Son Dakika Haberler

Diyanet, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?”

Diyanet, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?”
Okunma : 81 views Yorum Yap

Diyanet
Diyanet, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” sorusuna tartışma yaratacak bir yanıt verdi. Verilen yanıtta “kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti. Haberlerin ardından Diyanet fetvayı sitesinden kaldırdı.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Alevileri hedef alan “Cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi kırmızı çizgimizdir” şeklinde açıklamasına tepkiler sürerken, Diyanet İşleri’ne başlı Din İşleri Yüksek Kurulu da bir skandala imza attı.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesindeki “Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu” dini konularla ilgili sorulara yanıt veriyor. Din İşleri Yüksek Kurulu, “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” şeklindeki soruya ise skandal bir yanıt verdi.
Diyanet’in sitesinde yer alan yanıtta, “Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur” denildi ve şöyle devam edildi: “Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir”. Diyanet açıklamasının devamında bu tür bir haramlığın oluşabilmesi için kızın 9 yaşından büyük olması gerekiyor. Diyanet yanıtının devamında şu skandal ifadeler kullanıldı: “Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz.”
İşte Diyanet’in sitesinde yer alan skandal yanıt:
“Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?”
“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikahının ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikaha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda, kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması, ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbisesinden tutarak, ya da vücuduna bakıp düşünerek şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109).”
image