Son Dakika Haberler

Cumhuriyete Karşı Sinsi Bir Adım

Cumhuriyete Karşı Sinsi Bir Adım
Okunma : 80 views Yorum Yap

thenytimes_678Dünya Türkiyede sunulan demokratikleşme paketini konuşuyor.

AKP Hükümeti demokratikleşme paketi altında Cunhuiryetle hesaplaşmaya gitmesi ve devrim değerlerinin yok eldimesini amaçlıyor.

Tehlikenin farkına varan dünya medyası açıklamalar ve görüşler bildiriyor.

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni“Demokratikleşme Paketi”nin Batılı medyada en çok öne çıkan unsurlarından kamu sektöründe başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda farklı değerlendirmeler sürüyor.

New York Times gazetesinin “Demokratikleşme Paketi”nin ayrıntılarını duyurması üzerine gazeteye bir mektup yazan, Türkiye’de yıllarca araştırmalar yapmış olan, Stanford Üniversitesi Emeritus Antropoloji Profesörü Carol Delaney, “başörtüsü yasağının kaldırılması, demokrasinin bir işareti olarak görülmemeli” görüşünü savundu.

Prof. Delaney, karar için “İslami devlete doğru ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan laik cumhuriyete karşı yeni sinsi bir adım”iddiasını dile getirdiği mektubunda şu savları da öne sürdü:

“Buna ek olarak da bu adım, ülkedeki kadın haklarını teşvik etmek yerine zayıflatıyor. Türkiye’de İslami başörtüsü kullanmak ABD’den oldukça farklı bir şeydir ve Amerikan vatandaşları ve politikacıları, o kadar kolay aldatılmamalıdır.”

odatv