Son Dakika Haberler

Erdoğan'ın yüzü yok! Kılıçdaroğlu Ortadoğu seferine çıkıyor.

Erdoğan'ın yüzü yok! Kılıçdaroğlu Ortadoğu seferine çıkıyor.
Okunma : 103 views Yorum Yap

Chp_kemalCHP Ortadoğu seferine çıkıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları Ortadoğuda bir takım temaslarda bulunmak için mşllet vekilleri ile yurddışına çıkıyor.
Ortadoğu siyasi olarak Türkiyenin uygulamış olduğu yanlış politikalar sonucu Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasında dostluk kalamayacak şekilde bozulmuştu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hükümetin kopardığı ilişkileri AKP den farklı olarak Türkiyenn sahipsiz olmadığını belirterek, komşuları ile kavgasız bir Türkiye için yola çıkıyor.
IRAK,TUNUS,MALİKİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldikten sonra “komşularla sıfır sorun” diye yola koyulan, ancak bütün komşularla kavga çıkaran Erdoğan’ı çok kıskandıracak bir geziye çıkıyor. Erdoğan, artık komşuların hiçbirinden davet almazken, sayesinde kahraman olduğu Gazze’ye bile gidemezken, Kılıçdaroğlu davet aldı ve Irak’a gidiyor. Kılıçdaroğlu, Tunus ve Orta Asya’ye de gitmeyi planlıyor.
CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre; Kılıçdaroğlu’nun, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin davet üzerine yapacağı gezi, 20 Ağustos’ta başlayacak. Kılıçdaroğlu, Bağdat Havaalanı’nda resmi tören ile karşılanacak, Irak Başbakanı Maliki dahil, Irak’ın önde gelen siyasi yöneticileri, Sünni ve Şii kanaat önderleriyle görüşecek, Irak Meclisi ile Kerkük ve Necef’i de ziyaret edecek ve 24 Ağustos Cumartesi günü Türkiye’ye dönecek.
DEVLET PROTOKOLU İLE KARŞILANACAK
Irak’ta devlet başkanı protokolüyle karşılanacağı belirtilen Kılıçdaroğlu’nun Kerkük ve Necef’teki programların ayrıntılarının netleşmediğini açıklayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, yaptığı basın toplantısında, gezinin amacına ilişkin bilgi verdi.
Irak ziyaretinin amacının Türkiye-Irak ilişkilerine rahatlık getirmek, ilişkilerdeki gerginliği azaltacak görüş alışverişinde bulunmak olduğunu vurgulayan Loğoğlu, “Irak’a, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni, izlediği Irak politikası nedeniyle hak etmiş olmakla beraber şikayet etmeye gitmiyoruz” dedi.
CHP’nin ve Türkiye’nin, Irak’ın egemenliğine, toprak bütünlüğüne, birliğine saygı duyduğunu ifade eden Loğoğlu, partilerinin Kürt yönetimiyle Irak’ın bütünlüğü çerçevesinde yakın ilişki arzu ettiğini söyledi.
Irak’ın stratejik, ekonomik, enerji kaynakları, Türkmenler ve Türkiye’nin komşusu olması bakımından büyük önem arz ettiğini belirten Loğoğlu, “Irak’ın istikrar, refah içinde olması, biraz huzura kavuşması için CHP katkıda bulunabilirse, hem ikili ilişkilere hem bölgeye ciddi katkı yapacaktır. Hedefimiz budur” diye konuştu.
Loğoğlu, hükümetin eleştirileceği ve şikayet edileceği yerin Irak olmadığını vurgulayarak, “Onun yeri, muhatabı başka. Üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’nde, üyesi olmak istediğimiz AB nezdindeki kurumlarda yaparız” dedi.
Irak’ta sadece Ramazan Bayramı’nda 16 bombalı saldırı düzenlendiğini ve 61 kişinin öldüğünü anımsatan Loğoğlu, güvenlik konusunda beklenmedik gelişme olmaması halinde ziyaretin yapılmasının beklendiğini, ancak güvenlik nedeniyle son anda erteleme de olabileceğini söyledi.
Hükümetin, Lübnan’daki BM Barış Gücü UNIFIL’de görev yapan 280 askeri güvenlik nedeniyle çekme kararı aldığını anımsatan Loğoğlu, “Güvenlik mülahazaları Lübnan’da geçerliyse bu kıstasın diğer ülkelerde de geçerli olması lazım. Somali’deki güvenlik durumu Lübnan’dakinden daha iyi değil” diye konuştu.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Loğoğlu, bazı CHP milletvekillerinin fişlendiğine dair iddiaların anımsatılması üzerine, “Fişleme, toplumsal ve devletin de ortak olduğu bir hastalık. Bu hastalıktan Türkiye’nin kurtarılması lazım” ifadesini kullandı.
Fişlenme iddialarının doğruluğunu bilmediğini, ancak şaşırmadığını dile getiren Loğoğlu, “İddiaları takip edeceğiz. Fişlenip de ne olacak, ne yapacaklar? CHP milletvekillerini, bu ülkenin, bu toplumun, bu halkın çıkarlarını savunma konusundan vaz mı geçireceklerini sanıyorlar? Fişlenme CHP milletvekillerinin korkacağı, çekineceği, ciddiye alacağı bir şey değil” dedi.
Loğoğlu, Kılıçdaroğlu’nun Erbil ziyaretinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, Erbil ziyaretinin programda olmadığını söyledi. Programı Irak merkezi hükümetinin belirlediğini anlatan Loğoğlu, “Biz bir başka ortamda, başka vesileyle bölgesel Kürt yönetimine ayrı bir ziyaret yaparız. Bu ziyaret bağlamında Erbil yok” diye konuştu.
Başka bir soru üzerine, Kılıçdaroğlu’nun İran, Tunus gibi ülkelere gitmek istediğini ve bu ülkelerden de davetler aldıklarını kaydeden Loğoğlu, bu ziyaretlerle ilgili belirlenmiş tarih olmadığını, Türkiye’nin gündeminin akışına göre ziyaretlerin yapılacağını dile getirdi. Loğoğlu, “CHP içine kapalı parti olmaktan çıktı, küresel seviyede. Mesela Orta Asya ülkelerini de ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Yoğun bir şekilde dışa açılım var. Türkiye’nin geleceği CHP tarafından yönlendirileceği için CHP’nin nerede, hangi amaçla ne gibi düşünceleri, vizyonu olduğunu dünyayla paylaşmak istiyoruz” dedi.