Son Dakika Haberler

“Cumhurbaşkanlığı makamı toplumun doğru yönü gösteren pusulasıdır”

“Cumhurbaşkanlığı makamı toplumun doğru yönü gösteren pusulasıdır”
Okunma : 113 views Yorum Yap
cb_eklemettin
Trabzon’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu: “Cumhurbaşkanlığı makamı toplumun doğru yönü gösteren pusulasıdır”

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında, sabah saatlerinde eşi Füsun İhsanoğlu ile birlikte uçakla Trabzon’a geldi.

 

İhsanoğlu, Trabzon Havalimanı’nda CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Volkan Canalioğlu, MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, CHP İl Başkanı Yavuz Karan, MHP İl Başkanı Muammer Demeli, DSP İl Başkanı Hadiye Solmaz ve vatandaşlar tarafından karşılandı.

 

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’na basın mensupları tuttuğu takımı sordu. İhsanoğlu “Takım sorulur mu? Bize her yer Trabzon” yanıtını verdi.

 

Cuma namazını İskenderpaşa Camii’nde kılan İhsanoğlu, namaz öncesi ve sonrasında Trabzon halkından yoğun ilgi gördü. Trabzon ziyareti esnasında kentteki sivil toplum kuruluşlarına da ziyaretlerde bulunan İhsanoğlu yaptığı şehir turunda vatandaşlarla bir araya geldi.

 

İhsanoğlu yaptığı açıklamada “Doğuyu da Batıyı da kucaklayan sıcaklığı ile Trabzon bin yılları bulan bir kültür kentidir” dedi.

 

Açıklamasında Trabzon’un Türkiye’nin siyasi geleneğindeki belirleyici role vurgu yapan İhsanoğlu, Trabzon’da yaşamış farklı medeniyetlerin bıraktığı izlerin, Türkiye’nin ortak kültürünün de bir aynası olduğunu söyledi.

 

“Bu güzel kültürün önemli bir parçası horondur, horon neşedir, düğündür, toplumun birleşmesidir” diyen İhsanoğlu, seçimin bir horon havasında, neşeyle, coşkuyla, el ele ve uzlaşmayla geçme temennisini iletti.

 

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı makamının toplumun doğru yönü gösteren pusulası olduğunu söyledi.

 

Tüm kesimlerle uzlaşmanın önemine vurgu yapan İhsanoğlu, Trabzon’a da vatandaşları dinlemek için geldiğini belirtti.

 

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Füsun İhsanoğlu uzun ve yorucu bir yurtdışı görevinden dönüşlerinin ardından uzun değerlendirmeler sonucu eşi tarafından kabul edilen cumhurbaşkanlığı adaylığı için “Hayırlısıyla Allah muvaffak eyleyecek” dedi.

Füsun İhsanoğlu, Trabzon’da tarihi Ayasofya Camisi ve Atatürk Köşkü’nü gezdi.