Son Dakika Haberler

Esad Suriyeli Kürtlere Özerklik Veriyor

Esad Suriyeli Kürtlere Özerklik Veriyor
Okunma : 114 views Yorum Yap

salihmuslimEsad oyun içinde oyun kuruyor,Suriyeli Kürtlere özerklik veriyor.

Türkiye Kürt sorununu konuşurken, Suriye Kürt problemini çözüyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın PYD’nin ileri gelenleri ile geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda Kürtler için özerklik hakkını tanıyacağını söylediği öğrenildi. Türkiye’nin çözüm süreci kartına karşılık Kürt cephesini harekete geçiren Esad’ın bugün Kürtlere ‘Siyasi Adem-i Merkeziyetçi’ özerklik deklarasyonunu bildirmesi bekleniyor.
İKİ NOKTADAN İDARE 
Suriyeli Kürtler, Şam yönetiminden gelen özerklik önerisini ‘anayasal güvence altına alınmış’ olması gerekçesiyle kabul edecek. Özerklik konusunda bir açıklama yapılması durumunda PKK’nın Suriye’deki kolu PYD, 15 gün içinde özerklik için düğmeye basacak. Kürtlere ‘adem-i merkeziyetçi’ yapı ile yönetmeleri için Haseki, Ra’sulayn, Afrin, Darbesiye, Ayn El Arap, Kamışlı ve Tırbe Spiye bölgeleri devredilecek. Kürtler özerk bölgeyi Afrin ve Kamışlı merkezli iki noktadan idare edecekler.

ÖNCE BAYRAK SONRA SEÇİM
15 Ağustos 2013’ten sonra Kürt kentlerinde Suriye bayrağı ile Kürt bayrağının birlikte asılması planlanıyor. Bayrak safhasından sonra ise seçim aşamasına geçilecek. Bölgedeki siyasi eğilimin ölçümü için 6 Eylül tarihinde Kürt özerk bölgesinde seçime gidilecek. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşısına düşen Suriye’nin Ra’sulayn kasabasında PYD ile Nusra Cephesi’ne bağlı güçler arasında silahlı çatışmalar sürerken, PYD özerklik öncesi gümrük kapılarında tahrik edici görüntü vermemek için mevzileri Arap, Kürt ve Hristiyanlardan oluşan ‘Halk Meclisi’ temsilcilerine terk etti.
BİRÇOK ÜLKE TANIYACAK
Geçtiğimiz yıl PYD yöneticileriyle görüşen Esad, Suriyeli Kürtlere özerklik sunmaya hazır olduğunun sinyalini vermişti. Baas rejimi altında uzun yıllar ezildiklerini belirten Kürtler, Esad’a ‘özerklik karşılığı rejimi destekleme’ sözü vermişti. İç savaşın başlamasından bu yana Ankara ile ilişkileri hayli gergin olan Şam yönetiminin bu son hamlesi, gerilimi daha artıracak gibi görünüyor. Zira Suriye’de PYD yönetiminde özerklik ilanının ardından başta İran, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Fransa olmak üzere 4 Arap ülkesinin daha Kürtlerin özerkliğini tanıyacağı, bunun da diplomatik açıdan çeşitli sorunlara yolaçağı ifade ediliyor.