Son Dakika Haberler

Gençlerle Omuz Omuza İlerliyoruz

Gençlerle Omuz Omuza İlerliyoruz
Okunma : 124 views Yorum Yap

imageMarmara Belediyeler Birliği’nin öncülüğünde kurulan “Basın Danışmanları Platformu”nun Haziran ayı toplantısı Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ev sahipliğinde gerçekleşti. İstanbul’da görev yapan basın danışmanlarını siyaset üstü bir oluşumla bir araya getiren platformun toplantısına; Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Gazeteci Yazar Abbas Güçlü de katıldı.

“TÜRKİYE ÜZERİNDE ÇİRKİN HESAPLAR YAPILIYOR”

Belediye – eğitim ve medya ilişkilerinin konuşulduğu toplantıda YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, basın danışmanlarına, dünyanın gözbebeği konumunda olan Türkiye üzerinde herkesin bir hesabı olduğunu ve kirli oyunlar oynandığını belirterek şunları söyledi:

“Türkiye üzerinde oynanan bu oyunlar, bugün ilk kez karşılaştığımız oyunlar değil. Bizim öğrencilik yıllarımızdan beri süregelen olaylarda, sokak çatışmalarında, darbelerle, idamlarla 5 bin üniversite çağında genç kaybettik. Kaybettiğimiz bu gençler içinde belki de bugünün siyasetine ve yönetimine yön verecek çok önemli isimler de vardı. Biz o dönemde çok büyük bir potansiyel yitirdik. Türkiye’yi yeniden bu kaosa çekmek isteyenler var, çok dikkatli olmamız lazım. Bu sorunları kendi içimizde çözmemiz lazım. Yoksa Amerika, Irak’a ettiği gibi, Suriye’ye ettiği gibi, Mısır’a ettiği gibi yardım (!) etmeye kalkar. Bir zamanlar medeniyetin ve turizmin beşiği olan bu ülkelerin halkları, bugün kendi ülkelerinde ve hatta Türkiye’de dilencilik yapıyorlar. Dünya ekonomisinde söz sahibi olmaya başlayan Türkiye ile ilgili benzer planları olanlara fırsat vermeyelim.”

“SARIYER BELEDİYESİ OLARAK GENÇLERLE OMUZ OMUZA İLERLİYORUZ”

Yüksek’in ardından söz alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise basın danışmanının başkan açısından önemine ve Basın Danışmanları Platformu’nun fonksiyonuna değindiği konuşmasında toplantıya davet edilmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Ülkenin önemli ve köklü eğitim kurumlarından olan YTÜ’nün, özellikle son zamanlardaki yükseliş çizgisinden övgüyle bahseden Genç, Rektör Yüksek’e başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Sarıyer’de çok sayıdaki gerek vakıf, gerekse devlet üniversitelerinin Sarıyer’e ayrı bir anlam kazandırdığını ifade eden Şükrü Genç, “Sarıyer bu sayede adeta eğitimin beşiği haline gelmiştir. Gerek öğrenci yurtlarımızla, gerek özellikle ilkokul ve lise öğrencilerine verdiğimiz burslarla, okullara verdiğimiz fiziki destekle eğitime katkıda bulunma gayreti içindeyiz. Özellikle Sarıyer sınırları dahilinde bulunan üniversitelerden gençler, çok güzel sosyal sorumluluk projeleriyle geliyorlar. Birlikte önemi projelere imza atıyoruz, gençlerimizle her alanda omuz omuza ilerliyoruz” dedi.

“EĞİTİME YATIRIM YAPAN KAZANIR”

Basın Danışmanları Platformu toplantısının onur konuğu olan Gazeteci-Yazar, televizyon programı yapımcısı Abbas Güçlü de; belediye, eğitim ve medya etkileşimlerini değerlendirdi. Konuşmasında, belediyelerin eğitime daha fazla destek vermesini ve basın danışmanlarının, eğitim haberlerine yer vermeyen medya kurumlarını sorgulamalarını isteyen Güçlü, eğitim kurumlarının fiziki destek sorumluluklarının belediyelere devredilmesi gerektiğinin de altını çizdi. Türkiye’deki eğitim ve gençliğin sorunlarına değinen Güçlü, “Eğitime yatırım yapan kazanır” dediği konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’nin sorunu da, bu sorunun çözümü de belli. Bir; vatandaş iş istiyor, işsizliği gidereceksiniz -ki bu da eğitimle doğru orantılı-. İki; vatandaşın temel ihtiyacı olan eğitim ihtiyacını sorunsuz karşılayacak ve en iyi eğitimi vereceksiniz. Üç; güvenlik -ki bu da eğitimle bağlantılı-. İşte Türkiye’de bu sorunları çözen, yani işin temelinde yatan eğitim konusunda yatırım yapan kazanır.”

Güçlü ayrıca, Basın Danışmanları Platformunun adını duymasına rağmen, bu kadar örgütlü ve düzeyli bir çalışma ortamı olduğunu bilmediğini belirterek, bu durumun mesleki örgütlenmeler adına memnuniyet verici olduğunu söylerken, Platform Başkanı Abdullah Arıdoru, Platform çatı kuruluşu Marmara Belediyeler Birliği’nin Basın Danışmanı Fatih Sanlav ve toplantıya ev sahipliği yapan Yıldız Teknik Üniversitesi’ne teşekkür etti.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek’in, Şükrü Genç ve Abbas Güçlü’ye günün anısına verdiği armağanın ardından, üniversitenin tarihi ve kültürel alanlarında kısa bir gezi yapıldı. Basın danışmanları ve konuklar, Yıldız Sarayı’nın bir bölümü olup da YTÜ’ye tahsis edilen mekanlardan Hünkar Köşkü, Şehzade Konakları ve Çukur Saray’ı gezdi.