Son Dakika Haberler

EYPO’YU, GERÇEK ADI İLE EYÜP ODABAŞI’YI BEŞ YIL ÖNCE BUGÜN KAYBETTİK…

EYPO’YU, GERÇEK ADI İLE EYÜP ODABAŞI’YI BEŞ YIL ÖNCE BUGÜN KAYBETTİK…
Okunma : 11.838 views Yorum Yap

1951 Sarıyer doğumlu… Çocuklu Sarıyerli diğer çocukları gibi deniz sahilinde balıkçı motorları, balık ağları ve alamanaların arasında geçti. Çocuk yaşta mahalle arasında meşin yuvarlağın peşinde koşmaya başladı. Cin fikirli idi. Sorun olmayan bir yapıya sahipti. O yaşlarda Sarıyer S.K. genç takımı için lisans çıkardı. Arkadaşları arasında sıyrılmayı bildi. Hem tahsilini ve hemde futbol hayatını birlikte yürütmeyi başardı.

Sarıyer Genç takımında büyük başarılar gösterdi. Çok güçlü bir genç takım vardı. Şener,Ahmet II, Suphi, Ali Yavuz, İlker ve diğerleri… Profesyonel takıma alındı. Bir kaç hazırlık maçından sonra Profesyonel takımın aslar arasına girmeyi bildi.

1969/70 sezonundaki başarısını 1970/71 sezonunda da devam ettirdi ve güçlü Sarıyer III. Türkiye Ligi Şampiyonu olarak II. Türkiye Ligine yükseldi. Eypo bu ligde de çok başarılı oldu Garo, Eypo, Hayri üçlüsü ile efsaneleştiler…

Başarı transferi getirdi. Fenerbahçe’ye transfer oldu. Üç Sarıyerli buluştu Cemil turan, Emin İlhan ve Eyüp Odabaşı. Bu kulüpte de büyük başarılara imza attı, lig ve kupa şampiyonlukları yaşadı.

Sonraki Durağı Ligi kasıp kavuran Trabzonspor oldu. Burada da Türkiye Ligi şampiyonluk ve Kupa şampiyonlukları yaşadı. Üniversiteyi bitirebilmek için İstanbul’a gelmesi gerekti. Önce Karabükspor’a gitti, bilahare Sarıyer’e eski kulübüne geldi ve Üniversiteyi Makine Mühendisi olarak bitirdi.

Artık görevi Sarıyer spor kulübünde Genel kaptan yardımcılığı idi. İki kişi idiler Mikro Mustafa ve Eypo. Genel Kaptan Baba Kenan. Ağabeylik yaptı gençlere. Mustafa devam etmedi. Eyüp devam etti ve genel kaptan oldu.

Görev aldığı yıl II. Türkiye Liginden I. Türkiye Ligine (Süper lig) yükseldi Sarıyer. Bu ligde Eyüp genel kaptan olarak devam etti. Bıkmadan, yılmadan, küsmeden ve hiç bozulmadan tam tamamına 24 yıl Sarıyer takımının genel kaptanlığını yaptı.

Sembolleşti, ismi Sarıyer Spor kulübü ile özdeşleşti, anılır oldu, tanınır oldu. Kulübün her türlü başarısında ve başarısızlığında yetkiler üstlendi, sorumluluklar aldı., Kulübün tesisleşmesinde insan üstü gayret gösterdi. Başardı.

Kulübe pek çok şöhretli ve yetenekli futbolcu kazandırdı, kuşağının da avantajlarını iyi kullanarak pek çok yöneticiyi Kulübe kazandırdı.

Hemen hemen bütün Birinci ve İkinci Türkiye Ligi kulüpleri ile kurduğu diyalog ile kulübümüzün tanınmasın, ilgi görmesine, saygınlık kazanmasını vesile oldu.

Üç kez Türkiye Ligi dördüncüsü, ve beşinci olmak gibi başarılı klasman dereceleri yapıldı. Kulüpler arası Balkan Şampiyonluğunun kazanılmasında, Uluslararası Shell Kapalı Salon Futbol Turnuvasında Avrupa kulüplerini yenerek finale kalmayı bildi ve finalde F.B. ye yenilerek ikincilik başarılı bir netice alındı…

Gün geldi hiç istemediği halde, siyasi oyun gereği Yönetim kuruluna girmedi. Bu durumu hiç hazmedemedi, sırf kulübü sevdiği için sustu.

Bu da hayatının hem rengini ve hemde yaşamını alt üst etti. Özel hayatında bir başka iş tutmadı. Çünkü çalışmaya ihtiyacı yoktu. O nedenle arkadaşları ile bir arada olabilmek için Sarıyerli Sporcular Derneği Lokalini düzenledi ve burada günlerini geçirmeye başladı.

Ama… gerisini yazmaya ne elim gidiyor ve ne de gönlüm yazmayı istiyor…

Sevgili Eypo her zaman bana şaka da olsa “Abi sen öldüğünde cenazen çok kalabalık olacak. Çünkü o kadar futbolcunun canını yaktın ki kimi şikayet etmek için, kimi dua etmek için gelecek” dedin. Ama temennin tutmadı be Eypo… Benden çok erken gittin ve binlerin omuzlarında yolculuğa çıktın. Allah’ın rahmeti üzerine olsun

EYPO SENİ UNUTMADIK...

İbrahim Balcı