Son Dakika Haberler

Erdoğan, Savarona yatı ile Boğaz’a açıldı

Erdoğan, Savarona yatı ile Boğaz’a açıldı
Okunma : 154 views Yorum Yap

SayanoraCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç ile Savarona Yatı’nda görüşmek üzere bir araya geldi.

Görüşmeye ilk olarak İzzetbegoviç geldi. Yaklaşık 5 dakika sonra da Erdoğan yata geldi. Erdoğan’ı Savarona yatının kaptanları karşıladı. Erdoğan ve İzzetbegoviç’in içinde bulunduğu yat yaklaşık yarım saat sonra boğaza açıldı.

Savarona, 23 Şubat 1938’de Türk hükümeti tarafından 1,2 milyon dolar (2014 yılı eşdeğeri 20,3 milyon dolar) karşılığında satın alınarak Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk, ölümünden önce gemide sadece 56 gün vakit geçirmişti.

Savarona, 3 Ekim 1979’da Heybeliada’da demirliyken makine dairesinde çıkan yangın sonucu büyük hasar aldı, 6 ayda onarıldı. Ancak 1989’da yeniden satışa çıkarıldı.

Ancak haberin basında yer alması sonrasında Savarona, 49 yıllığına Türk iş adamı ve armatör Kahraman Sadıkoğlu tarafından kiralandı ve 46 milyon dolarlık onarımdan geçti.

Sadıkoğlu kardeşler yatı dönem dönem bazı turizm şirketlerine kiraladı. Yat, 2007, 2010 ve 2013’te “fuhuş iddiaları ve baskınlarıyla” gündeme geldi. Tepkilerin ardından Maliye Bakanlığı devreye girmiş, sözleşmenin feshedileceğini açıklamıştı.

Gemi, 2013 yılının sonlarında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kiralık bulunduğu iş adamı Kahraman Sadıkoğlu’ndan devri alındı ve Türkiye’de ve yabancı ülkelerde gerçekleştireceği toplantı ve görüşmelerde prestij amaçlı olarak değerlendirilmek üzere bakım ve restorasyonu yapıldı. Bakanlık tarafından 10 ay süren restorasyon ve bakımın ardından devlet personelinin tarihi toplantılarında ve önemli kabullerinde kullanabilmesi için son aşama olan “tecrübe seferi”nden de başarıyla döndü.

Gemi şu anda Cumhurbaşkanlığı envaterinde. Savarona, Ertuğrul yatı ile birlikte Cumhurbaşkanlığı envanterine girmiş iki yattan biri.