Son Dakika Haberler

ENKAZ DEĞİL ELMAS GİBİ BİR TÜRKİYE DEVRALDINIZ.

ENKAZ DEĞİL ELMAS GİBİ BİR TÜRKİYE DEVRALDINIZ.
Okunma : 76 views Yorum Yap

Aytun-zehir-zemberek
CHP İzmir Milletvekili ve Dilekçe Komisyonu üyesi Dr. Aytun Çıray Bütçe görüşmeleri vesilesiyle Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan’ın ’90 Yıllık Enkazı Kaldırdık’ sözlerine karşı zehir zemberek bir konuşma yaptı. Çıray Emine Erdoğan’ın ‘Enkaz kaldırdık, şimdi enkazın altından çıkan meselelerle yüzleştiğimiz yeni bir kavşağa geldik.’ sözlerinin gerçek anlamını kavramak için Cumhurbaşkanının ‘Anayasa Mahkemesini tanımıyorum ve kararına uymuyorum’ şeklindeki deklarasyonuna bakılması gerektiğini vurguladı.
Bu beyan ‘modern devletin sondan bir önceki kavşağına geldik demektir’ diyen Çıray, konuşmasının devamında Emine Erdoğan’ın ‘enkaz kaldırdık’ görüşünü çürüten büyük başarılara rakamlar ve örnekler vererek dikkat çekti.
AKP iktidarlarının cumhuriyetçilerin çok daha zor şartlarda elde ettikleri bu başarının yakınından dahi geçemediklerinin altını çizdi. Türkiye’yi çok zor şartlarda var edenlerin işe ‘uçak fabrikası kurmakla başladıklarını’ ifade eden Çıray, ‘ bugün dünyanın 17. büyük ekonomisi yaptık diye övündüğünüz ülkeyi, onlar daha 1976’da 17. 1979’da 16. büyük ekonomi haline getirmişlerdi.’ dedi. AKP sıralarına “Cumhuriyetçiler GAP projesini yaptı. Urfa tüneli ile çağlar delindi…”diye seslenen Çıray, “Peki siz AKP olarak kaç Atatürk barajı yaptınız, kaç Keban kaç Erdemir, kaç İskenderun Demir Çelik, kaç Seydişehir Aliminyum, kaç PETKİM yaptınız?” sorularını yöneltti.
Çıray son olarak, bütün bunların ardındaki nihai amaca dikkat çekti ve AKP’lileri “Siz gurur duyduklarımızı küçülterek kurmak istediğiniz tek adam rejimini meşrulaştıramazsınız.” diye uyararak, milletvekillerini hakiki milli bir uyanışla bu felaket gidişi durdurmaya davet etti.