Son Dakika Haberler

Gökan Zeybek, BÜYÜK BİR ALDATMA İLE KARŞI KARŞIYASINIZ

Gökan Zeybek, BÜYÜK BİR ALDATMA İLE KARŞI KARŞIYASINIZ
Okunma : 95 views Yorum Yap

smeclis
Sarıyer Belediye Meclisi Mart ayı birinci oturumu Yaşar Kemal Kültür Merkezinde yapıldı.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü CHP Meclis Üyesi Sevim Yalınkılıç, Sevim Çelebi, Aysin Günen, Akp Meclis üyesi Ebru Tekin, Ülkemizde son yıllarda artış gösteren kadına şiddettin artması, Tecavüzün artması ve tecavüz eden hak tanınması, kadınların tecavüzcüsü ile zorla evlendirilmeleri, kadın haklarının kullanımının engellenmeleri konusunda gündem dışıo konuşma yaparak Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutladılar.
HUKUK VE KANUN YIKIN DİYOR NE YAPACAKSINIZ
Bu hafta yaşanan Fatih Sultan Mehmet mahallesindeki Valilik kararı ile yıkılan kaçak binalar üzerine AKP Grubu başkanı Nurettin Çelik gündem dışı konuşmasında yıkımları öne sürerek “Sarıyer’in mülkiyet problemi, imar problemi var. Bununla alakalı bir proje getirin ya. 7 yıldır vatandaşın mülkiyet problemi çözümü ile ilgili hiçbir konu gelmedi meclise. Yapılan yanlış binaları çoğaltmakla Sarıyer’in problemini çözemezsiniz, arttırırsınız. Şimdi vatandaş ne yapacak yıkımlar başladı. Hukuk da kanun da bunu yıkın diyor. Nasıl duracaksınız bunun karşısında” dedi.
 
FSM , ARMUTLU HALKI BÜYÜK BİR ALDATMA İLE KARŞI KARŞIYASINIZ
Armutlu’daki yıkımlarla ilgili konuşan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek , Sarıyer’in imar planı olmayan iki mahallesi var. Baltalimanı ve FSM.bir bölgenin imar planı kavuşmadan  mülkiyetini vatandaş lehine tehdit edilemeyeceği, 14 yıldır iktidardasınız, 22 yıldır Büyükşehir belediyesini Sarıyer’e bu mahallenin imar planı olsun diye hiçbir çalışmanın, anlayışınız ve halka dönük mesajınız olmadı mı? Oldu.
Genel başkan yardımcınız, Bakanlar, Millet Vekilleri mahallelilerle yaptığı toplantılarda her seferinden armutlu halkının FSM halkına resmen söylediler, Vatandaş çaresiz,vatandaş niye çaresiz, vatandaşın önüne seçenek olarak siz 2013 yılında 6306 yasa ile FSM, Armutluyu afet riskli alan ilan ettiniz,burası deprem bölgesidir,bu nedenle bu bölgenin dönüşmesi gerekir,Çevre Şehircilik Bakanlığına plan yapma yetkisi yasa ile devredildi, Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar mahallenize geldi.Muhtarlıkla, derneklerle, belediye başkanımızla birlikte açıklamalar yaptılar,
Ne dediler, Çok yakın zamanda  biz çalışıyoruz, mahallenin imar meselesini çözeceğiz dediler,o günden buya üç yıl geçti, var mı Elimizde bir plan.Belediyeler neye göre yolları yapacak, hangi plana göre inşaatları denetleyecek.
FSM, Armutlu halkı büyük bir aldatma ile karşı karşıyasınız,bunun farkında olmanız gerekir size yasal hakkınız olan yaşama ile ilgili hakkınız verilmesi gerekir.
Zeybek ise 2004 yılında çıkartılmış olan gecekondu önleme ile ilgili bir yasanın olduğunu belirti,
“Bu yasayla gecekondu yapanlarla ilgili asliye mahkemelerinde dava açılmasını; buna göz yuman, yapılmasına da olanak veren kamu görevlileri hakkında idari ve adli takibat yapılmasını içeren bir yasal düzenleme var. 1 Kasım seçimlerinden hemen sonra başlayan bu süreç ile ilgili Kaymakamlık ve Valilik üzerinden artık bir soruşturma ve idari işlem yürütülmektedir. Yurttaşlarımız bir çözüm arıyorlar. Bu çözümle ilgili bir olayın Valilik nedeniyle bir idari soruşturmaya dönüştüğünü belirteyim. Nasıl oluyor da 30-40 yıldır Fatih Sultan Mehmet Mahallesi halkının yol, park, yeşil alan diye ayırdığı yerlere harfiyat alarak oralarda birilerinin gelip sıfırdan inşaat yapmalarına neden göz yumduğunuzu, sizin haklarınıza nasıl göz göre göre el koymalarına rızalık göstermenizi de sorgulamak gerekir” diye konuştu.