Son Dakika Haberler

Gelin Ortak Blok Oluşturalım

Gelin Ortak Blok Oluşturalım
Okunma : 30 views Yorum Yap

img_8482demirtas
 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugünkü grup konuşmasında CHP’ye seslenerek ortak bir blok çağrısında bulundu. “İlk sandık önümüze kurulduğunda güçlü bir muhalefet olarak Türkiye’ye alternatif bir demokratik iktidar seçeneği sunmamız lazım” diyen Demirtaş’ın grup konuşmasındaki sözlerinin ilgili bölümü şöyle:
“Açık söylüyorum, ilk sandık önümüze kurulduğunda güçlü bir muhalefet bloğuyla bunları devirmemiz lazım. Biz şu faşist bloka mecbur muyuz? Bu faşist blok yüzde 50 oy alırız diyor da, bizler neden bir araya gelip yüzde 60 oy alamayacakmışız? Bunu zamanı geldi de geçiyor bile. Taban da buna kapalı değil.
Ama maalesef bazı partilerin yöneticileri kendi koltuk çıkarları için imkanları heba etti. Geçen seçimlere bakın. Biz demokratik bir iktidar alternatifi sunalım dedik. Karşılaştığımız tutum neydi? Her seferinde faşist blok tercihinde bulundular. AKP’ye fırsat veren hep ana muhalefetin hataları oldu. Bundan ders çıkarmışlar mı diye bakıyoruz, buna dair bir işaret de yok.
Ülkenin geleceği bu kadar büyük bir tehlike altındayken temel ilkelerde birlikte mücadeleye çağırıyorum. Buna bile gelmeyenler, ülkenin geleceğiyle ilgili nasıl söz söyleyecekler? Allah aşkına ben merak ediyorum, Yenikapı’da meydana çıkan Ana muhalefet lideri sen orada konuşurken orada tek bir CHP’li var mıydı? Yoktu. Seni tabanın başka bir ruhun peşinde, sen başka bir ruhun.”
“BU BİR REHİN ALMADIR”
Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasına da değinen Selahattin Demirtaş, “Gültan Kışanak-Fırat Anlı meselesi sıradan bir yargı operasyonu değil. Bütün toplumu esir almak siyasi projesinin ayaklarından biridir. Bu bir rehin almadır. Kaçırılmadır. Arkadaşlarımız şu anda iktidarda olan bir çete tarafından kaçırılmış, Kandıra denilen bir yerde rehin tutuluyorlar.” dedi.