Son Dakika Haberler

DİKATATÖR BOZUNTUSU, NAMUS VE ŞEREFDEN NE ANLIYORSUN

DİKATATÖR BOZUNTUSU, NAMUS VE ŞEREFDEN NE ANLIYORSUN
Okunma : 10 views Yorum Yap

Bozuntu
35 .kurultayda  Kemal Kılıçdaroğlu, Akademisyenlerin bildirisi, İnsan haklarından alınan 250 bin doları, namus ve şerefli olmayı CB Erdoğana sordu.
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:
35. Kurultayımızın umuyorum üzerimize çöken atmosferi dağıtmış olur. Bu kurultayın bir bayram havasında geçmesini isterdik. İsterdik ki hapishanelerinde gazetecilerin olmadığı bir Türkiye’de yapalım, bu kurultayı yaptığımız günde hiçbir çocuk teröre kurban gitmesin, herkes rahat nefes alabilsin.
Yönetilemeyen bir Türkiye gerçeği var.
Demokrasiden, özgürlükten söz ediyoruz ama oluşan bu atmosfer hepsini gölgeliyor. Bugün karamsar bir hava varsa toplumda yönetimden kaynaklanıyor. Bizim görevimiz bu havayı dağıtmak. İş, aş, ekmeği isteyenler , demokrasi ve özgürlüğü isteyenler bir olursa aydınlık günler gelir.
BİZİM GÖREVİMİZ
Bizim görevimiz bu ülkeye özgürlüğü getirmektir, bizim görevimiz kardeşliği getirmektir, bizim görevimiz birinci sınıf demokrasiyi getirmektir.
Toplumda karamsar hava varsa, o yönetimden kaynaklanıyor. Birlik olursak emin olun Türkiye’yi aydınlığa çıkarırız.
CAN GÜVENLİĞİ VAR MI DİYE DÜŞÜNÜYOR
Vatandaşlar benim can güvenliğim var mı diye düşünüyor. Biz CHP’liler olarak olarak, terör nereden gelirse, nasıl gelirse gelirse gelsin, hangi amaçla olursa olsun karşıyız. Nokta. Terör bir insanlık suçudur, teröristler affedilmemelidir. Teröre karşı durmak insanlık görevidir. Kandan beslenen terör örgütleridir. Terörle mücadele akılla, bilimle yapılır.
AKP SIFIR TERÖRLE DEVRALDI
Öcalan yakalanmış, Terör örgütü dağılma sürecine girmişti. AK Parti iktidara geldi. Sıfır terörle Türkiye’yi devraldı. Hiçbir şey yapmadılar. Terör örgütü palazlandı, büyüdü. Bugün geldiğimiz noktada “biz barışı sağlayacağız” dediler, buyrun dedik.
Terör örgütüyle masaya oturursanız terörü meşrulaştırırsınız dedik, siz bu işi bilmezsiniz dediler. 2012’de bir yol haritası önerdik, sizin haritanıza ihtiyacımız yok dediler.
Kim getirdi terörü bu hale?
Silah bırakmayacaksa nasıl örgütle anlaşacaksın? Valilere bunlara dokunmayın diye talimat verildi. Terör örgütü her eve silah soktular, Kandil’den gelenler şehir merkezinde gencecik çocuklara terör eğitimi verdi. AKP “Kimse bunlara dokunmayacak” dedi.
ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI
Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın bir televizyon programında yaptığı konuşmayı hatırlattı:
Güneydoğu’da bunlar adeta çözümsürecini silah stoklama süreci olarak değerlendirdiler. Çok ciddi silah stoklaması yaptılar diyor. BU süreç içinde güvenlik güçlerimiz herhangi bir çatışmaya girmeyin dediler ama daha sonra anladık ki bunlar bu süreçte bunu yaptılar.
Doğu, Güneydoğu silah deposu haline getirilirken kim iktidardaydı? Ölenlerin tamamının suçu AKP’dir.
DAVUTOĞLU’NA YENİ ANAYASA ÇAĞRISI
Son günlerde bir tartışma daha var: Anayasa. Darbe döneminde çıkarılan yasalar topluma dar geliyor. Toplum özgürlükçü bir demokrasi istiyor. Evet, darbe hukuku ortadan kaldırılmalı. Hiçbir kaygımız, kuşkumuz yok. Darbe yasalarının değişmesi konusunda samimi olarak, toplantılara katılacağız, düşüncelerimizi ifade edeceğiz. Hiç kimsenin kişisel beklentileri üzerine yeni bir dünya inşa etmeyeceğiz.
Darbe yasalarının arkasına saklananlar, yeni bir darbe anlayışını Türkiye’ye dayatmasınlar. AKP’nin değerli genel başkanına çağrıda bulunuyorum. Siz bu ülkede özgürlükçü bir demokrasi istiyorsanız, gelin darbe hukununu tümüyle değiştirelim. Bunları değiştirebilirsek darbe hukukunu temizleriz.
Darbe hukukunu tümüyle değiştirelim. Bunları değiştirebilirsek Türkiye’ye demokrasiyi getirmiş oluruz.
Yasa değişiyor, adı değişiyor ama o yasanın darbeci ruhu değişmiyor. Özgürlükçü, çoğulcu demokrasiyi getirelim. Demokrasi hukukundan söz ediyoruz. Darbe hukukunun kaldırılmasından söz ediyoruz. Anayasa diyor ki, “basın hürdür, sansür edilemez” diyor. Bugün basın hür mü? Basın özgür olsaydı, o gazeteciler doğru haber yaptığı için tutuklu olur muydu?
YETMİYOR BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİYORLAR
Onların niyeti darbe hukukunu kaldırmak değil, darbe hukukunu tahkim etmek. Yetmiyor Başkanlık sistemini istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz.
Düne kadar Osmanlı diyorlardı, Osmanlı’da da parlamenter sistem vardı, niye şimdi bunu istemiyorlar?
Türkiye’de parlamenter sağlıklı çalışıyor mu? Hayır çalışmıyor. Peki ne yapmalıyız? 12 Eylül darbe hukukunu değiştireceğiz. Siyasi partiler yasası değişecek, lider sultasına izin verilmeyecek.
Bir ülkenin rejimini tarihi koşullar, siyasal, sosyolojik koşullar belirler. Biz ikinci meşrutiyetten bu yana parlamenter sistemi benimsemiş bir sistemiz. Osmanlı’nın parlamenter sistemini niye reddediyorsun? Bunların niyeti patronlu başkanlık sistemi. Bir kişi emredecek, yargı gereğini yapacak, aydınlar hapse tıkılacak. Bunun gereğini yapacağız. Bunu Mısır’daki sağır sultan da, kaçak saraydaki zat da duysun.
AKADEMİSYENLER BİLDİRİSİ
Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Diktatör bozuntusu” diyerek akademisyelerin gözaltına alınmasını sert dille eleştirdi:
Nasıl oluyor da bu insanların kapısına terörle mücadele polislerini gönderebiliyorsunuz? Bizim de içeriğine katılmadığımız yerleri var. Ama üniversiteler düşüncelerini özgürce ifade edebilmeliler. İlim Çin’de bile olsa gidip alın diyor Peygamberimiz. Ve bu dikatatör bozuntusu “devletin ekmeğini yiyip devlete düşman edenler diyor. Ben de soruyorum. Devletin ekmeğini yiyip, aile boyu devleti soyanlar ne olacak? Oturduğun yer devleti soyma makamı değil. Bu kara leke senin alnındadır, hiç silinmeyecektir.
NEREYE GÖTÜRDÜN BU MALI?
‘Benim servetim bu yüzüktür’ diyor. Bırakın yüzükleri dünyanın en zengin liderlerinden birisin. Nereden götürdün bu malı? Nasıl kazandı?
BOYUNUZU AŞAN İŞLERE KARIŞACAĞINIZA
Mazlum insanların öldürülmesinin İslam’la alakası olmadığını neden anlatmıyorsun. Suriye konusunda da “yanlış yapıyorsunuz” dedik, dinlemediler. Artık politika üreten değil olayların arkasından giden bir Türkiye var.
Bu kadar boyunuzu aşan işlere karışacağınıza, Mustafa Kemal’in “yurtta sulh cihanda sulh” sözü neyinize yetmiyor?
Bunların dostalaırını arkadan hançerlemek gibi bir adeti var. Türkiye Kaddafi’nin arkadan hançerlenmesini izledi.
BU PARAYI NE YAPTIN?
Buna İnsan hakları ödülüyle birlikte iki yüz elli bin dolar para verdiler. Gazeteciler sordu ‘ne yapacaksınız bu parayı’ dediler? ‘Hayır kurumlarına bağışlayacağım’ dedi. Hep sordum yine soruyorum hangi hayır kurumuna bağışladın? Doları bu kadar arzu eden birisi hayır kurumlarına verir mi?
ERDOĞAN’A SERT SÖZLER
Diktatör bozuntusu adam, namus ve şefer senin için ne anlama geliyor?Soruyorum: Sen namus ve şereften neyi anlıyorsun? Sen bu yemini niye ettin? Bütüm milletin önünde yemin etti. Ya tarafsızlığını adam gibi korursun ya da bu laflarımı ağırlaştırarak devam ettireceğim.
Sen bir de dindar geçiniyorsun. Dinadar adam da namus ve şeref kavramı baş tacıdır. Ya tarafsızlığını koruyacaksın ya da ben devam edeceğim. Davutoğlu beni eleştirebilir.
Ama tarafsızlık yemini etmiş birisi tarafsızlığını bozarsa ben ona namus ve şerefi hatırlatırım.