Son Dakika Haberler

“Dünya Kenti Sarıyer” İçin Çok Çalıştık

“Dünya Kenti Sarıyer” İçin Çok Çalıştık
Okunma : 97 views Yorum Yap

hedef_sariyerSarıyer Belediyesi 2014 yılı Faaliyet Raporu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapılan meclis oturumunda meclis üyeleri ve vatandaşlara sunuldu. 364 sayfadan oluşan rapor, yapılan oylamanın ardından oy çokluğuyla kabul edildi.

Başkan Genç sözlerine SKEP (Sarıyer Kalkınma Eylem Planı) ile başladı

“Sarıyer çok önemli bir bölge” sözüyle konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Kalkınma Eylem Planı’nın yenilenebilir, güncellenebilir bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Samimi, kararlı, esnek ve etkin bir işbirliği ile Sarıyer’de yüksek yaşam kalitesini sağlamak, yerel varlıkları en üst performansa taşımak üzere Sarıyer Kalkınma Eylem Planı “SKEP”in hazırlandığını sözlerine ekleyen Başkan Genç; “Kişiler, kurumlar ve Avrupalı meslektaşlarımızın da katıldığı çalışmalarda Sarıyer’in gereksinimleri, sorunları ve çözümlerini; sürdürülebilir kalkınma için kentsel altyapı, sosyal politika; eğitim, sağlık, kültür ve spor, hizmet Sektörü, Turizm ve markalaşma olmak üzere üç temel başlıkta ele aldık” diye konuştu.

Genç, devamlılığa vurgu yaptı

Devlette devamlılık için, özellikle bürokratların alt yapısını hazırladığı, yerel için ya da ülke için yapılan her faaliyetin, konulan her tuğlanın üzerine bir tuğla daha konulması gerekliliğini belirten Başkan Genç, planlanmadan, projelendirilmeden yapılan uygulamaların hiçbir faydasının olmayacağını söyledi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünya Kenti Sarıyer” iddiamıza inanarak, bizi görevlendiren, her an desteğini sürdüren Sarıyer Halkı’na minnettarız. O andan itibaren büyük bir sorumluluk duygusu ile; Sarıyer halkının bu güvenini ve desteğini hak etmek, kökten değişimi başlatmak, mükemmel bir kalkınma eylemi planlamak için, söz verdiğimiz Sarıyer; “Dünya Kenti Sarıyer” için çok çalıştık.”

 “SKEP bir performans planıdır”

“Nerede yaşam varsa, orada olmalıyız. Kim varsa, onu da yaşama katmalıyız. Kesinlikle kimliğine, siyasetine, dinine, düşüncesine bakmadan, herkesin bu sürecin içinde olmasını sağlıyoruz. Bu katılımcı, demokratik, yerelden kalkınma sürecini ve ortaya çıkan sonucu hayata geçirmek onurumuz olacaktır. SKEP; sizin, benim, hepimizin performansı olacaktır. Belediye yönetimi olarak mevcut yaşamı kolaylaştırmak, gelecek yaşam için hazırlık yapmak temel amacımızdır.” sözleriyle SKEP’i anlatan Başkan Genç daha sonra toplam 364 sayfa süren ve oy çokluğuyla kabul edilen 2014 Yılı Faaliyet Raporu’nun sunumuna başladı.

Rapor, salonu dolduran vatandaşlar tarafından sık sık alkışlandı 

Eğitim, Alt Yapı, Kültür-Sanat, Engelliler, Kadınlar, Spor, Sağlık ve Çevre gibi bir çok alanda 2014 yıılında hayata geçirilen veya yapımı devam eden projeleri yaklaşık 2 saati bulan bir süreçte anlatan Başkan Genç, göreve geldikleri süre içinde her yıl olduğu gibi bu yılda da başarılı bir yıl geçirmiş olmanın gurur ve mutluluğunu taşıdığını söyledi. Emeği geçen herkese teşekkür eden Genç, konuşmasını fotoğraf ve video gösterileri eşliğinde sürdürdü. Salonu dolduran vatandaşlar tarafından sık sık alkışlanan faaliyet raporu, oldukça başarılı bulundu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in 2014 Faaliyet Raporu hakkında verdiği sunumda yer alan başlıca konular ve satır başları şöyle;

Yeni Hizmet Binası ve Kültür Merkezi

Bir mühendis olarak gururlanıyorum, her bir noktasında emeğimiz var. Çok güzel bir noktaya geldi ve çalışmalar özverili bir şekilde devam ediyor. İş güvenliği kontrollerine çok önem veriyoruz. Hedefimiz 2016 ortalarına doğru hizmete girmesi. Bu ayın sonunda kabası bitiyor, bodrum katındaki ince işlere de başlandı.  Binamız tamamlanınca Sarıyerliler farklı bir konfor yaşayacak.

Çağdaş ilçe, çağdaş yollar

Coğrafi koşulları zor bir bölgede yaşıyoruz. Verilen emeği herkes yakından görmeli.  Yapılan merdivenler mahalleyi değil yaşamı birbirine bağlıyor. Biz hizmet verdiğimiz hiçbir mahalleye yıkılacak gözüyle bakamayız. Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde Cami, Cumhuriyet Mahallesi’nde Cem Evi yapılıyorsa hiçbir hizmet boşa gitmez. Buralarda dönüşüm olacaksa, halkla birlikte olur. Çakılan her çivi insanların kendilerini güvende hissetmesini sağlıyor.

 Ayazağa’da yapılan çalışmalar

Ayazağa da yaşam çok zor bunu biliyoruz. Keşke bir takım planlar çizilirken Ayazağa’yı da içine alsalardı. Meclisimizin aldığı karar doğrultusunda 208. Sokak yaşama kavuşturuluyor.

Uyuşturucuyla mücadele

Sosyal sorumluluk projelerinin başında, gençleri yaşama bağlamak ve uyuşturucu illetine bulaşmadan önce önlemler almak konusunda başta Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun’un önderliğinde yaptığımız faaliyetleri Sarıyer’in diğer kamu kuruluşlarıyla paylaşıyoruz. Ortak çalışmalar yürütüyoruz. En önemlisi de spor alanları oluşturmak ve amatör kulüpleri desteklemektir.

Okullar

Okullara yaptığımız ziyaretler kapsamında eksiklerin tespit edilip, giderilmesi konusunda hiç ara vermeden çalışıyoruz.

Numarataj çalışmaları

Numarataj Birimi’nin üstün çalışmalarıyla Sarıyer’de girilmedik sokak ve cadde, çalınmadık kapı bırakmadık. Hane tespiti ve kesinleşmiş adreslerde insanlarımızın sosyal durumlarına varana dek incelemelerde bulunduk. Bugün artık Sarıyer’de adres karışıklığı denen bir durum yoktur.

Sosyal ve kültürel ihtiyaçlar

Tüm inançlara saygılıyız, herkes özgür düşünmeli ve farklı düşüncelere saygı göstermeli. Bunu hem cami hem de cem evinin yapım aşamasında gördük. Bir yere bir şey yaparken o bölgede yaşayan halkın rızasını almak gerekir  biz böyle yaptık, barış ve huzur içinde inşaatların yapımı tamamlanıyor. Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde ki Caminin yapımında da, Cumhuriyet Mahallesi’nde ki Cem Evinin yapımında da orada yaşayan vatandaşlarımızdan rıza aldık.

Başkan Genç’in sunumundan diğer başlıklar şöyle;

SAGEM şubelerinden de bahseden Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 4 ayrı mahallede daha şube açılacağının müjdesini verdi.Genç ayrıca, Kadın Çalışmaları, Yaz Spor Okulları, Bayan Voleybol Takımı, Kardeş Şehircilik, Gündüz Bakım Evi, Sağlık Hizmetleri, Hayvan Dostluğu gibi konulardan da bahsederek, “Bilişimde önder bir belediyeyiz 23 ayrı noktada ücretsiz internet kullanımı sağlıyoruz” diye konuştu.

Hedefimiz “Engelsiz Sarıyer” diyen Başkan Genç, EÇADEM faaliyetlerini Sarıyer Tv tarafından hazırlanan kısa video eşliğinde anlattı.

Hedef;Dünya Kenti Sarıyer

“Çağdaş proje üreterek, eşitlik içinde hizmet gerçekleştiriyoruz. Sevgi, dostluk, barış inşa eden bir aileyiz. Her şey Sarıyer için.” sözleriyle 2014 Faaliyet Raporu sunumunu yapan Başkan Genç’in ardından Cumhuriyet Halk Partisi ile Adalaet ve Kalkınma Partisi gruplarından söz alarak kürsüye gelen meclis üyeleri gündeme dair birer konuşma yaptı. Son olarak faaliyet raporu hakkında yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla 2014 Faaliyet Raporu kabul edildi.

635641963950340384 635641965758189617