Son Dakika Haberler

Gökan Zeybek. YAŞAM HAKKI OLMAYANIN MÜLKİYET HAKKI OLMAZ

Gökan Zeybek. YAŞAM HAKKI OLMAYANIN MÜLKİYET HAKKI OLMAZ
Okunma : 85 views Yorum Yap

GÖKAN ZEYBEK’İ AYAKTA DİNLEDİLER 

Sarıyer Belediyesi 2017 Ocak ayı ilk oturumunu Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi, Toplantıya 500 Sarıyerli vatandaş katıldı. 2981 sayılı imar affı yasası ile hak sahibi olan vatandaşların, Mülkiyet hakları ana gündem maddesini oluşturdu. CHP Grubu “Reina Katliamı” nedeniyle CHP Meclis Grup Başkan Vekili Gökan Zeybek kınama konuşması yaptı ve meclis karıştı.

SARIYER MECLİS’İ “ANAYASA KOMİSYONU” GÖRÜŞMELERİNİ ARATMADI

CHP grubu adına söz alan Sarıyer Belediye Başkan yardımcısı, CHP Grup Başkan Vekili Gökan Zeybek yine tarihi bir konuşma yaparak CHP’nin katliamlar karşısındaki siyasi duruşu, mücadelesi ve tavrını Atatürk’ün heykellerinin yıkılması, yakılması, ve “Yurtta ve Dünyada Barış” sözlerini kısmen açıklarken Mustafa Kemal Atatürk’ten örnekler verdiğinde meclis karıştı, AKP Meclis Üyeleri ayağa kalkarak sözlü müdahalelerde bulundu ve grupların anlaştığı “siyaset konuşulmayacak kararına” uyulmasını istedi ve “Hükümet eleştirileri ve Atatürk” örneklerine tepkilerini gösterdiler..

Meclis Saygı duruşu ve istiklal marşı ile açıldı.

AKP grubu adına Nurettin Çelik çok kısa konuşma yaparak, yaşanılan olayları kınadı.

CHP grubu adına CHP Grup Başkan Vekili Gökan Zeybek Kürsüye çıktı.

YAŞAM HAKKI OLMAYANIN MÜLKİYET HAKKI OLMAZ

CHP Gökan Zeybek: Sarıyer’de yaşayan yurttaşlarımızın 2981 sayılı imar affı yasası ile hak sahibi oldukları gecekondular ve gecekonduların üzerinde bulunduğu kamuya ait olan arazilerin tapu alınması ile ilgili yurttaşlarımızla ortak geliştirdiğimiz sürece ilişkin belediye imar planlama müdürlüğümüzün meclis gündemimize gönderdiği bir tasarı. Bu tasarıyı konuşacağız. Sizlerde bu tasarıda görüş ve düşüncelerimizi merak ettiğinizden dolayı burada olmanızdan mutluluk duyuyoruz.

TÜRKİYE DÜNYA’DA TERÖRLE YAŞAMAK ZORUNDA KALAN ÜLKE

2016 yılının son meclis toplantısı Aralık ayında burada yapıldığında Kasım ayında yaşanan terör ve terör olaylarında yaşamını kaybettiğimiz yurttaşlarımız için gene onları saygı ve rahmetle andık, yaralılara acil şifalar diledik.

Aralık ayından bu yana geçen bir aylık süre içinde “Adana’da bir yurtta” çocuklarımız göz göre göre yaşamlarını yitirdiler, Binlerce emniyet mensubunun koruduğu önemli bir futbol karşılaşması sonrasında polis arkadaşlarımızı canlı bomba ile gencecik arkadaşlarımızı, kuzularımızı “Canlı Bomba” ile aramızdan aldı, çok sayıda şehit verdik.

Kayseri’de çarşı iznine çıkan devletin varlığına emanet edilmiş olan gencecik “askerlerimiz yine canlı bomba” saldırısı ile yaşamlarını yitirdiler,dana ne olduğunu anlamadan Dünya’nın en büyük ülkelerinden bir tanesi “Rusya Ankara Büyükelçisi” devletin içine sızmış olan polis üniforması giyen terörist tarafından vurularak gene “Türkiye Dünya’da terörle yaşamak zorunda kalan ülke” olarak anıldı.

2016’nın son gecesinde ise yine devletin istihbaratının burada “Bilgiyi paylaşmak istiyorum” “Devletin İstihbaratının bilgisi” olduğu açık, Sarıyer, Beşiktaş dahil yedi tane ilçede kamyon ve ağır tonajlı iş makineleri ile beton mikserlerinin sabah 08.00’den itibaren trafiğe çıkmaları yasaklandı, yani devletin bu yönde bir istihbaratı vardı ki saat 16.00 ‘dan sonra Taksim’e giriş ve çıkışlar kapatıldı, Ortaköy’de Muallim Naci caddesinde her yüz metrede polisler tarafından çok ciddi aramalar yapıldı. Eskiden hep istihbarat zaafı olduğu söylenirdi, işin adını koymamız gerekir, “Türkiye’de burada bulunan siz değerli yurttaşlarımızın birinci sorunu en temel sorun mülkiyet hakkıdır, barınma hakkıdır, Türkiye’de bugün yaşam hakkı açık tehdit altındadır. İnsanımızın yaşam hakkını tehdit eden iç ve dış mihraklar vardır.”

BU TOPRAKLARDA NASIL YAŞAMAMIZ GEREKTİĞİNİ ÖĞRETEN İNSAN VAR

Biz bu topraklara 1071 yılında gelmiş olan büyük bir kadim milletiz, büyük uygarlıklar yaratmış insanlık tarihi’nin binlerce yılında bugün insanlığın geldiği medeniyet seviyesine çok önemli katkılar yapmış olan büyük bir milletiz ve bu topraklarda bin yıldır yaşıyoruz, bin yıllık yaşamımızın bize öğrettiği bu topraklarda nasıl yaşamamız gerektiği, “bu topraklarda, barış, kardeşlik huzur içinde nasıl yaşamamız gerektiğini bize öğreten bir insan var, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ne zaman ki bu ülkeyi yönetenler Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurt’ta Barış Dünya’da Barış ilkesinden ayrılmışlar, ne zaman komşuları ile ilişkilerini belli bir seviyede götürmeyi başaramamışlar,”

AKP GRUBU AYAKTA TEPKİ GÖSTERDİ

AKP Hicran Çelikyay : Siyaset yapmıcan Gökan bey,Bizde konuşalım o zaman, siz böyle yaparsanız, lütfen arkadaşınızı uyarırmısınız,

AKP Hüseyin Çoşgun: Uyarırmısın başkanım,

Meclis Bşk Hüseyin Çoşkun : Arkadaşlar müdahale etmeyin,

AKP Hicran Çelikyay, Burada siyaset yapmıyacaksınız, lütfen uyarırmısınız,

Meclis Bşk, Hüseyin Çoşkun, Tamam Tamam. Sakin olun, devam edin Gökan bey,

MUSTAFA KEMAL’İN ADINI DUYUNCA NEDEN RAHATSIZ OLUYORSUNUZ

Gökan Zeybek : Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucu felsefesi Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu kurucu felsefedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün felsefesinden asla vazgeçmiyorum.

Gökan Zeybek: Mustafa Kemal Atatürk’ün adını duyunca niye rahatsız oluyorsunuz,Niye rahatsız oluyorsunuz, Heykelini kaldırırsınız, adını kaldırırsınız niye rahatsız oluyorsunuz. Bırakın burada söyleyelim.

BU ÜLKEYİ YÖNETEMEDİĞİNİZE UTANIN

Gökan Zeybek : Ne söylemişiz. Bu ülkeyi kim yönetiyor arkadaşlar, Birazda sessiz olun, birazda utanın ya. Bu ülkeyi yönetemediğinize utanın, insan içine çıkmamanız lazım.

AKP Mehmet Yaman: ( Kürsüye gelerek) konuşmayacaksınız diyorsunuz siz konuşuyorsunuz, bel altı vurmayın ya. Bel altı vuruyorsunuz.

( Mehmet Yaman’ın kürsüye gelerek “Bel altı vuruyorsun” sözcüğü ne amaçla söylendiğini anlaşılamadı)

Meclis Bşk Hüseyin Çoşkun : Ne konuşuldu da ne yi konuşturmayacağım, lütfen bağırmayın, yerinizden sataşmayı bir kere durdurun.

Salondan Seyirci : Mustafa Kemal bu kadar zor mu geliyor size!

ATATÜRK’TEN RAHATSIZ OLMAYIN

AKP Grup Başkanı Nurettin Çelik: Nereye getirdin olayı görüyormusun, ayıp ya.

Gökan Zeybek: Atatürk’ten rahatsız olmayın, Rahatsız olmayın,

AKP Verda Yiğit : Nerden biliyorsun rahatsız olduğumuzu, rahatsı olduğumuzu nerden çıkardın sen.

AKP GRUBU SALONU TERK ETMEK İSTİYOR

AKP Sıralarından ayağa kalkarak sataşma yapan meclis üyeleri meclis terk etmek istediler. Grup başkanı Nurettin Çelik “ Gündemin önemli 8 maddesi nedeni ile salondan çıkmak istemedi ve grubuna hakim oldu.” Ve bu yaptığın haksızlık, haksızlık yapıyorsun,

Meclis Bşk Hüseyin Çoşkun: ne söyledi, haksızlık yapmıyorum. Hayır hayır, ne söyledi,

AKP Selçuk Bozkır: Başkan ne söylediğini hatırla, Ne söylediğini hatırla,

Meclis Başkanı Hüseyin Çoşkun : Ne söylediğimi biliyorum. Konuşmasından niye rahatsız oluyorsunuz. Ne söyledi. Konuşmasının içinde bir bölüm ya, arkadaşlar lütfen.

ATATÜRK’TEN BAHSEDİNCE “SÖZÜNÜ GERİ ALSIN” TEPKİLERİ

AKP Meclis üyeleri ayakta, Hatip Gökan Zeybek Kürsüde ve sataşmalar devam ediyor, Gökan Zeybek’in sözünü geri almasını istiyorlar.

Meclis Bşk Hüseyin Çoşkun: Yanlış anlaşılan bir şey varsa düzeltilir, her kafadan bir şey çıkarsa neyi düzelticem, lütfen otururmusunuz.

AKP Abdullah Akşahşin : “ Osmanlı Ocakları Başkanlığında adı geçen Abdullah Akşahin “ tepki göstererek Meclis Bşk Hüseyin Çoşkun’a neden çekiniyorsun, Nerden çekiniyorsun diye sordu.

NURETTİN ÇELİK AÇIKLAMA YAPTI

AKP Nurettin Çelik : Arkadaşlar biz AKP Grubu olarak biz bugün içinde yaşadığımız şartlar çerçevesinde siyaset yapmama adına farklı olayların farklı yerlere çekilmemesi adına Meclis Başkanımız grubumuzu ziyaret etti, bizde hassasiyet içinden geçtiğimiz bu gün adına siyaset yapmayacağız, hiçbir partiyi hiçbir kurumu hedef almadan, önerge dahi vermeden gündemi sadece geçireceğimize dair söz verdik bu sözle buraya geldik, dikkat ettiyseniz kürsüye çıktığımda da hiçbir şekilde siyaset, hiçbir şekilde kamu kurumunu veya siyasi partiyi veya herhangi bir olayı konuşmadan sözlerimi tamamlayarak kürsüden aşağıya indim, ama yaşadığımız olay şudur, sayın Gökan bey olayı çarpıtarak olayı bir “Atatürk düşmanlığına, olayı bir Atatürk muhalefetliğine” getirerek, olayı tamamen “iktidar partisinin üzerine yıkarak” kendine siyaset yapmaya çalışıyor bizim olayımız budur. Gelip burada olayı farklı algılamanızı sebebiyet verecek şekilde konuşmalarını devam ettiriyor, “bize burada haksızlık yapılıyor”, “bu haksızlık altında kalmama adına sesimizin kısılmaması adına ayağa kalmış vaziyetteyiz” o yüzden bu konuda muhalefet olarak burada dinlenmedik, maalesef Hüseyin başkan farklı yere sürüklemiştir bilgilerinize arz ederim. Hiçbir şekilde” biz hükümet olarak görevinin başında görevinin yapıyor” ve “cumhuriyet ilkelerinden” feda..

Seyirci sahneden laf atıyor. AKP Hüseyin Çoşgun; Kim bu Gazetecimizsin sen in ordan aşağıya..

AKP Nurettin Çelik devam etti : Burada yapacağımız iş “burada Atatürk düşmanlığı yaratmanıza gerek yoktur”. Bu ülke hepimizin sayın Gökan bey, yapmış olduğunuz iş sadece “olayı Atatürk ilkeleri ile ilgili gösterip bunları bize karşı düşmanmış gibi göstermenize müsaade etmeyeceğiz”. bu ülke hepimizin “Cumhuriyeti seviyoruz”, ülkemizi seviyoruz ve bu şekilde yaşamayı da arzu ediyoruz.sizin söylediklerinizin hiç birine katılmıyorum efendim.

Meclis Bşk Hüseyin Çoşkun : Cumhuriyet ortak değerimiz, hiç kimsenin zimmetinde değil.

Gökan Zeybek : Arkadaşlar notlarım var, cümlelerimize seçerek söylüyorum, bu topraklarda bin yıldır yaşıyoruz, bin yıldır bu topraklarda yaşama sürecimizin sentezi Atatürk’ün bu ülkeye koymuş olduğu modern, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’dir,

AKP Nurettin Çelik: Biz ne diyoruz.

TERÖR DOĞRUDAN DOĞRUYA YAŞAM HAKKIMIZI TEHDİT EDİYOR

Gökan Zeybek : bu topraklarda gerek “Selçuklular” döneminde, gerek “Osmanlı” döneminde, gerekse “Cumhuriyet döneminde Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa kemal Atatürk’ün ortaya koymuş olduğu Yurtta barış Dünya’da barış ilkesini ne zamanki biz bu topraklarda uygulamaktan alı konduk bu topraklarda sıkıntılar yaşadık”. Ben bütün yurttaşlarımıza Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak, CHP’nin meclis grubu olarak bu öğretiye sıkı sıkı sarılmamız gerektiğini, bu öğretiden ayrılmamız gerektiğini söylüyorum.. “Herkesin birinci hakkı yaşam hakkıdır”, Terör doğrudan doğruya yaşam hakkımız tehdit ediyor, “yaşam hakkı olmayan yerde mülkiyet hakkı olmaz”.aynı topraklarda yaşayan bizler neyin etrafından bir araya geleceğiz,” Bayrağımız, Vatanımız İnançlarımız, Dinimiz, Ortak Hedeflerimiz, Ortak Tarihimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ümüz, Fatih Sultan Mehmet’imiz, Peygamberimiz, bütün bu ortak değerlerimize sıkı sıkı sarılırsak bu gün bu ülkeyi bölmeye çalışan, insanlar arasında fitne fesad yaratmaya çalışan insanların eline fırsat vermemiş oluyoruz. Herkesin dikkat etmesi gereken nokta, benim gibi düşünmeyene de bu ülkenin vatandaşı olarak saygı gösterecen, ben bu ülkeyi çok seviyorum.

TOPLUMCA KUTSAL SAYILAN DEĞERLER ÜZERİNDE TARTIŞMA YAPMAYALIM. BUNLARDAN BİR TANESİ ATATÜRK’TÜR

Biz artık bu ülkede insanların ülkenin her hangi bir çoğrafya’sında patlama haberleri, ölüm haberleri ile ortadan kalkmasını istemiyoruz.
Bütün yurttaşlarımızın ortak dileğimiz şudur ki, toplumca kutsal sayılan değerler üzerinden tartışma yapmayalım, onlara karşı farklı görüş ve düşüncelerimizi toplumu ayrıştırmak ve bölmek için kullanmayalım.

AKP Verda Yiğit: Sen kendine söyle.

Gökan Zeybek : Bunlardan bir tanesi de Mustafa Kemal Atatürk’tür arkadaşlar,

AKP Hüseyin Çoşgun: Selahattin Demirtaş’ı ziyaret edin siz Selahattin Demirtaş’ı.

CHP Nihal Nevruz : Saçmalama ya..

Gökan Zeybek: Halkın önemli bir gündemi var, bu gündemle ilgili olarak biz, duyarlılıkların farkındayız. Toplumun beklentilerinin farkındayız, çünkü biz toplumla aramızda kılcal damarlarımızla gelişmiş bir siyasal hareketiz.

Sayın Belediye başkanımızın talimatıyla, belediyenin çalışan kadroları ile, birkaç aylık bir çalışma içinde başkan imar planlama müdürlüğümüz Sevgi Atalay Başkanlığında oluşan müdürlüğümüz bir çalışma getirdi, bu alacağımız meclis kararı buradan sonra ilgili İBB’ye gidecek orada onaylandıktan sonra’da mülkiyet sorunu açısından önemli bir devrim gerçekleşmiş olacak, bugüne kadar denenmemiş olan hiçbir yerel yönetimin ve siyasal iktidarın başarı ile tamamlayamadığı bir süreci deniyoruz. Bu belediyemizin süreci değil halkın kendi geleceği ile ilgili süreçtir yolumuz açık olsun. Bir çok yabancı da bu olaylarda can vermiştir, Büyüklerden öğrendiğimiz bir cümleyi şimdi daha iyi anlıyorum. Allah Milletimize Zeval Vermesin.