Son Dakika Haberler

Gazprom ile yeni anlaşma yapıldı

Gazprom ile yeni anlaşma yapıldı
Okunma : 90 views Yorum Yap

GazpromGazprom tarafından bugün yapılan açıklamada, Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı’nın yıllık 16 milyar metreküp olan mevcut kapasitesinin önümüzdeki günlerde 19 milyar metreküpe çıkartılması konusunda Rusya ile Türkiye’nin anlaşmaya vardığı belirtildi.

Moskova’da bugün erken saatlerde gerçekleştirilen ve Gazprom İcra Kurulu Başkanı Aleksey Miller ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bir araya geldiği görüşmeye istinaden yapılan açıklamada, ‘‘Türk tüketicilerinin artan taleplerinin etkin bir şekilde karşılanması maksadıyla Mavi Akım Boru Hattı’nın mevcut kapasitesinin önümüzdeki günlerde azami seviye çıkartılması hususunda mutabakata varılmıştır. Boru hattının halihazırda yıllık 16 milyar metreküp olan mevcut kapasitesi, Rusya’da bulunan Beregovaya Pompa İstasyonu ve Türkiye’de yer alan Durusu Terminali’nde yapılacak modernizasyon çalışmaları ile önümüzdeki günlerde 19 milyar metreküpe çıkartılacaktır’’ denildi.

Böylece, geçtiğimiz yıl 26,6 milyar metreküp Rus gazının ihraç edildiği Türkiye’ye bu yıl iletilecek olan 30 milyar metreküplük miktarla yeni bir rekor daha kırılmış olacak.
Gazprom İcra Kurulu Başkanı Aleksey Miller, konuya ilişkin olarak basın mensuplarına verdiği demeçte, ‘‘Tedarik süreçleri açısından bakıldığında Türkiye, şu an itibariye en fazla gelişmekte olan pazarımız olmaktadır. Gazprom, Türkiye pazarındaki artan ihtiyacı Mavi Akım aracılığı ile her zaman karşılamıştır. Bugünkü karar Türk ekonomisine yeni limitlere ulaşma imkanı tanımaktadır’’ dedi.