Son Dakika Haberler

Cumhuriyet Meydanı Modernize Çalışmalarını İnceledi

Cumhuriyet Meydanı Modernize Çalışmalarını İnceledi
Okunma : Yorum Yap

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fen İşleri Müdürlüğü, Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nı modernize etme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda, Sarıyer Belediye Başkanı Oktay Aksu, İBB yetkilileri ile birlikte meydandaki çalışmaları yerinde inceledi. Meydan Düzenlemesi birinci etabı olan kıyıların güçlendirilmesi çalışmalarında sona gelindiğini, önümüzdeki hafta meydan düzenlenmesine başlanacağını duyurdu.

Yapılan incelemeler sırasında, meydanın ortasına yerleştirilecek yeni Atatürk heykelinin detayları da ele alındı.

Belediye Başkan Oktay Aksu ve beraberindeki Başkan Yardımcıları Nizamettin Günel, Osman Demir, Cem Çetin, Meclis Başkanvekili Meltem Yücel Pir, Fen işleri Müdürü Serdar Şahin, Meclis Üyeleri ile incelemelerde bulundular.

Cumhuriyet Meydanı Modernize Çalışmalarını İnceledi

Meydanın mevcut Atatürk heykeli, meydanın ortasına taşınacak ve buraya daha büyük ve ihtişamlı bir Atatürk heykeli yerleştirilecek. Bu değişiklikle, Atatürk heykelinin meydanın merkezinde daha belirgin ve görkemli bir şekilde yer alması hedefleniyor.

Proje kapsamında öne çıkan yenilikler şunlardır:

1. Atatürk Heykeli: Mevcut heykel, meydanın ortasına taşınacak ve yerine daha büyük, modern bir Atatürk heykeli yerleştirilecek.
2. Peyzaj Düzenlemeleri: Yeşil alanların artırılması, yeni ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmaları yapılacak.
3. Aydınlatma Sistemleri: Enerji tasarruflu LED aydınlatmalar ile meydanın geceleri de güvenli ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanacak.
4. Engelliler için alana erişimi ve ihtiyaç gereksinimleri, şarj ünitesi konacak.
5. Sosyal Alanlar: Oturma alanları, çocuk oyun alanları oluşturulacak.
6.  Sanat ve Kültür Alanları: Küçük etkinlikler ve sergiler için alanlar oluşturulacak.

Sarıyer Belediye Başkanı Oktay Aksu, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada,İBB heyetimiz, bizlere daha önce çökmelerin meydana geldiği meydanımızda bu tür olayların bir daha yaşanmaması için yeni kazıklar çakıldığını ve kıyılarımızın bu şekilde daha güvenli ve acil durumlarda kullanılabilecek şekilde güçlendirildiği bilgisini verdiler. Şimdi sıra meydan düzenlenmesine geldi.  “Bu proje ile Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’nı daha modern, işlevsel ve estetik bir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Atatürk heykelinin meydanın ortasına alınması ve yeni bir heykel eklenmesi ile Atatürk’ün anısını daha güçlü bir şekilde yaşatacağız,” dedi.

İBB yetkilileri de projeyle ilgili olarak, meydanın tarihi dokusunu koruyarak, bölgenin kültürel ve sosyal hayatına katkıda bulunacak modern bir düzenleme yapmayı hedeflediklerini belirttiler. Çalışmalar tamamlandığında, Sarıyer Cumhuriyet Meydanı komşularımıza vede ziyaretçiler için çok daha cazip bir mekana dönüşecek.

Çalışmaları yakından takip ediyoruz. Sarıyerimize hak ettiği meydanı kazandıracak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)