Son Dakika Haberler

Garipçede AKP'nin mezarlık soygunu

Garipçede AKP'nin mezarlık soygunu
Okunma : 56 views Yorum Yap

Garipce_KoyuSarıyer Garipçe , Köylerin mahalle statüsü kazanması, 3.köprü temelinin atılması rantın boyutlarını değiştirdi, AKP Hükümeti köy mezarlığını özel statü ile ranta çevirmek istiyor, Garipçe köyü mezarlığı ve Rumeli köyü mezarlığı köyde yaşayanlar tarafından kullanılmakta ve mezarlık dışarıdan kişilere verilmemektedir.
Köyün girişinde sol üste tepede bulunan mezarlığın köprü güzergahı ile bir alakası yoktur.
3. köprünün yanında büyük bir araziye sahip bulunan mezarlık sırtlarında arazi elverişli ve bire bir deniz manzaralıdır. Köyün muhtarı Feridun  Berber Mezarlığın benden önceki muhtar tarafından büyütüldüğünü söyleyerek AKP’nin projelerine çanak tutarak ne yaptığını bilmememektedir.
MEZAR SOYGUNCULARI
Hükümetin büyük tepki çeken ve büyükşehir belediyelerini süper belediyelere dönüştüren, muhalefetin “Gerrymander” (canavar) benzetmesine neden olan yasadan bir tür “mezar soygunu” da çıktı. AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3. Köprü ile rantiyelerin akınına uğrayan Garipçe Köyü’nde boş mezarlara da el koydu; daha önceden satılmış mezarları alan köylülere “Boğaz” salması çıkardı.
Hükümetin, “İmralı” pazarlıkları kapsamında, PKK terör örgütünün “özerk yerel yönetim” koşulunu karşılamak için çıkardığı belirtilen, büyükşehir belediyelerinin sayısını artıran ve sınırlarını da il sınırlarına kadar genişleten yasayla birlikte İstanbul Sarıyer’e bağlı Garipçe Köyü de yerel seçimlerin hemen ardından köy statüsünden mahalle statüsüne geçecek.
Sözcü’nün haberine göre; Garipçe Köyü’nde Boğaz’a nazır mezarlık alanları da Mezarlıklar Genel Müdürlüğü’ne devredilecek. Devir işlemleri için bölgeye giden Mezarlıklar Genel Müdürlüğü yetkilileri daha önceden ayrılmış ancak boş olan mezar alanlarını tespit ederek, vatandaşa mezar başına 2 bin TL’lik fatura çıkardı. Yetkililerin mezar ücretini ödemeyen vatandaşın boş mezar yerlerini ellerinden alacağı belirtiliyor.
BOĞAZ’A NAZIR MEZARLIK
 3. Köprü ile gündeme gelen Sarıyer’e bağlı Garipçe Köyü’ndeki mezarlık alanları İstanbul Boğazı’nı görecek şekilde ön görünümde yer alıyor. 3.600, 800 ve 4.000 metrekarelik 3 ayrı parselde yer alıyor ve köy muhtarlığının idaresinde bulunuyor. Köyün mahalle statüsüne geçmesi ile birlikte muhtarlık idaresindeki tüm taşınır ve taşınmazların ilgili kurumlara devredilmesi gerekiyor. Bu noktada Boğaz’a nazır mezarlık alanları da tartışma konusu oldu. Bölgede babadan kalma mezarlık arazisi olanlar, ellerinde muhtarlıktan alınmış parsel kağıtları olmasına rağmen, boş olan alanları kaybedebilir. Konu ile ilgili görüş bildiren vatandaşlar kendilerinden kişi başına 2 bin TL’lik mezarlık ücreti istendiğini açıkladı.
5 AY SONRA DEVREDİLECEK
Garipçe Köyü Muhtarı Feridun Berber, muhtarlık bünyesindeki arazilerden mezarlık yeri ayırtan köy sakinlerine parselleri gösteren belgeler verdiklerini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Mezarlıklar Genel Müdürlüğü yetkililerinin alan tespiti için köye geldiğini açıklayan Berber, “Gelen yetkililer kişi başına ayrılan mezarlık alanlarını çok büyük buldu. Benden önceki muhtar da mezarlığı yukarı doğru büyütmüş. Buralar imara açık alanlar değil.Yerel seçimlerin ardından Mezarlıklar Genel Müdürlüğü’ne devri ile birlikte mezarlık yeri ayırtmış olanlardan 2 bin TL ücret alınacak” dedi.