Son Dakika Haberler

EMİRGAN MÜLKİYET ÇÖZÜMÜ AYAKTA ALKIŞLANARAK KABUL EDİLDİ.

EMİRGAN MÜLKİYET ÇÖZÜMÜ AYAKTA ALKIŞLANARAK KABUL EDİLDİ.
Okunma : 48 views Yorum Yap

Yaşar Kemal Kültür Merkezine Sarıyer halkı sığmadı, Mahalle dernekleri ve Stk’lar fuaye salonlarında kapalı devre televizyonlardan meclisi takip ettiler. Emirgan Mahallesi için gerçekleştirilen Islah İmar Planı mecliste oy birliği ile kabul edildi. Meclis’te Sarıyer Emirgan mahallesinin mülkiyet sorununa yönelik ilk adım atıldı.

Akp Grup Başkan Vekili Nurettin Çelik, “Yanlışına rağmen, problemli olmasına rağmen, sıkıntıları çözmesi noktasında tam kanaatimiz, vicdanımız elvermemesine rağmen, sırf bir ufuk açılabilir mi, bu noktada bir ışık çıkabilir mi, acaba Sarıyer halkı bundan istifade edebilir mi düşüncesiyle yetmez ama evet diyoruz. Bu işin takipçisi de olacağız” dedi.

YETER VE EVET DİYORUZ

Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Gökan Zeybek, gündemin ilk maddesini oluşturan Emirgan Mahallesi’nin ada 52 nolu parselinin bir kısmına ait Islah İmar Planı teklifiyle ilgili Meclis’e ve katılan vatandaşlara slayt eşliğinde bilgiler verdi.

Gökan Zeybek, imar ıslahını sağlayacak bu çalışmada irade sahibinin başta Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç olmak üzere, CHP Sarıyer Belediye Meclis Grubu ve Sarıyer’in bütün mahallelerinde kurulu dernek ve kooperatifler olduğunu belirtti ve planın yürürlüğe girmesi halinde vatandaşların oturdukları ev ve arsa arazilerinin tapularını alacaklarını, Emirgan’ın ardından mülkiyet sorunu bulunan tüm mahalleleri sırayla tapuya kavuşturmak için Islah İmar Planı’na sokacaklarını sözlerine ekledi. Zeybek sözlerini tamamlarken Nurettin Çelik’in ‘Yetmez ama evet’ sözüne karşılık “Yeter ve evet diyoruz.” dedi.

SARIYER NE KENDİNE HİZMET EDENİ NEDE VATANINI UNUTUR

Oylamadan önce söz alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ¨“Biz, insanların barınma hakkına daima saygı duyduk ve bu konuda her zaman hassas davrandık. Sizlerden ricam her zaman bu sürecin takipçisi olun ve sonuna kadar bu işi takip edin. Biz de bu süreci sonuna kadar götürüp, bu sorunlara kalıcı çözüm bulmak için mücadele edeceğiz” dedi.

Sarıyer’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük arazileri olduğunu da ifade eden Başkan Genç, “Keşke İBB bugüne dek, bu arazileri üzerinde yaşayan insanlara devretseydi. O zaman şimdi burada başka şeyler konuşuyor olacaktık. Her türlü itiraza rağmen ancak başarabildik. Bu çalışmada emeği geçen tüm akademisyenlerle birlikte emek veren arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu çalışma Beykoz ve Beşiktaş’la birlikte tüm ilçe ve Türkiye’ye emsal oluşturacak bir çalışma oldu. Sarıyer ne kendine hizmet edeni, ne de vatanını unutur” diye konuştu.

İBB’DEN RED YERSE BİLİNKİ ARKASINDA BAŞKA MANEVRALAR VAR.

“Balta girmemiş arazileri 2009’un başında Büyükşehir’den istedik, ver dedik. Bu gün Sarıyer’in arazilerinin büyük bir bölümü Büyükşehir’e ait! Keşke Büyükşehir bugüne kadar bu arazilerini üzerinde yaşayan insanlara sadece 2981 kapsamında değil, Hisarüstü’nden tut Havantepe kadar olan arazileri verseydi. Bizim yasal hakkımız var. Getirdiğimiz bu plan her bir boyutu ile yasaldır. Büyükşehir’den ‘red’ yerse bilin ki arkasında başka manevralar var. Bu işin bir tane doğrusu var. Bu bölgedeki yaşayan insanların hakkının onlara verilmesidir. Gecekondu demeyin bizim Sarıyer’in büyük bir bölümü gecekondu. 250 bin insan yaşıyor. Bu 250 bin insanın sorunu çözülmesi lazım.”

KARAR AYAKTA ALKIŞLANARAK KABUL EDİLDİ

Başkan Genç’in konuşmasının ardından Meclis Başkanı Hüseyin Coşkun, gündem maddesini oylamaya sundu. Yapılan oylama da, Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi Emirgan Mahallesi’nin 951 ada 52 nolu parselinin bir kısmına ait Islah İmar Planı teklifi hakkında İmar-Hukuk-Gecekondu ve Mülkiyet Sorunları Araştırma İnceleme Komisyonu Müşterek Raporu, Meclis’te ‘Oy birliği’ ile kabul edildi.

Oylamanın ardından CHP Meclis Grubu ayağa kalktı ve vatandaşlarla birlikte oylama sonucunu alkışlayarak kutladı. Yapılan oylama sonucunda Islah İmar Planı’nın uygulanmasında son söz Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geçti.