Son Dakika Haberler

Filistinde Ölü Sayısı 715, Gazze Kuşatmasının Karşılığı Ne?

Filistinde Ölü Sayısı 715, Gazze Kuşatmasının Karşılığı Ne?
Okunma : 115 views Yorum Yap

halidmesal_gazzeAbluka kalkmadan barış olmayacak. Hamas lideri Katar’dan yapmış olduğu açıklamada, israil ablukası kalmadan barış görüşmeleri yapılması mümkün değil dedi.

Halid Meşal yapmış olduğu açıklamada bizden İstenen fatura nedir,Gazze kuşatmasının karşılığı ne olmalı?

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik üçüncü haftasına giren saldırılarında ölenlerin sayısı 715’e yükselirken dün açıklama yapan Hamas lideri Halid Meşal, İsrail ablukası kalkmadan Gazze’de kalıcı ateşkesin mümkün olmadığını söyledi.

Katar’ın başkenti Doha’da gazetecilere konuşan Meşal, “Bizden önce ateşkesi kabul etmemizi, ardından taleplerimizi müzakere etmemizi istiyorlar. Bunu kabul etmedik, etmeyeceğiz de” dedi.

Hamas’ın İsrail’den ana talebi sekiz yıllık ablukanın sona erdirilmesi. Filistinli direniş örgütü ayrıca Mısır ile Gazze arasındaki Refah sınır kapısının açılmasını ve İsrail’in Filistinli tutsakları serbest bırakmasını da talep ediyor.

Halid Meşal, açıklamasında “Bana faturayı verin. İstenen fatura nedir? Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması için kaç İsrailli askerin tabutu daha annelerine gitmeli? Gazze kuşatmasını kaldırmanın karşılığı ne olmalı?” diye sordu.

Meşal, saldırılara son verilmesi için yapılan tüm girişimleri olumlu karşıladıklarını, Mısır da dahil olmak üzere hiçbir tarafın arabuluculuğuna karşı çıkmayacaklarını söyledi.

Mısır, geçen hafta, İsrail Gazze’ye karadan da saldırmaya başlamadan önce, taraflara ateşkes teklifi yapmış ancak Hamas kabul etmemişti. Hamas; ABD, BM ve Arap Birliği’nin de desteklediği Mısır’ın teklifinin, İsrail’in Gazze üzerindeki ablukasını hafifletip hafifletmeyeceğini ya da ne zaman hafifleteceğini zorla kabul ettirmesine izin vereceğini savunmuştu.

Filistinli lider, Gazze’ye insani yardım girişini sağlayabilecek bir ateşkese ise hazır olduklarını açıkladı. Uluslararası topluma ve sivil toplum kuruluşlarına çağrı yapan Meşal, “Savaşın sona ermesini beklemeyin, Gazze’ye yardıma gelin” dedi.

Ölü sayısı 715’e yükseldi
Öte yandan İsrail ordusunun dün gece Gazze’nin çeşitli bölgelerine gece karadan ve havadan düzenlediği saldrılarda 20 kişinin hayatını kaybettiği, 31 kişinin de yaralandığı belirtildi. Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra bu son saldrılarda birlikte 170’i çocuk, 79’u kadın, 37’si yaşlı toplam 715 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Saldırılarda 32 İsrail askerinin de hayatını kaybettiği belirtildi. İsrail ordusu ayrıca şu ana kadar Gazze’den İsrail’in değişik bölgelerine 2 bin 270 füze atıldığını ve saldırılarda 3 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu, İsrail’in 2006’daki Lübnan savaşından bu yana verdiği en büyük kayıp.