Son Dakika Haberler

“Erdoğan, Kaza Kadere İman Eder”

“Erdoğan, Kaza Kadere İman Eder”
Okunma : 184 views Yorum Yap

erdogan_34TOBB Genel Kurulunda konuşan Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hitaben” Diktatör olsam meydanlarda dolaşamazsın dedi.

Konuşmasında Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil’e hitaben sert eleştirilerde bulundu.

Anayasa değişikliği dolayısı ile 60 maddede anlaştıklarını belirten Erdoğan, CHP ile oylarımız yetiyor, bu konuda uzlaşma sağladık gelin birlikte bu 60 maddeyi geçirelim  dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TOBB’un Genel Kurulu’nda konuştu. Bir yandan sorumlular yargılanacak derken diğer yandan da “Erdoğan kaza kadere iman eder” diyerek ölümü normalleştirdi.

TAYYİP ERDOĞAN KAZA VE KADERE İMAN EDER

Üretim, istihdam büyürken çalışma hayatı koşullarının buna paralel gelişme göstermediğini hepimiz görüyoruz.

Trafikteki her araç belli süreler içinde muayeneden geçmek zorunda. İlk yardım kutusu yangın tüpü gibi aletlerinde araçta bulunması zorunludur. Ancak bazı vatandaşlarımız muayeneden önce eşten dosttan bu malzemeleri alıp muayeneye öyle giriyorlar. Ancak daha sonra trafikte bir olumsuzlukla karşılaştıklarında bunu maliyeti daha fazla oluyor.
Tedbir maliyetlidir pahalıdır ancak tedbirin eksikliği çok daha pahalı çok daha maliyetlidir.
Tevekkül asla ve asla tedbirsizlik anlamına gelmez. Kader ve kaza tedbiri elden bırakmak anlamına gelmez.
Tayyip Erdoğan kaza ve kadere iman eder. Ancak buna inanmayanların da olduğunu biliyoruz. Bunula alay eden köşe yazarları da gördük.
Her gün ortalama iki işçimizi iş kazasında kaybediyoruz. Rakamlar her yıl düşüyor.
İşçi de işveren de en kötü ihtimale karşı tedbirini almak zorundadır.
İşyeri sayısı artarken iş kazası oranı yüzde 55 azaldı. Elbette yeterli değil hedef bunu sıfıra doğru yaklaştırmak.

FATURAYI İŞÇİYE KESTİ

Dünyada hiçbir ülke iş kazasını sıfıra indiremiyor ama bu yönde çalışmaya devam etmek gerekir.

İşçi “bana bir şey olmaz” diyerek örneğin baretsiz çalışıyorsa sendika, işveren buna itiraz edecek. Canın telafisi yok. kalıcı hastalığın sakatlığın tedavisi yok.

Biz kentsel dönüşüm yapacağız depreme hazırlık çalışması yapacağız dedik. Hiçbir hükümet bunu kararını alamamıştır. Çoğu yerde itirazlar yükseldi. “Evimizi yıktırmayız” diyenler oldu, muhalefet, bazı STK’lar karşımızda durdu.

Ama biz “oy kaybedecekse kaybederiz” dedik ve yola çıktı. O endişelerin gereksiz olduğu da ortaya çıktı.
Şimdi aynı şeyi iş sağlığı konusunda da göstermek zorundayız.
Hatta ben diyorum ki bizim adım atmamıza gerek olmadan işveren bunu adımını atsın, gerekeni yapsın
Siyasetçiler de bunu takipçi olsunlar. Medya her an duyarlı olsun. Sendikalarımız yolda bir kez inatlaşmayla polisle çatışmakla gündeme gelmek yerine bu konularla gündeme gelsin.

Bu kazanın ardından Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olamaz. Çok acı bir hadise yaşadık. Bunu artık minimize olması konusunda çalışmalıyız.

Bir işyeri çocuk işçi çalıştırıyor, sigortasız işçi çalıştırıyor, güvenlik tedbiri almıyor ama diğer bunu tam tersini yapıyor. Biri bire bin kar ederken diğer 10 kar ediyor. Bu da adil değil. Bunlar tüm dürüst kardeşlerimizin emeğinden alın terinden çalıyor. Bu haksız rekabetin önünde de birlikte geçebiliriz.

 DİKTATÖR CEVABI

Bana diktatör diyen karşımda oturuyor. Diktatör olsam meydanlarda dolaşamazdın.