Son Dakika Haberler

“DİKKAT” CANLI BOMBA AİLESİNİ ARAYARAK VEDALAŞTI

“DİKKAT” CANLI BOMBA AİLESİNİ ARAYARAK VEDALAŞTI
Okunma : 11 views Yorum Yap

canlibomba-uyari-78Sözcü gazetesinden Kamil Elibol’un haberine göre İŞİD’li canlı bomba ailesini arayarak vedalaştı. MİT ve emniyeti alarma geçiren olay, kardeşi geçen yıl IŞİD’e katılan S.K.’nin ihbarı üzerine yaşandı. Gökhan K. 13 Temmuz günü ağabeyi S.K.’yi “gizli” numaradan arayıp, “Konsolosluk ya da karakolda büyük bir bombalı eylem yapılacak, senin de bilgin olsun” deyip telefonu kapattı.

 

SABİT HATTAN ARADI, GİZLİ NUMARA ÖNLEMİ

 

Kardeşinin canlı bomba olmasından endişe eden ağabeyi S.K. 16 Temmuz 2015 günü Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne ihbarda bulundu. IŞİD saflarında “cihata” katılan Gökhan K.’nin ağabeyini cep telefonundan değil, sabit hattan araması ve yerinin tespit edilmemesi amacıyla “gizli” numara tercih etmesi “önlem” olarak değerlendirildi.

 

MECİDİYEKÖY’DEKİ “FİLİZDER” MESCİT

 

Emniyette ifade veren S.K. kardeşi Gökhan K.’nin 1 Aralık 2014’de sabah evden ayrıldığını ve kaybolmadan önce Mecidiyeköy’de bulunan Filizder adında faaliyet gösteren mescitte islami sohbetlere gittiğini söyledi. Kardeşinin çalıştığı işyerindeki sabit telefonu 13 Temmuz günü “gizli” numaradan aradığını kaydeden S.K. aralarında geçen kısa diyaloğu şöyle anlattı:

 

KONSOLOSLUK VE KARAKOL PTLARSA BİLİN Kİ ORDAYIM

 

“Gökhan ‘annemi, babamı ve sizleri üzdüğümü biliyorum, eğer ki bir konsolosluk veya karakolda bir eylem ve patlama görüp duyarsanız bilin ki ben oradayım hakkınızı helal edin’ deyip telefonu kapattı. Kardeşimin canlı bomba olup kendisini patlatmasından endişe duyuyorum. IŞİD tarafından beyni yıkanan kardeşimin intihar eylemi gerçekleştirmesine engel olun”

 

POLİS ELÇİLİKLERDE ALARMA GEÇTİ

 

S.K.’nin kardeşi Gökhan K.’nin “canlı bomba” olabileceği ihbarı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, yabancı elçilik/konsolosluk bulunan Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana Emniyetlerini teyakkuza geçirdi. Ülke çapında ise düzenlenebilecek yeni bir intihar eylemine karşı polisiye önlemler en üst seviyeye çıkartıldı. EGM, 81 İl Emniyeti’ne gönderdiği “gizli” yazıda şöyle dedi:

 

“Ülkemize yönelik olarak gerçekleştirilmesi muhtemel eylemler ile ilgili bilgilerin sıklaşması sebebi ile başta yabancı ülkelere ait temsilcilikler olmak üzere; havalimanları, hassas bölgeler, AVM’ler, ulaşım araçları, devlet binaları ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde alınan emniyet tedbirlerinin gözden geçirilmesini sağlayın. Bomba şüphesi uyandıran şüpheli şahıs/paket ve araçlar konusunda duyarlılığı arttırın”