Son Dakika Haberler

DİDEM ENGİN: AKP VATANDAŞLARIMIZA DEĞİL ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE SAHİP ÇIKIYOR!

DİDEM ENGİN: AKP VATANDAŞLARIMIZA DEĞİL ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE SAHİP ÇIKIYOR!
Okunma : 16 views Yorum Yap


Vatandaşlarımızın elektrik faturalarındaki kaçak bedelinin iadesine yönelik açtıkları davalar sonrasında, 21 Mayıs 2014 tarihinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kaçak (elektrik enerjisinin hırsızlanması) bedellerinin kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmenin hukuk devleti ve adalet düşünceleri ile bağdaşmadığı kararını almıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde Yargıtay 3. Hukuk Dairesi AKP Hükümeti’nin Haziran ayında Meclis’ten geçirdiği Elektrik Piyasası Kanunu’nu gerekçe göstererek kaçak bedellerin abonelere iadesine yönelik davayı davalı dağıtım şirketi lehine bozduğunu açıkladı.
Yargıtay’ın 2014 yılı kararını hatırlatan Didem ENGİN, “Yargıtay’ın vatandaşlarımızın hakkını koruyan kararını elektrik dağıtım şirketleri temyize götürdüler. Bunun üzerine de AKP vatandaşlarımızın hakkını düşünmek yerine dağıtım şirketlerinin kârını düşündüğü için alelacele Elektrik Piyasası Kanunu’nu Meclis’e getirdi ve sabaha karşı Meclis’ten geçirdi” dedi.
4 Haziran 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen, 17 Haziran 2016’da yürürlüğe giren 6719 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda şu düzenleme yer almıştı: “Kurum tarafından gelir ve tarife düzenlemeleri kapsamında belirlenen bedellere ilişkin olarak yapılan başvurularda ve açılan davalarda, tüketici hakem heyetleri ile mahkemelerin yetkisi, bu bedellerin, Kurumun düzenleyici işlemlerine uygunluğunun denetimi ile sınırlıdır”. Ayrıca kanunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun yetkilerini genişleten ve kaçak elektriğe yasal tanım getirerek bu bedeli maliyet unsurlarına dahil eden düzenlemeler yer almıştı. Anayasa’ya aykırı düzenlemeler içeren kanunun ilgili maddelerine hem komisyon görüşmelerinde hem de TBMM Genel Kurul görüşmeleri sırasında itiraz eden CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, “Sabaha karşı AKP oyları ile kanun alelacele Meclis’ten geçirilirken ‘Bu kanun toplum vicdanında silinemez bir iz bırakacak!’ demiştim. Ne yazık ki yargı tarafından alınan son karar bu kanuna dayanmaktadır ve Hükümet’in dar gelirli vatandaşımızı değil enerji firmalarını koruyup kollamasının bir sonucudur” dedi.
Elektrik Piyasası Kanunu’nun TBMM Genel Kurul’daki görüşmeleri sırasında söz alan Didem ENGİN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK’a şu sözleri söylemişti: “Enerji Bakanı’na şunu hatırlatmak isterim: Öncelikli göreviniz enerji firmalarının kârını artırmak değil, kendi vatandaşınızın hakkını korumaktır. Ve Sayın Bakan’a şunları sormak istiyorum: 1. Elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelini faturasını düzenli ödeyen abonelere yükleme ve dürüst vatandaşlarımızı cezalandırma arayışından ne zaman vazgeçeceksiniz? 2. Kaçak bedeli ödemek istemeyen vatandaşlarımızı Yargıtay haklı bulmuştu. Neden vatandaşlarımızın mahkemede kazandığı hakkı yok sayan bir kanun teklifini hazırlayıp Meclis’e getirdiniz? 3. Bundan sonra kimse kaçak bedele iade davası açmasın diye mahkemelerin yetkisini sınırlandıran bir kanun teklifini Meclis’e getirip sonra vatandaşın yüzüne nasıl bakacaksınız? Bu kanun teklifini alelacele Meclis’ten AKP oylarıyla geçirebilirsiniz ama vatandaşlarımız da sizi 36 milyon abonenin cebine göz diktiğiniz bu teklifinizle hatırlayacaktır”.
Vatandaşın Cebinden Çıkan Para 33 Milyar Lira!
Sadece 2006 – 2010 yılları arasında vatandaşların dağıtım şirketlerine 33 Milyar TL kayıp kaçak parası ödediğini söyleyen Didem ENGİN, “2011 yılında Hükümet Programı’nı açıklayan şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ‘2010 yılı sonu itibarıyla %15’ler mertebesinde olan elektrik kayıp-kaçak oranını 2015 yılı sonunda %6’ya indireceğiz’ demişti. Ancak kayıp-kaçak oranı 2016 yılı sonunda hala %14’ler seviyesindedir. AKP Hükümeti kayıp kaçak oranını indiremediği gibi Meclis’ten alelacele kanun çıkartarak vatandaşlarımızın hak aramasını da engelledi.” dedi.
CHP Anayasa Mahkemesi’ne Başvurmuştu
Anayasa’ya aykırı olan ve vatandaşlarımızın aleyhine düzenlemelerin iptali için Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu hatırlatan Didem ENGİN, “Ciddi bir ekonomik krizin içinde bulunduğumuz böyle bir dönemde, AKP Hükümeti vatandaşımızın yükünü daha da ağırlaştırmaktadır. Vatandaşlarımızın, dar gelirlilerimizin, esnaflarımızın, emekçilerimizin, emeklilerimizin haklarını korumak bizim görevimiz. Umuyorum Anayasa Mahkemesi vatandaşımızın alın teriyle kuruş kuruş kazandığı parasını koruyacak bir karar verir ve ilgili düzenlemeyi iptal eder. Aksi durumda dürüst vatandaşlarımız açıkça cezalandırılmış olacak” diyerek sözlerini tamamladı.