Son Dakika Haberler

DİDEM ENGİN’DEN ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE YAZ SAATİ UYGULAMASINA SERT TEPKİ!

DİDEM ENGİN’DEN ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE YAZ SAATİ UYGULAMASINA SERT TEPKİ!
Okunma : 82 views Yorum Yap

“2016 yılının son günlerinde İstanbullular AKP Hükümeti’nin öngörüsüz enerji arz yönetimi sebebiyle elektrik kesintilerinin hayatı felç ettiği bir haftayı yaşamak zorunda bırakılmıştır. Elektrik kesintileri yalnızca gündelik yaşamı ve konutlardaki elektrik kullanımını etkilemekle kalmamış, sanayinin yoğunlaştığı yerlerde ve organize sanayi bölgelerinde de üretimde ciddi aksamalara sebep olmuştur” diyen Didem ENGİN, aralıklarla devam etmekte olan elektrik kesintilerinin gerçek sebebini sordu.
İstanbul’da ve Türkiye genelinde gezdirme yoluyla kesintiler yapıldığı yani elektrik tüketimini kontrol altında tutabilmek için bölge bölge kesintiye gidildiği iddialarını da hatırlatan Didem ENGİN, konu hakkında Hükümet’in vatandaşları bir an evvel sağlıklı bir şekilde bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.
Çocuklar Soğukta Titreyerek Ders İşliyor
Elektrik kesintileri sebebiyle jeneratörü olmayan kamu kurumlarının da kesintilerden olumsuz bir şekilde etkilendiğini söyleyen Didem ENGİN, “Örneğin birçok devlet okulunda çocuklar soğukta ders çalışmak zorunda bırakılmıştır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bir daha böyle bir durumun yaşanmaması için Hükümet ne gibi tedbirler aldığını kamuoyu ile paylaşmalıdır” dedi.
Devreden Çıkartılan Doğalgaz Santralleri Mi Var?
BOTAŞ’ın doğalgazla elektrik üreten santrallere verdiği gazda kesintiye gittiği yolunda iddialar olduğunu belirten Didem ENGİN, Aralık ayı içerisinde yeterli miktarda gaz alamadığı için kısa ya da uzun süreli olarak devreden çıkartılmak mecburiyetinde bırakılan doğalgaz santrallerinin hangileri olduğunu sordu.
Sanayi Üretimi de Kesintilerden Ciddi Şekilde Etkileniyor
Sanayinin yoğunlaştığı yerler ve organize sanayi bölgelerinde de elektrik kesintisi yaşandığını, bu durumdan üretimin ve ihracatın olumsuz etkilendiğini söyleyen Didem ENGİN “Zaten son açıklanan verilere göre sanayi üretimi düşerken bir de üzerine yaşanan bu elektrik kesintileri sanayicilerimizi çok zor durumda bırakmıştır” dedi.
Yaz Saati Uygulamasının Kalıcı Hale Getirilmesi Elektrik Tüketimini Artırdı
Yaz saati uygulamasının plansız bir şekilde kalıcı hale getirilmesi nedeniyle elektrik tüketiminin arttığı, dolayısıyla elektrik arzının yetersiz kaldığı iddialarını hatırlatan Didem ENGİN, “Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi elektrik tüketimini ne kadar artırmıştır? İstanbul’da aylık bazda elektrik tüketim artışı ne kadar olmuştur? Ortalama bir hanenin elektrik fatura maliyeti ne kadar artmıştır? Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin ülkemize toplam maliyet artışı ne kadar olmuştur?” diye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na sordu.
Yaz saati uygulamasının sürekli hale getirilmesinin dış ekonomik ilişkilerimizi de olumsuz etkilediğini söyleyen Didem ENGİN, “Uygulamanın sürekliliği en önemli ihracat pazarlarımız olan Avrupa kıtası ile aramızdaki saat farkını artırmış, bu da ihracatçılarımızı ve sanayicilerimizi sıkıntıya sokmuştur” dedi.
Kış saati uygulamasından vazgeçilmesi kararı alınırken görüşü alınan kurum ve kuruluşların hangileri olduğunu soran Didem ENGİN, “Kış saati uygulamasından vazgeçilmeden önce hangi bilimsel, ekonomik ve sosyolojik çalışmalar yapıldı? Hangi etki analizine bakılarak bu karar alındı? Yoksa her zaman olduğu gibi Hükümet ‘Ben yaptım, oldu’ mu dedi?” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.
Gece Karanlığında Çocuklar Okula, Kadınlar İşe Gitmeye Zorlanıyor
Kış saati uygulamasından vazgeçilmesinin vatandaşların gündelik yaşamlarını da olumsuz etkilediğini belirten Didem ENGİN, “Sabah havanın çok geç aydınlanması sebebiyle çocuklar karanlıkta okula gitmek mecburiyetinde bırakılıyor. Aynı şekilde çalışan kadınlar da ülkemizde artan taciz ve tecavüz vakaları nedeniyle endişe içinde sabah karanlıkta işe gitmek mecburiyetinde kalmaktadırlar” diyerek kış saati uygulamasından vazgeçilmesinin çalışanların ve öğrencilerin psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yarattığını vurguladı.
Önümüzdeki haftalarda soğuk hava ve kış şartlarının daha da ağırlaşacağını hatırlatan Didem ENGİN, elektrik kesintilerin artarak devam etmesi riskine yönelik alınan önlemleri sordu.