Son Dakika Haberler

Dünyayı sarsan grip virüsü kapıda

Dünyayı sarsan grip virüsü kapıda
Okunma : 124 views Yorum Yap

GripAvrupa ve Asya’yı vuran girip salgını ile ilgili açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü salgının 3 hafta içinde daha geniş alana yayılacağı uyarısında bulundu. 2015 yılında grip salgınlarının en önemli nedeninin H3N2 virüsü olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “Grip özellikle 65 yaş üstü kişilerde ağır seyrediyor, yaşlıların yüzde 60’ı hastaneye yatırılıyor. 0-4 yaş arası çocuklarda grip görülme sıklığı yaşlılardan sonra ikinci sırada yer alıyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütünü alarma geçiren grip salgını Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’nın harekete geçirdi. 2015 yılında görülen grip salgınlarını H3N2 virüsü ile ilişkili olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “H3N2 en son 2012-2013 sezonunda karşımıza çıkmıştı. Ancak bu defa daha ağır seyir gösteriyor” dedi. Dünyada grip nedeniyle hastane başvurularına belirgin bir artış gösterdiğine dikkat çeken Dr. Hakko, hastalığın 65 yaş üstü kişilerde ağır seyrettiğini belirterek “Kalp hastalığı, diyabet ve obezitesi olan kişiler de risk altında” dedi. Dr. Hakko salgının yaşlılardan sonra en çok 0-4 yaş arası çocukları etkilediğine vurgu yaptı.

Gribin influenza virüslerinin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu olduğunu belirten Dr. Hakko hastalığın burun, boğaz ve akciğerleri etkilediğini anlattı. Gribin hafif bir hastalıktan ölüme kadar risk taşıdığını söyleyen Dr. Hakko, “Gripten korunmanın en iyi yolu her yıl düzenli aşı olmaktır” dedi.
Bu belirtiler varsa dikkat!

· Ateş veya sıcak hissetme, titreme

· Öksürük

· Boğaz ağrısı

· Burun akıntısı veya tıkanıklık (daha az oranda)

· Kas ve vücut ağrısı

· Baş ağrısı

· Halsizlik, yorgunluk

· Bazı kişilerde kusma veya ishal olabilir, bu daha çok çocuklarda görülür

Hastalık daha başlamadan bulaşabiliyor
Gribin bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatırlatan Dr. Hakko, “Hastalar öksürürken, burnunu çekerken veya konuşurken oluşan damlacıklarla hastalığı bulaştırabilirler” diye konuştu. Dr. Hakko, grip virüsünün hasta olan kişinin solunum sıvılarıyla kirlenmiş yüzey ya da objelere dokunduktan sonra ellerini ağzına, burnuna, gözlerine götüren kişilere de bulaşabileceğini söyledi. Hastalık başlamadan 1 gün öncesinden 5-7 güne kadar bulaşıcılığın devam ettiğini belirten Dr. Hakko, “Bağışıklığı zayıf kişiler ve çocuklar daha uzun süre bulaştırıcı olabilir” dedi.
Başka hastalıkları tetikleyebilir
Gribin etkilerinin mevsime veya yıla göre değişiklik gösterdiğini belirten Dr. Hakko, “Hangi virüsün yaygın olduğu, ne kadar aşı yapıldığı, aşının ne zaman yapıldığı, aşının virüsle ne kadar uyum sağladığı gribin etkisinde rol oynar” dedi. Bazı kişiler grip olduklarında daha ağır hastalık geçirdiğine dikkat çeken Dr. Hakko “Bunlar çocuklar, yaşlılar, gebeler, kronik hastalığı olan kişilerdir” diye konuştu.
Grip aşısı en iyi korunma yöntemi
Gribin zatürre, kulak enfeksiyonları, sinüzit ve kronik hastalıkların kötüleşmesine yol açabileceğini söyleyen Dr. Hakko mevsimsel gripten korunmak için aşılanmanın önemine değindi. Ekim ayı başında piyasaya çıkan grip aşısının en iye koruma yöntemi olduğunu belirten Dr. Hakko, aşının her yıl düzenli yapılması gerektiğini dile getirdi. Dr. Hakko gripten korunmak için diğer yöntemleri şu şekilde sıraladı;
· Kalabalık ortamlardan uzak durun
· Hasta olduğu bilinen kişilerle yakın temasta bulunmayın
· Ellerinizi sık sık yıkayın
· Hastayken kullanılan mendillerin ortada bırakılmadığından emin olun