Son Dakika Haberler

EMEKLİLERİMİZE MAAŞ PROMOSYONU NEDEN VERİLMİYOR?

EMEKLİLERİMİZE MAAŞ PROMOSYONU NEDEN VERİLMİYOR?
Okunma : 97 views Yorum Yap


DIDEM ENGIN BAKAN’A NELER SORMUŞTU?
11 milyonu aşkın emeklimizin yıllardır maaşları üzerinden hak ettikleri banka promosyonlarına ilişkin AKP Hükümeti tarafından oyalandığını belirten Didem ENGİN, “Oysa banka promosyonu alan diğer çalışanlar gibi emekli vatandaşlarımız da maaşlarını çektikleri anlaşmalı bankalardan alabilmelidir” diyerek MÜEZZİNOĞLU’na “Emekli vatandaşlarımıza banka promosyonları ne zaman ödenmeye başlanacaktır? Emekli vatandaşlarımız ve aileleri tarafından büyük bir umutla beklenen banka promosyonlarının ödenmesi konusunda AKP Hükümeti tarafından net bir tarih sunulmama gerekçesi nedir? Bu zamana dek emekli maaşları üzerinden bankalarla yapılmış herhangi bir anlaşma var mıdır? Varsa mali boyutu ve içeriğin detayları nedir?” sorularını yöneltmişti.
BAKAN EMEKLIYE PROMOSYON ÖDEMESI İÇIN TARIH VERMEDI!
Bakanlıktan verilen cevapta, emekli ve hak sahiplerine promosyon ödenmesine ilişkin olarak bankalar ile görüşmelerin devam etmekte olduğu belirtildi ancak emeklilerimizin ne zaman promosyon alabileceğine ilişkin net bir yanıt verilmedi. CHP’nin seçim döneminde söz verdiği, emekliye yılda iki maaş ikramiye sözünü hatırlatan Didem ENGİN, “Biz halen sözümüzün arkasındayız, bununla ilgili kanun teklifimizi de sunduk ama AKP’den destek göremedik. AKP bırakın emeklilerimizi ve ailelerini bayramdan bayrama sevindirmeyi, hak ettikleri promosyonların ödenmesini bile yokuşa sürüyor, ucu açık sözlerle emeklilerimizi oyalıyor” dedi.
HÜKÜMET EMEKLIYI BANKALAR KARŞISINDA YALNIZ BIRAKIYOR
Gelen cevapta yer alan “emekli ve hak sahipleri ilk gelir/aylıklarını gönderilen bankadan aldıktan sonra istedikleri takdirde; Kurumun ilgili birimlerine yazılı olarak müracaat ederek, e-devlet üzerinden veya aylık almak istedikleri banka şubelerine müracaat ederek gelir/aylıklarını promosyon ödemesi yapan bankalara taşıyabilme imkânına sahiptir” ifadesini de değerlendiren Didem ENGİN, “Hükümet emekliyi bankalar karşısında yalnız bırakıyor, gücün varsa, bankayla pazarlık edebiliyorsan, promosyon alabilirsin diyor. Oysa burada pazarlık gücü olan milyonlarca emekliyi temsil eden resmi kurumlardır, Devlettir. Ayrıca ilgili Kurum acaba kaç tane emeklimizi böyle bir taşıma hakkı olduğu konusunda bilgilendirdi? Kaç emeklimiz e-devlet kullanımına hakim?” diyerek Hükümet’in emeklilere sahip çıkmamasını eleştirdi.