Son Dakika Haberler

Gerçek sorumlular yargı önünde değil.

Gerçek sorumlular yargı önünde değil.
Okunma : 198 views Yorum Yap

Sivas-Katliamında-Hayatını-KaybedenlerEda YILDIRIM/ EVRENSEL Sivas’ta aralarında aydın, yazar, sanatçıların da olduğu 35 kişinin hayatını kaybettiği Madımak katliamının üzerinden tam 21 yıl geçti. Katliam davasını en başından beri yakından takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Eski Genel Başkanı ve Üyesi avukat Sarıhan, ilk günden itibaren katliamın üzerinin örtülmek istendiğine vurgu yaptı. Esas failler araştırılmadan, deliller ayrıntılı incelenmeden 20 gün gibi kısa sürede 3 ayrı iddianame hazırlanarak dava açıldığına dikkat çeken Sarıhan, “Tüm uluslararası sözleşmelere rağmen 7 firari sanık hakkında zaman aşımı süreci uygulandı. Adalet adeta Kaf Dağının ardında kaldı” dedi.

‘NEDEN ÖRGÜTLER ARAŞTIRILMADI?’

Valilik ve emniyet kaynaklarına göre olaya 15 bin kişinin katıldığını ama sadece bir avuç insanın yargılandığını belirten Sarıhan, “İtfaiye merdiveninden inmeye çalışan yaşlı Aziz Nesin’i engellemek isteyen Sivas Belediye Meclis Üyesi Cafer Erçakmak, 18 yıl ele geçmedi. Bu kişi Türkiye’ye nasıl geldi? Hep Türkiye’de mi idi? Ya da 18 yıl Türkiye’de nasıl saklandı? Bir insanın 18 yıl saklanmasını ancak örgütlü bir yapının sağlayacağı açık değil mi?” diye sordu. Sarıhan, “Sivas Katliamı sanıkları, zaman aşımı gündeme getirilmeyerek yargılanmak ve cezalandırılmak zorundadır” dedi.

‘HİÇBİR İKTİDAR YÜZLEŞMEDİ’

Katliamın ardından aileler yıllarca adalet mücadelesi verdi. Serdar Doğan da saldırılar başladığında kardeşi Serkan Doğan ile Madımak Otelindeydi. Yangında kardeşi Serkan’ı kaybetti. Kendisi de ‘öldü’ diye morga konuldu ve bir doktorun yaşadığını fark etmesi sonucu tesadüfen hayatta kaldı. 21 yıldır devam eden bir hukuksuzlukla karşı karşıya kaldıklarını belirten Doğan, “Zaman aşımı olmasaydı da Sivas görülmüş bir dava değil. Gerçek sorumlular hâlâ yargı önünde değil. Hükümet ortakları, valisi, askeri, polisi orada yokken zaten doğru bir yargılama olmayacaktı” dedi. Firari sanıklar hakkındaki davanın zaman aşımına uğratılmasının ardından Başbakan Erdoğan’ın “Hayırlı olsun” açıklamasını hatırlatan Doğan, “Sivas davası avukatlarından 8’i AKP’den milletvekili oldu. Öyle bir anlayıştan bizlerle ilgili hayırlı bir karar beklemiyorduk” dedi.
Madımak’ta yaşamını kaybeden Şair Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan da “Türkiye’de siyasi cinayetlerle yüzleşme mümkün değil. Abdi İpekçi’nin katillerinin salıverilmesi, Dink cinayetindeki hukuksuzlar, ‘90’lı yıllarda öldürülen Kürt aydınlar, avukatlar, siyasilerin ölümünde de aynı” dedi. Türkiye’de hiçbir siyasi iktidarın katliamlarla ya da faili meçhul cinayetlerle yüzleşmediğini vurgulayan Aysan, konuşmasını babası Behçet Aysan’ın Bir Eflatun Ölüm şiirindeki şu dizelerle seslendi: “Değişen bir şey yok hiç/Ölüm hariç/Aynı gökyüzü aynı keder”

‘KATLİAM DEVAM EDİYOR’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan, hem Alevilerin hem de devletin katliamla gerçekten yüzleşmediğine dikkat çekti. Katliamın bizzat devlet tarafından yapıldığını kaydeden Doğan, “Açılan ilk dava devlete yöneliktir. Biz devlete dava açtık. ‘Senin gözünün önünde katliam yaşandı senden davacıyız’ dedik. Ama Türk hukuk sistemi davayı şahıslar üzerinde somutlaştırarak davayı darlaştırdı” dedi. Doğan ayrıca Alevilere yönelik asimilasyon ve inkar politikalarının hâlâ devam ettiğine dikkat çekti.