Son Dakika Haberler

Gökan Zeybek, Sarıyer Cemevi, Sosyal, Kültürel Merkez Olarak Hizmet Edecek

Gökan Zeybek, Sarıyer Cemevi, Sosyal, Kültürel Merkez Olarak Hizmet Edecek
Okunma : 135 views Yorum Yap

gokan_cemeviCHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Gurup sözcüsü Gökan Zeybek ile Sarıyer’in en büyük ihtiyaçlarından biri olan ve bugün gerçekleştirilen Sarıyer Cemevi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldık.

Sarıyer Cemevi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından söz verilen bir proje, bir değil iki Cemevi yapılıyor, FSM Armutlu Cemevi ve Sarıyer Cemevi, Projenin mimarlığını yapan Gökan Zeybek iki ay içinde kubbenin bitaceği ve yazın açabileceklerini belirtiler.

ST – Sayın Gökan Zeybek,  Cumhuriyet mahallesinde yapılan Sarıyer Cemevi bugün hangi aşamada ve proje nasıl yürüyor.

Cem_7Cumhuriyet Mahallesi Sarıyer Cemevi 6 kat üzerine inşa ediliyor, 450 M2 üzerine başladık, 525 M2 ulaştık, şuanda beşinci katı bitmiş durumda Cemevi’nin olduğu 6. kat yapılıyor hızla bitecek ve güncel işlerine devam ediyoruz, bir yandan duvar imalatlarımız tamamlanıyor,

Sarıyer Cemevi, Cemevi dışında eğitim çalışmalarının yapılacağı 5 adet oda ve bir müze olacak, 346 koltuk kapasiteli konferans salonu olacak, 600 kişinin aynı anda yemek yiyeceği aş evi olacak, bir kat altta 4 tane cenazeyi aynı anda barındıran bir morg olacak, cenaze hizmeti verebileceğimiz katımız olacak, en alt katta ise 20 araç kapasiteli garajımız var. Abdesthaneler, kadın erkek tuvaletler düşünüldü Sarıyer halkının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenen projemizi böylece tamamlamış olduk.

ST – 3 ay içerisinde bu kadar hızlı ilerliyorsunuz, Mart ayında seçim olacak, Sarıyer’de başka bir Cemevi daha var.

cemevi_1Orası da bitti. 1050 M2 üzerinde onunda betonarmesi bitti, Cem katının kubbesi ve çelik konstürksüyon imalatı kaldı, çok yakın zamanda projelendirilip imalata geçecek, Burada Cumhuriyet mahallesinin cem katının kubbe ve betonarme işlerini de Balkar Mühendisliğin sahibi İrfan Balıoğlu’na yaptırdık kendiside bu noktada büyük bir özveri göstererek büyük destek ve katkı vermiştir kendilerine teşekkür  ediyorum, Türkiye’nin ve Avrupa’nın statik mühendislerinin başında geliyor, onunda bu projenin içinde yer alması da büyük bir mutluluk,.

Cemevi’nin yapılmasında pek çok arkadaşımız desteği oldu, imar projeyi ben çizdim, statik projeyi Cüneyt Öztürk arkadaşımız, Elektirik projesini şaban Doğan arkadaşımız yaptı, Bütün arkadaşlarımız bu projeyi gönüllü olarak yürüttüler, biz sadece bu işin organizasyonunu yüklendik, burada çalışanlar ve çok sayıda insanın emeği var, haddinden fazla insanın katkısı var. Cemevi’nin bu noktaya gelmesinde tabiki en büyük pay Belediye Başkanımız Şükrü Genç’indir, onun kararlılığı ve bir an önce yapılması konusundaki isteği bizim için çok önemliydi, Burada Cem Vakfı şube başkanı sayın Zait Kral’da çok teşekkür ediyorum, 3 aydır burada gece gündüz, sabah akşam, yağmur çamur demenden her gün burada inşaatla doğrudan doğruya ilgileniyor, 75 yaşında ve 2o yaşındaki gençlerin gösteremediği direnci gösteriyor,

ST – Cem Evi Sarıyer Belediye Meclisinde 2 yıl tartışmaları süren toplantılar yapıldı, bir çok önerge verildi. Değişik yerler gösterildi, Alevi vatandaşlarımız meclise geldi, konuşmalar yaptılar, bugün o tartışmaları yapanlardan merak edip gelenler oldu mu?

Gelenler olmuş olabilir, bütün zamanımızı burada harcayamıyoruz, hepimizin değişik işlerimiz var, MHP İlçe Başkanı Erdal Çoban’ın bir kaç kez inşaata gelip ziyaret ettiğini biliyorum, Al Rıza Yılmaz, Hüseyin Çoşkun, Ekrem Tekçe arkadaşlarımız  Cemevi ile yakından ilgilendiler, Ufak bir iş kazası yaşadık Hüseyin Çoşkun arkadaşımız İşçimizi Acıbadem Fulya hastahanesine getirerek yakından ilgilendi, diğer CHP meclis üyesi arkadaşlarımızında büyük bir mutluluk halka karşı vermiş oldukları sözün gerçekleşmesinden dolayı üzerlerindeki toplumsal hizmetin yerine getirildiğini biliyoruz. Biz burada onlar adına gurubu temsilen de çalışmanın içindeyim, öyle değerlendiriyorum.

Bölge halkına da teşekkür ediyorum, Cumhuriyet mahallesinde yaşatan halkımızda ellerinden gelen her türlü yardımı yapmak için inşaatın aşamalarını gönülden destekleyerek çalışanlara evlerinden yemek getirerek destek oldular, 3 aydır her gün buraya gelen insanlarımız var,

Yan tarafımızda büyük bir yeşil alan var. İBB ye ait inşallah 75 gün sonra İstanbul Büyükşehir başkanımız Mustafa Sarıgül olacak, o zaman yeşil alan çevre düzeltilmesiyle yaklaşık 10 bin m2 yeşil alan yapılmış olacak, bu Cem Evi hem alevi yurtaşlarımıza hem Cumhuriyet mahallesi, Tarabya Sarıyer de yaşayan diğer bütün derneklere, kooperatiflere okul aile birliklerine  genel kurularını yapabilecekleri, toplantılarını düzenleyecekleri,  konferans yapabilecekleri sosyal kültürel bir merkez olarak da hizmet edecek, Buranın ismi Sarıyer Cem Evi Sarıyer de yaşayan bütün yurtaşlarımızın yararlanabileceği yer olacak.