Son Dakika Haberler

Deniz Baykal, Ön seçim yok. PM karar alacaktır.

Deniz Baykal, Ön seçim yok. PM karar alacaktır.
Okunma : 121 views Yorum Yap

page_deniz_baykal_657876Deniz Baykal Antalya Gazeteciler Cemiyetini (AGC) ziyaret etti.
AGC de gazetecilerin sorularını cevaplayan Deniz Baykal, BDP Millet Vekili Altan Tan’ın iddialarına cevap verdi.
Parti içi sorunlarına ve yerel seçim hazırlıklarına da değinen Deniz Baykal, Önseçim olmayacaktır. Partini yetkili organları adaylıkları belirleyecek dedi.
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yasaklı olduğu dönemde kendisine “Sen beni milletvekili yap kurtar, ben seni Cumhurbaşkanı yapayım” sözü verdiği iddiasına ilişkin, “Ne bir pazarlık, ne bir ilişki, ne bir temas söz konusu değil” dedi.
KARARINI BİRLİKTE ALDIK.
“Çok açık ve net bir şekilde ifade ediyorum. 2002 seçimlerinden sonra AKP’nin o zamanki genel başkanı sayın Tayyip Erdoğan’ın milletvekili olması önündeki engelin kaldırılmasına yönelik CHP olarak yaptığımız girişimler hiçbir şekilde hiçbir pazarlıkla ilişkilendirilemez.” 
“Ne bir pazarlık, ne bir ilişki, ne bir temas söz konusu değildir. Bunun en iyi, en doğru şekilde bilinmesini istiyorum. Bunun aksini kimsenin ifade etmesi mümkün değildir. Bunun kararını biz aldık. Derhal gereğini kararlılıkla yerine getirdik. Olması gerekeni doğru şekilde yapmak siyaset adamının görevidir. Biz o görevi yerine getirdik. Bu demokrasinin bir sınavıdır. Demokratik sürecin gereğidir. Bunu yerine getirdik. Bir insanı haklarından mahrum etme konusunda ısrarlı davranmak o insana kötülük yapmak değil, belki de ona hak etmediği bir büyük itibari vermek anlamına gelir. O yanlış yollara Türkiye’nin sürüklenmesine izin vermedik.”
 
ÖN SEÇİM YAPMA KARARI ALINMAMIŞTIR
Yerel seçimler öncesinde adayların kendisi tarafından belirleneceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine Deniz Baykal, şöyle konuştu:
“Bu yerel seçime girerken partimizin yetkili organları toplandı ve bazı kararlar aldı. Alınan kararların bence en önemlisi; bir hukuki anlamda Siyasi Partiler Yasası’nın, Seçim Yasası’nın öngördüğü, bizim tüzüğümüzün öngördüğü anlamda bir ön seçimin yapılmayacağıdır. Bir ön seçim yapma kararı alınmamıştır. Partinin yetkili organları adaylıkları belirleyecektir, parti meclisi karar alacaktır, merkez yönetim kurulu nerede kimin aday olacağı konusunu karara bağlarken, en iyi adayı bulabilmek için kapsamlı bir çalışma yapacaktır.”