Son Dakika Haberler

Davutoğlundan itiraf, El Nusra-El Kaide teröristleri sınırlarımızı kullanıyor

Davutoğlundan itiraf, El Nusra-El Kaide  teröristleri sınırlarımızı kullanıyor
Okunma : 106 views Yorum Yap

AhmetdavutogluAKP Hükümeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başarısız dış politikalarına bir itiraf ile devm etti, Davutoğlu El Nusra ve El Kaide militanlarının sınırlarımız istediği gibi kullandıklarını itiraf ederek Türkiyenin sınırlarının ne durumda olduğuu Hükümetin yetkili ağzı olarak konuştu.
Rezaletler ülkesi Türkiye malesef Dış politikada başarısızlığının yanı sıra, sınırlarının elek gibi oluşuna engel olamıyor. Suriyedeki Teröristleri destekleyerek her türlü imkanı sağlayan Hükümet, bugün acı itiraflarla yüz yüze kaldı.
Gzetecileronline haberine göre Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dünyanın değişik ülkelerinden toplanarak Esad yönetimini devirmek için Suriye’de dinci terör örgütü El Nusra Cephesi saflarında cepheye sürülen El Kaide militanlarının Türkiye sınırını yol geçen hanı gibi kullandığını yalanlayamadı; üstelik askerin gözetiminde ülkeye giriş yaptıklarını dolaylı bir biçimde doğruladı.
Davutoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, El Nusra ve El Kaide militanlarının ülkeye girip çıkışıyla ilgili iki ayrı soru önergesini yanıtladı. Davutoğlu’nun kameralar karşısında yapmaktan çekindiği açıklamayı önergeye verdiği yanıtla gerçekleştirerek, El Nusra’yı dolaylı olarak eleştirdi. Türkiye’nin PYD’ye karşı El Kaide uzantılı El Nusra’yı desteklediği iddiasına değinmese de El Nusra’nın da “aşırıcılık yanlısı olduğunu” ve El Kaide ile birlikte ABD’de aralık 2012’de terör listesine alındığını bildirmesi dikkat çekti.
KİM İNANIR? ŞİDDETTEN KAÇIYORLARMIŞ!
Davutoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Oran’ın 5 Mart 2013’te verdiği ve El Kaide bağlantılı Libya İslam Savaşçıları Grubu’na bağlı 2 bin militanın 17 Mart 2012 tarihinden itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözetiminde Türkiye’ye mülteci gibi sokulmasını da yalanlamadı. Davutoğlu, El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi saflarında savaşan söz konusu Libyalı teröristlerin Türkiye’ye sokulmasına ilişkin şunları söyledi:
“Suriye’deki çatışma ortamından, Suriyeliler olduğu kadar bu ülkede mukim diğer ülke vatandaşları da tabiatıyla etkilenmektedir. Bu kişiler, Suriyelilerle birlikte, ülkedeki şiddetten kaçmak amacıyla, ülkemiz dahil, komşu ülkelere sığınmaktadır. Dolayısıyla ülkemize Suriye’deki çatışmalardan kaçan diğer ülke vatandaşlarının da gelmesi doğaldır. Bu şahıslar kendi ülkelerine gönderilmektedir. Sınır geçişlerinin güvenliği kolluk kuvvetlerimiz tarafından sağlanmakta olup, Suriye’de en kısa sürede barışın hakim olması ana temennimizdir.”
“TERÖRİST DEMESİ GEÇ OLSA DA ÖNEMLİ”
Davutoğlu’nun söz konusu iki yanıtını değerlendiren Umut Oran, şu açıklamayı yaptı:
“Sayın Dışişleri Bakanı’nın El Nusra Cephesi ile ilgili olarak sorduğum sorulara verdiği cevapta El Nusra Cephesi’nin bir terör örgütü olduğunu kabul etmesi çok önemli. Sayın Erdoğan ile Davutoğlu ABD tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen bu örgüte daha önce önemli destek vermiş, hatta ABD ziyareti sırasında Erdoğan’ın Obama’ya ‘Bölgedeki en güçlü örgüt El Nusra’dır’ dediği de basında yer almıştı.
“AKP yönetimi ABD ziyareti sırasında tezlerini Washington’a kabul ettiremedi. O günden beri de Suriye politikasında bir dönüş yapmaya çalışıyorlar. El Nusra’ya verilen desteğin kademeli olarak azalması ve bugün artık El Nusra’nın terör örgütü olduğunun kabul edilmesi Türk dış politikası açısından geç kalmış bir hamledir. Ancak bunun bedeli ağır olmuştur. El Kaide Terör Örgütü ile bağlantılı grupların rahatça giriş çıkış yapabilmesi için Türkiye sınır güvenliğini bırakmış, gelen mültecilere yönelik bir kayıt sistemi oluşturmamış, terörün Türkiye’ye ithal edilmesine neden olmuş ve ülkemize Reyhanlı ve Gaziantep gibi gibi acı olaylar yaşatmıştır.”
“ÖNEMLİ BİR İTİRAF”
“İkinci yanıt da Sayın Davutoğlu’nun çok önemli bir itirafı. Davutoğlu El Kaide militanlarının Türkiye içerisine giriş yaptığını kabul ediyor. Şimdi Türkiye El Kaide militanlarına üs olmuş durumda. Ortadoğu’nun her tarafında çok büyük acılar yaşanırken, işi gücü bırakıp, bölgedeki istikrar ve dengeyi bozacak bir şekilde, halkların kendi hayatlarına karışan, bölgede savaşı finanse eden AKP hükümeti açısından bile bu durum gerçekten ifrata kaçmak noktasındadır. Bugün Davutoğlu yönetiminde Türkiye El Kaide militanlarına üs olmuş, teröristlere destek vermiş, bölgedeki ağırlığını tamamen kaybetmiş, Suriye, İran, Irak gibi her komşumuzla kavgalı bir haldedir.
“Erdoğan-Davutoğlu ikilisine komşularımız da yetmemiş, Suriye’ye karşı savaş açarken ortak oldukları Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle de Mısır üzerinden çatışmaya girmişler, en sonunda Suudi Arabistan, İsrail ve İran gibi bölgede hiçbir konuda buluşmayan üç aktörü kendilerine karşı durma noktasında buluşturmuşlardır. Türkiye’nin itibarını da yok eden bu politikadan Türkiye’nin acilen kurtulması ve aklın, mantığın, demokratik değerlerin emrettiği şekilde hareket etmesi hem bölgemiz, hem de Türkiye için elzemdir.
“Türkiye’nin Müslüman kanını dökülmemesi ve bölgedeki yangını söndürmek, bölgenin dostluk denizine çevrilmesi için acilen devlet geleneği olan ‘yurtta barış dünyada barış’ prensibine dönmesi gerekmektedir.”