Son Dakika Haberler

FIRINCILAR BOŞ GEÇMEDİ YÜZDE 20 ZAM İSTEDİ

FIRINCILAR BOŞ GEÇMEDİ YÜZDE 20 ZAM İSTEDİ
Okunma : 284 views Yorum Yap

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ekmeğe zam talebiyle İstanbul Ticaret Odası’nda İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Odası ve Gıda Tarım İl Müdürlüğü’nden yetkililerle bir araya geldi. Çetin “Bizim talep ettiğimiz zam miktarı yaklaşık yüzde 20” dedi.

Girdilere gelen maliyetleri dosyalayarak teslim ettiklerini, yetkililerin inceleyip yanıt vereceğini söyleyen Erdoğan Çetin, “Bizim en son talep etmiş olduğumuz fiyat 200 gram ekmek 1 lira 50 kuruş” dedi.

Çetin şöyle devam etti: Bunu bekliyoruz. Şu an fırıncı bir zam beklentisi içerisinde, bunu bizden talep ediyor. Biz de yetkililere durumları ilettik. Komisyon kararının çıkmasını ve bakanlıktan onayın gelmesini bekleyip, yeni tarifemizi almak istiyoruz. Un fiyatları çok yükseldi, un fiyatlarını durduramıyoruz. Bakanlık nezdinde taleplerimiz oldu bunları bakanlıklara ilettik.

Maya fiyatları da çok yükseliyor. 35 liralık maya bir yılda içerisinde 90 lira oldu. Maya fiyatları da bizim durduramadığımız, engelleyemediğimiz bir hammadde gideri. Bizim talep ettiğimiz zam miktarı yaklaşık yüzde 20.”
İstanbul’da 200 gramlık ekmek asgari 1 lira 25 kuruştan satılıyor. Birçok yerde ise 1 lira 50 kuruşa Bazı yerlerde ise 1 lira 75 kuruşa satılıyor.