Son Dakika Haberler

DİDEM ENGİN: 2016 TURİZMİN KAYIP YILI OLMASIN!

DİDEM ENGİN: 2016 TURİZMİN KAYIP YILI OLMASIN!
Okunma : 88 views Yorum Yap

Didemengin
Ülkemizin coğrafi konumu, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan kültür varlıkları ve eşsiz doğal güzellikleriyle çok önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Didem ENGİN, AKP’nin bu potansiyeli kullanmakta ve günümüzde yaşanan dış politika sorunlarının turizm sektörüne olumsuz etkilerini yönetmede başarısız olduğunu belirtti.
DÜNYADA ARTAN TURİST SAYISI TÜRKİYE’DE DÜŞÜYOR
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) verilerine göre, turizm gelirlerinin GSMH’ya oranının 2002’de %5.4’le rekor kırdığını hatırlatan Didem ENGİN, bu oranın 2010 yılında %3.4’e kadar gerilediğini, 2014 yılında ancak %4.3 olduğunu ifade etti. “2015 yılında dünyada uluslararası turist sayısı %4.4 büyüyerek beklentilerin üzerine çıkarken, Türkiye’ye gelen turist sayısı 2015’te %1.6 azalmış, turizm geliri ise %8.3 azalarak 31 milyar 464 milyon 777 bin dolara gerilemiştir.” diyen Didem ENGİN, uluslararası sıralamalarda da olumsuz bir noktada bulunduğumuzu belirtti.
2023 HEDEFİ HAYAL OLDU
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre ülkemizin dünya genelinde en fazla turist ağırlayan ilk 10 ülke arasında 6. sırada yer almasına rağmen turizmden en fazla gelir elde eden ilk 10 ülke sıralamasına giremediğini vurgulayan Didem ENGİN, Hükümet’in 2023 yılı için 63 milyon turist ve 86 milyar dolar dış turizm geliri hedefinin de bu politikalarla imkânsız olduğunu söyledi.
Dış politikada yaşanan sorunlara da değinen Didem ENGİN, ihracattan turizme, lojistikten tarıma kadar pek çok alanda komşu ülkelerle ilişkilerimizin durma noktasına gelmiş olmasının olumsuz etkilerinin turizm sektöründe de olanca şiddetiyle hissedildiğini vurguladı. Ülkemize en fazla turist gönderen 2. ülke olan Rusya’dan gelen turist sayısında gerek 2015 yılı genelinde gerekse 2016 Ocak ayı içerisinde ciddi bir düşüş yaşandığını hatırlatan Didem ENGİN, “2015 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında %18.5’lik bir düşüş gerçekleşmiştir. 2016 yılı Ocak verileri sorunun vahametini daha iyi ortaya koymaktadır. Rusya’dan Antalya’ya gelen turist sayısında 2016 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %81.14’lük bir düşüş gözlenmiştir. Tüm ülkelerden gelen turistler değerlendirildiğinde bu düşüş %17.11’dir. Bu veriler göstermektedir ki Hükümet Rusya ile yaşanan siyasi krizin turizme olan etkisini giderebilecek bir politika belirlemede ve önlem almada başarısız olmuştur. Ayrıca art arda yaşanan terör eylemlerinin önlenememesi, ülkemizin güvenle seyahat edilebilecek ülkeler sınıfından çıkarılmasına sebep olmaktadır.” dedi. Önerge metninde 2015 Küresel Barış Endeksi’ne değinen Didem ENGİN, Türkiye’nin 162 ülke arasında 135. sırada yer alabildiğini belirtti.
Tüm bu olumsuzluklar nedeniyle turizm sektörü paydaşlarının sezona yönelik yatırım yapmaktan kaçındığını, bu durumun da sektörü ve dolayısıyla ekonomiyi daha da daralttığını söyleyen Didem ENGİN, renovasyona giren otel sayısındaki %25’lik düşüşü, yabancı tur operatörlerinin Türkiye rezervasyonlarına yönelik yoğun iptalleri, özellikle Ege ve Akdeniz sahillerindeki satılık otel sayısında ciddi artışları ve toplu işten çıkarmaların olabileceğine yönelik sektör temsilcilerinin uyarılarını hatırlattı.
MAZERET DEĞİL YOL HARİTASI GEREKLİ
Hükümet bu sorunları görmezden gelip, yüzeysel mazeretler ile geçiştirmeye çalışmaktan ziyade, bir an evvel sorunlarla yüzleşip, gerçekçi ve sağlam bir yol haritası oluşturmalıdır. Sorunlar ötelenir ve önlemler zamanında alınmazsa, sadece 2016 yılı değil 2017 yılı da turizm sektörü için kayıp bir yıl olacaktır.” sözleriyle Hükümet’i uyaran Didem ENGİN, ulaşım, yiyecek içecek, eğlence ve yöresel ürünlerin pazarlanması gibi çok sayıda alanda etkisi olan turizm sektörünün yaklaşık olarak 1 milyon 100 bin kişiye istihdam sağladığını, bu oranın ülkemizdeki sigortalı istihdamın %7.8’ine tekabül ettiğini vurguladı.