Son Dakika Haberler

Eklemettin İhsanoğlu Hükümeti Panikletti

Eklemettin İhsanoğlu Hükümeti Panikletti
Okunma : 89 views Yorum Yap

imageÇatı adayı Eklemettin İhsanoğlu aday olması ile Başbakan paniklemeye başladığı iddi edildi.

MHP millet vekili Ruhsar Demirel yapmış olduğu açıklamada futbol deyimi kullanarak AKP hükümeti faul yapmaya başladı dedi. Eklemettin İhsanoğlunun. Parti liderleri ile birlikte mitinglerde gözükmeyeceğini belirterek, Seçim büroları için mülk sahiplerine baskı yapıldığı açıklandı.

CHP ve MHP’nin catı çumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, aday olmasına kesin gözüyle bakılan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ve AKP’yi paniklettiği anlaşıldı. AKP Hükümeti’nin bu yüzden futbol deyimiyle faul yapmaya başladığı, İhsanoğlu’nu engellemeye çalıştığı belli oldu. Hükümetin, İhsanoğlu’nun seçim bürosu açmasını engellemek için mülk sahiplerine baskı yaptığı bildirildi.

Çarpıcı açıklamayı, İhsanoğlu’nun seçim kampanyasını yürütecek ortak komisyonda bulunan MHP Milletvekili Ruhsar Demirel yaptı. Zaman’dan Selçuk Kapuci’nin haberine göre; Demirel, İhsanoğlu’nun seçim bürosu olarak kullanılmak üzere uzun süre bina bulmakta zorluk çektiklerini açıklayarak, mülk sahiplerinin binalarını İhsanoğlu’na kiralamaktan kaçındıklarını söyledi. Demirel, mülk sahiplerinin hükümetten baskı gördüklerini, bu yüzden binayı İhsanoğlu’na kiralamaktan kaçındıklarını kendilerine söylediğini bildirdi.

“HUMMALI BİR ÇALIŞMA VAR”

Büro bulmakta yaşanan sıkıntıya karşın hiçbir noktada geride kalınmış bir durum olmadığını vurgulayan Demirel, “Sayın İhsanoğlu’nun gerçekten profesyonel çalışan ekibi var. İstanbul’da bir haftadır hummalı çalışmalar var” dedi.

MHP’li Ruhsar Demirel, İhsanoğlu’nun ismi açıklandıktan sonra çatı adaya destek veren diğer partilerin de CHP ve MHP’nin oluşturduğu komisyona üye vermek için isim belirlediğini açıkladı. Türkiye’nin ihtiyacı olan bir cumhurbaşkanını topluma takdim etmek, topluma kazandırmak için çabaladıklarını anlatan Demirel, toplumun aklı selimle yönlendirilmesi adına, ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

“SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI ZİYARET EDİLECEK”

Komisyonun üyelerinden CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak da İhsanoğlu’nun yarından itibaren siyasi partilerin genel başkanlarını ziyaret edeceğini bildirdi. Toprak, “Genel başkanların yapacağı destek açıklamasından sonra bu komisyonun sayısı daha da artacak. Bunun ön mesajlarını almış durumdayız. Bu kurum seçim sürecinde planlamayı yapacak. İletişimi güçlendirecek” dedi.

İhsanoğlu’nun finansmanını bağışlara bağlı olarak yapacaklarını da hatırlatan Toprak, diğer adayların da kendi konumlarından dolayı bu imkânları kullanmasından yana olduklarının altını çizdi.

MİTİNGLERDEN ZİYADE BİREBİR TEMAS

Toprak ise finansman konusunda şu ana kadar bir ihtiyacın yaşanmadığını, ihtiyacın bundan sonra olacağını bildirdi. Halkın desteğine güvendiklerini de aktaran Toprak, “Halkımızın gerekli katkıyı yapacağına inanıyoruz. Vekil arkadaşlarımızdan katkı verenler olabilir ama illa bunlar olacak da diyemeyiz. Bu kampanya başlayacak. Adaylık kesinleştikten sonra, hesap numaralarını kamuoyu ile paylayacağız. En fazla 9 bin 80 lira bağış yapılacak” diye konuştu.

Ankara’daki ofiste ayın 30’undan sonra çalışmaların başlayacağını da sözlerine ekleyen Toprak, İhsanoğlu’nun kampanya sırasında gidebildiği yere kadar gideceğini, ulaşabildiği yere kadar ulaşacağını, mitinglerden daha ziyade halkla birebir temas yapacağını aktardı. Yurt dışı programlarının da olacağını belirten Toprak, bu planlama içerisinde değerlendirmelerin de yapılacağını anlattı.

GENEL BAŞKANLARLA GÖRÜNMEYECEK

Toprak, “Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile ortak bir programları olacak mı?” sorusuna, “İhsanoğlu’nu biz parlamentoda sayımız olduğu için biz aday gösteriyor olabiliriz. Ama unutulmamalıdır ki bu büyük uzlaşının eseri. Bugün bile desteğini açıklayan partiler var. O partilere haksızlık olur. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile birlikte İhsanoğlu’nu görmeyeceksiniz. Çünkü İhsanoğlu, tarafsızlığı noktasında cumhurbaşkanlığı makamının böyle bir konumu var. Biz siyasi partinin kontrolünde genel başkan ile yan yana bulunmasını doğru bulmuyoruz” diye yanıt verdi.

AKP’DEN HENÜZ RANDEVU YOK

Demirel ise İhsanoğlu’nun 10 Ağustos’a kadar olan planının hazırlandığını bildirdi. Uzlaşı adayının, her siyasi partiden randevu talep ettiğini de aktaran Demirel, “O siyasi partilerden bazılarından henüz randevu teyidi alınamadı. Bunların içinde AKP de var” diye ifade etti.