Son Dakika Haberler

ESNAFLARIMIZ HIZLA KEPENK KAPATIYOR!

ESNAFLARIMIZ HIZLA KEPENK KAPATIYOR!
Okunma : 92 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN’in ülkemizde faaliyet gösteren esnafların ve sanatkârların sorunları ve bu sorunlara çözüm yollarının araştırılması amacıyla Meclis Başkanlığı’na sunmuş olduğu kapsamlı araştırma önergesi AKP oyları ile reddedildi. Didem ENGİN, “Hazırlamış olduğum önerge esnaflarımızın ve sanatkârlarımızın karşı karşıya oldukları sorunları detaylı ve kapsamlı bir şekilde ele alıyordu. ‘Gelin el ele verip bu sorunları araştıralım ve bir an evvel gerçekçi çözüm yollarıyla esnaflarımıza destek olalım’ dedik ancak bu önerimiz AKP oyları ile reddedildi” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN “Ülkemizde sayıları 1,6 milyonu aşan esnaflarımız ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerden çok ciddi boyutta etkilenmiş durumda. Bir an evvel esnafımızın perişan haline çare bulmalıyız” diyerek 2016 yılı Aralık ayı içerisinde TBMM Başkanlığı’na bir araştırma önergesi vermişti. Didem ENGİN bu sorunlara tüm partilerden milletvekillerinin bir araya gelerek oluşturulacak bir araştırma komisyonunda çözüm üretmesini önermiş, aksi halde her geçen gün derinleşen ekonomik sorunların altında esnaflarımızın daha da ezileceği uyarısında bulunmuştu. Ancak esnaflarımızın sorunlarını çözmeyi hedefleyen araştırma komisyonu kurulması önergesi AKP oyları ile reddedildi.

ESNAFLARIMIZ HIZLA KEPENK KAPATIYOR!

Son 5 yılda 400,000’i aşkın esnafımızın kepenk kapatmak zorunda kaldığını hatırlatan Didem ENGİN, esnafların kepenk kapatmasının işsizliği de tetiklediğini, işsizlik oranının %12’ye yaklaştığını, genç işsizliğinin ise %20’yi geçtiğini belirtti.

“2016 yılında, protesto edilen 1 milyon 17 bin adet senedin parasal tutarı 12,3 milyar TL oldu. 2015 yılına göre protesto edilen senet adedi %1,7 artarken, senet tutarı %22 oranında arttı. Parasal tutarı 27,4 milyar TL olan 778 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Binlerce esnafımız borcunu ödeyemez durumda, kepenk kapatmamak için direniyorlar ve bizlerden yardım eli bekliyorlar. Ama AKP hiçbir sorun yokmuş gibi önergelerimizi reddediyor ve kafasını kuma gömmeye devam ediyor!” diyen Didem ENGİN, AKP’nin bu tutumunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

AKP TARAFINDAN REDDEDİLEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİNDE NELER VARDI?

Araştırma önergesi esnaflarımızın ve sanatkârlarımızın finansman ve kredi imkânlarına ulaşmada yaşadıkları zorluklara çözüm bulunması, vergi yükünün azaltılması, sosyal güvenlik sorunlarına çözüm bulunması, prim borçlarını ödeyemeyenlere sağlık hizmetlerine erişme imkânı sağlanması, mesleki eğitim sorununun ele alınması, alışveriş merkezlerinin yarattığı haksız rekabetin incelenmesi, kayıt dışılıkla etkin mücadele edilmesi, rekabetçilik için teknolojik destek sağlanması, İstanbul servis esnaflarına Cumhurbaşkanı’nın ve Hükümet’in verdiği plaka tahdidi sözünün artık ötelenmemesi, şoför esnaflarının sorunlarının ele alınması gibi öneriler içeriyordu.

MECLİS SABAHA KADAR BAŞKANLIK HIRSI İÇİN ÇALIŞTIRILIYOR AMA ESNAFLARIMIZIN İMDAT ÇIĞLIĞI DUYMAZLIKTAN GELİNİYOR

Rejim değişikliği için hazırlanan Anayasa değişiklik teklifine de değinen Didem ENGİN “Başkanlık hırsı için Meclis gece sabahlara kadar AKP tarafından çalıştırılırken, söz konusu olan esnaflarımız, işsizlerimiz, emeklilerimiz, gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, çiftçilerimiz, işçilerimiz olunca AKP her önergemizi reddediyor ve Meclis’te araştırma komisyonları kurularak muhalefetle işbirliği içinde sorunlara çözüm bulunmasını istemiyor. Halkımız AKP iktidarının bu sorunlara karşı duyarsızlığını görüyor ve bunun hesabını karşısına çıkan ilk sandıkta elbet iktidar partisinden soracaktır!” dedi.