Son Dakika Haberler

Erdoğan’dan Yeni Yapılanma, ” Elitler Cuntası”

Erdoğan’dan Yeni Yapılanma, ” Elitler Cuntası”
Okunma : 98 views Yorum Yap

ElitlercuntSi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Elitler cuntası kurmaya hazırlanıyor.

Hedefinde yarı başkanlık sistemi olan Tayyip Erdoğan, Köşk kadrosunda değişiklikler yaparak yeniden yapılanmaya gidiyor,Cumhurbaşkanlığını daha aktif hale getirmeye çalışarak siyasette etkin olarak yer alacak kadroları hazırlıyor.

“Darbe ve vesayeti” eleştire eleştire iktidara gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hükümete ve anayasaya karşı darbe yaparak hükümeti güdümüne soktuğunu gösteren konuşmalarının ardından bu kez kamuoyuna fark ettirmeden yaptığı darbeyi ve şahsi vesayetini pekiştirerecek adımlar atmaya hazırlanıyor. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nda anayasayı ve AKP hükümetini fiilen, silahsız bir darbe ile ortadan kaldıracak, ülkeyi “elitler cuntası”na götürecek bir yapılanmaya gidiyor.

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerin ardından geçilmesi planlanan yarı başkanlık sisteminin hazırlıklarına Köşk’ün teşkilat şemasından başladı. Erdoğan, Köşk’ün teşkilat şemasında yapacağı deşiklikler ile Cumhurbaşkanlığı’nı daha aktif hale getirecek. Değişiklik için bir kararname hazırlandı. Kararnamede sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasının olması yeterli oluyor. Yani Erdoğan tek imza ile Köşk’ün teşkilat şemasını yarı başkanlık sistemine geçirmiş olacak.

Ankara kulislerinde dolaşan bilgilere göre; halen dört olan Cumhurbaşkanlığı teşkilat şemasındaki başkan sayısı, yeni yapılacak düzenleme ile 13’e çıkarılacak. Her başkanlık, bir bakanlığın karşılığı olacak. Örneğin enerji politikalarından sorumlu başkanlık, dış ilişkilerden sorumlu başkanlık, savunma politikalarından sorumlu başkanlıklar oluşturulacak. Mevcut iç güvenlik başkanlığı da İçişleri Bakanlığı’nın adeta paraleli gibi çalışacak. Ve başkanlık, paralel ile mücadele ve çözüm sürecine yönelik çalışmaların koordinasyonundan sorumlu olacak.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ATANACAK

Bunların dışında ekonomi alanından sorumlu başkan ile iletişim ve sosyal politikalardan sorumlu başkanlar da yeni teşkilat şemasında bulunacak. Her başkanlık, genel sekreter yardımcısına bağlı olacak. Sekreter yardımcıları da genel sekretere bağlı çalışacak. Birimler, politikalar üretecek ve bu politikalarla ilgili rapor hazırlayacak. Bu raporlar da nihai aşamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Ayrıca, Köşk’ün bünyesinde yatırımları izleme birimi de faaliyet gösterecek. Söz konusu birim tüm yatırımların takip edilmesini sağlayacak.

Ankara’da gölge kabine olarak nitelendirilen Köşk’teki güçlendirilmiş başkanlar, kamuoyunda tartışma konusu olan bin odalı sarayda çalışmalarını sürdürecekler. Her başkanın ayrıca uzmanları ve personeli de bulunacak. Söz konusu koltuklara kimlerin atanacağı henüz netleşmedi. Ancak başkanlıkların bir kısmına AKP içinde üç dönem kriterine takılan milletvekillerinin atanacağı belirtildi. Ayrıca bazı danışmanların da başkanlıklara atanabileceği kaydedildi.

BU TAM BİR ELİTLER CUNTASI

Türkiye’de yarı başkanlık sistemine geçilmesi için anayasanın değişmesi ve bu sisteme uygun yeni seçimlerinin yapılması gerekiyor. AKP’nin şu anda anayasayı değiştirecek çoğunluğu yok. 2015 seçimlerinde ise AKP’nin büyük oy kaybetmesi bekleniyor. Dolayısıyla anayasa değişikliği neredeyse olanaksız gibi görünüyor.

Taraf’ın haberindeki iddialar doğruysa Erdoğan anayasa değişikliği olmadan yarı başkanlık sistemine geçiyor. Cumhurbaşkanlığı’ndaki başkanlıkları da bunun için kuruyor. Yasal dayanağı olmayan bu yapılanma uyarınca, AKP’nin seçimlerde aday olamayacak önde gelen isimleri de başkanlıklara getirilecek. Yani halk tarafından seçilmemiş, Erdoğan tarafından seçilmiş AKP’nin elitlerinden oluşacak. Siyaset biliminde bu tür yapılara da “cunta” deniyor. Erdoğan’ın kuracağı bu başkanlıklar AKP’nin eski elitlerinden oluşacağı için aslında bir “elitler cuntası” olacak. Erdoğan bu cunta üzerinden, seçilmiş AKP hükümetine halkın verdiği bütün yetkileri dolaylı bir biçimde ele geçirmiş; yani bütün yürütme gücünü elinde toplamış, hükümeti göstermelik hale getirilmiş olacak. Bunun adı da hukukta “darbe” olarak geçiyor.