Son Dakika Haberler

DEAŞ TEHDİTİNİ ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORUZ

DEAŞ TEHDİTİNİ ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORUZ
Okunma : 76 views Yorum Yap

mevlut-1233

‘Amacımız DEAŞ tehdidini ortadan kaldırmak’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Astsubay Yalçın Nane’nin Kilis’te bir IŞİD militanının öldürülmesinin ardından Suriye’ye yönelik olarak gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Operasyonların amacının “DEAŞ tehdidini ortadan kaldırmak” olduğunu belirten Çavuşoğlu güvenli bölge tartışmaları için de “DEAŞ’tan temizlenen bölgeler güvenli bölge olacak” dedi.

 

Çavuşoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Suriye’deki tehdit DEAŞ ile birlikte farklı bir boyut kazandı. Biz terörle 40 yıldır mücadele eden bir ülkeyiz. Tecrübe sahibiyiz. Suruç’ta terörün acı yüzüyle tekrar karşılaştık. DEAŞ’ı Terör örgütü olarak görmüştür. Cumhubaşkanı ve çocuklarını dahi içine dahil eden algı operasyonunu kınıyoruz.

 

İlk kez 10 Ekim 2013’te terör örgütü listesine aldık. 1000’e yakın kişiyi örgüt bağlantısı nedeniyle gözaltına aldık. Yabancı savaşçılarla mücadeleye etkin katkıda bulunuyoruz. 1600’den fazla yabancıyı geri gönderdik. 1300’den fazla yabancının ülkeye girişini engelledik.

 

20 Temmuz sonrası oluşan gelişmeler DEAŞ tehdidinin bir kez daha ortaya koydu. ABD’ile işbirliğini önemsiyoruz ve DEAŞ ile mücadelede etkin olacağına inanıyoruz. Terör örgütü DEAŞ Türkiye için tehdittir. Mekanizmalar tereddütsüz şekilde harekete geçirilmiştir. Türkiye gerekli hamleleri yerine getirecektir.