Son Dakika Haberler

Gelecek Hükümetin Başbakanı gibi karşılandı

Gelecek Hükümetin Başbakanı gibi karşılandı
Okunma : 11 views Yorum Yap

page_times_2321Kilicdaroglu_Irak_Maliki )Kemal Kılıçdaroğlu’ nu gelecek hükümetin Başbakanı Irakta karşılandı. Irak’ta yüksek devlet töreni ile karşılanan CHP Genel Başkanı, El Maliki ile görüşmesinden sonra, ülkede bulunan tüm gruplarla bir araya gelerek görüşmelerde bulundu,
Irak’dan sonra Ortadoğu gezisine devam edecek olan Kemal Kılıçdaroğlu yakın tarihte ABD ye gidecek, Irak’a işadamları ile birlikte giderek önemli açıklamalarda ve temaslarda bulunması, Türkiye ilişkilerini olumlu yönde etkileyecek.Başbakan Erdoğan’ın ısrarla gitmesini istemediği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ortadoğu etkin siyesi ilişkiler içerisinde bulunuyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Hükümeti’nin mezhepçi politikalarda düşman haline getirdiği Irak’ta üst düzey devlet protokolüyle karşılandı. Kılıçdaroğlu, “sıfır sorun” diye yola çıkan Türkiye’yi bütün komşularıyla kavgalı hale getiren AKP’ye göndermede bulunurcasına, “Biz Türkiye’nin sıcak yüzünü Irak’a göstermek istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu’na ziyaretinde Babil mitolojisinde yer alan geleneksel çalgının altın işlemeli maketini hediye edildi.
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin davetlisi olarak Bağdat’a gelen Kılıçdaroğlu’nu, kendisini karşılayan Vilayetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Turhan Müftü ile baş başa görüştü. Kılıçdaroğlu ile Müftü daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Üst düzey devlet protokolüyle karşılanan, sıkı güvenlik önlemleriyle korunan, Kılıçdaroğlu’nu Irak’ta görmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Müftü, ziyaretin sorunsuz geçmesi için her türlü önlemin alındığını söyledi.
Irak’ta olmaktan son derece mutlu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu da şunları söyledi:
“Irak, Türkiye için çok önemli bir ülke. Ortadoğu için çok önemli bir ülke. Güçlü, gelişmiş, müreffeh bir Irak, Ortadoğu’nun güvencesi demektir.Türkiye ile Irak arasında köklü, tarihi ilişkiler var. Dost ve kardeş Irak halkıyla kucaklaşmak, bizim görevimizdir. Bunu büyük bir zevkle, onurla yapıyoruz. Türkiye ile Irak arasında, ekonomik, siyasi, kültürel ilişkiler ne kadar çok gelişirse biz o kadar çok mutlu oluruz. İki ülke de kazanmış olur. Irak’ın konukseverliği için çok teşekkür ediyorum ve bütün Irak halkına selamlarımı, saygılarımı sunuyorum.”
Iraklı bir gazetecinin, “Acaba bu ziyaret Irak ile Türkiye arasındaki bu ilişkileri düzeltmek için mi oluşturuldu, yoksa başka sebepleri var mı” sorusu üzerine Müftü, Türkiye’den gelen her heyetin kendileri için önemli olduğunu söyledi. Müftü, Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu belirterek,“İlişkiler inşallah düzelecektir” ifadesini kullandı.
“TÜRKİYE’NİN SICAK YÜZÜ”
Kılıçdaroğlu ise Türkiye ve Irak’ın öteden beri dost ve akraba iki ülke olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Geçmişten gelen ortak kültürümüz, değerlerimiz var. Biz bütün Ortadoğu’nun barış içinde yaşamasını, bütün Ortadoğu’da özgürlük ve barışın olmasını yürekten isteyen bir siyasal partiyiz. Partimizin kurucusu, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diye bir temennisini dile getirmiştir. Bütün komşularımızla barış içinde yaşamak isteriz, huzur içinde olmak isteriz. Bunun için ekonomik, kültürel  ilişkilerimiz gelişmeli. Biz Türkiye’nin sıcak yüzünü Irak’a göstermek istiyoruz, bunun için geldik.”
MALİKİ NE İSTEDİ?
Kılıçdaroğlu daha sonra Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüştü. Irak Başbakanlık binasındaki görüşme basına kapalı yapıldı. Görüşme 1 saat sürdü.
Kılıçdaroğlu ile Irak Başbakanı Nuri el Maliki görüşmesine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunarak, “Biz buraya hükümetin politikalarını eleştirmek için gelmedik. Türkiye-Irak ilişkilerinin önünü açmak için geldik”dedi.
Kılıçdaroğlu’nun Irak ziyaretinin şu ana kadar fevkalade olumlu geçtiğini belirten Loğoğlu, “Türkiye-Irak ilişlerini rahatlatacak, bu ilişkilerin önünü açacak bir içerikle cerayan etmektedir” dedi.
Maliki’nin özel bir isteği olup olmadığına yönündeki soruya cevap veren Loğoğlu, “Aradaki sorunların giderilmesi için Sayın Maliki CHP’nin yardımcı olmasını, belki bu kelimeleri kullanarak istemedi ama böyle bir beklenti olduğu muhakkak. Sorunların çözümünü isteyen bir Irak var. Bu konuda da anamuhalefet partisine bazı görevler düşüyor. Biz de bu görevi Türkiye’ye döndüğümüzde daha önce yaptığımız gibi ama şimdi bu ziyaretten aldığımız izlenim, veriler, görüşler ve değerlendirmeleri de devreye sokarak bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız” diye konuştu.
“İLİŞKİLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN GELDİK”
Görüşmelerde alınan en önemli mesaja ilişkin soru üzerine ise Loğoğlu, şöyle konuştu:

“Görüşmelerde aldığımız en önemli mesaj, Türkiye’ye önem veriyorlar. Türkiye’yi güçlü bir ülke olarak görüyorlar. Türkiye’yi Irak’ın Batı’ya açılan kapısı olarak görüyorlar. Bizim bu değerleri ve Irak’ın potansiyelini kullanabilmemiz lazım. Bunu yapabildiğimiz takdirde Türkiye çok büyük sıçramalar yapacaktır, Irak halkı rahatlayacaktır. Irak halkı, huzura, istikrara kavuşacaktır. Bu potansiyelin kullanılmaması maalesef çok yanlış sonuçlar vermekte. İnşallah bunları döndüğümüzde hükümetle de paylaşarak, daha doğru bir çizgiye doğru döndürebiliriz umudunu taşıyoruz.”

Loğoğlu, bütün görüşmelerde, Türk hükümetinin Irak’ın içişlerine müdahale ettiği yönünde bir temanın sürekli gündeme getirildiğini aktardı. Bunu gizlemenin bir anlamı olmadığını dile getiren Loğoğlu, şunları kaydetti:
“Zaten Türkiye-Irak ilişkilerinin bugünkü kaynağında da bu iddialar yatıyor. En azından Irak açısından. Biz dediğim gibi, hiçbir noktada AKP ifadesini ağzımıza almadık. Bunu Türkiye’de de açıklamıştım. Yapılan görüşmelerde bu olmadı. Biz buraya hükümetin politikalarını eleştirmek için gelmedik. Türkiye-Irak ilişkilerinin önünü açmak için geldik. Elbette muhataplarımız bize sıkıntılarını belirttiler. Biz onların üzerine de gitmedik, sadece dinledik. Çünkü burada bizim amacımız Türkiye’deki mevcut hükümetin yaklaşımlarını gündeme getirmek değil. Biz ilişkilerin iyi olmasını istiyoruz.”
MİTOLOJİK ÇALGININ MAKETİ
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun onuruna  verilen yemeğe Irak Türmen Cephesi yetkilileri, Milletvekileri ve Irak Meclisi Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Şeyh Umam Hammudi ile Irak Vilayetlerden Sorumlu Devlet Bakanı Turhan Abdullah Müftü katıldı.
Yemeğin ardından Vilayetlerden Sorumlu Iraklı Bakan Turhan Müftü, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na  Babil mitolojisinde yer alan geleneksel çalgının altın işlemeli maketini hediye etti. Kılıçdaroğlu da Anadolu motifleriyle süslenmiş çini işlemeli bir vazoyu Irak’lı Bakan Mutlu’nun eşine armağan etti.
Kılıçdaroğlu’na Irak gezisinde, Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, Faruk Loğoğlu, TBMM CHP Grup Başkanvekili, Akif Hamzaçebi,  CHP’li miletvekilleri Candan Yüceer, Ali Özgündüz, Hurşit Güneş, Osman Korutürk ve bir grup iş adamı eşlik ediyor.