Son Dakika Haberler

GÖKAN ZEYBEK’İN “MEYDAN OKUYAN” TARİHİ KONUŞMASI

GÖKAN ZEYBEK’İN “MEYDAN OKUYAN” TARİHİ KONUŞMASI
Okunma : 107 views Yorum Yap

 

AKP Meclis Üyeleri Erkan Karaaslan konusunu gündeme getirirken, CHP Grubu FSM. Baltalimanı, Derbent mahallelerini ilgilendiren yüzbinlerce insanın 6 Aralık’ta resmi gazetede yayınlanan “ Afet Riskli Alanlar” yasasını gündeme taşıdı.
CHP Grup Başkan vekili Gökan Zeybek ise Sarıyer’in gündemi Riskli alan ilan edilen yasa ve yüz binlerce yurttaşımızın çocuklarının, torunlarının, annelerinden babalarından kalan mirasın ellerinde alınmaya teşebbüs edilmesini gündeme taşıdı.

GÖKAN ZEYBEK’İN “MEYDAN OKUYAN” TARİHİ KONUŞMASI

Sarıyer Belediye Meclisi’ne katılan sizle bence şunu duymak istiyorsunuz: “Ak Parti hükümeti tarafından geçtiğimiz yıllarda ilan edilmiş olan Sarıyer’in Fatih Sultan Mehmet, Baltalimanı, Derbent gibi mahallelerimizin “Afet Riskli Alan” ilan edilmesi bunun hukuki süreci ile bu tür kararların ve yapılmış olan imar planlarının iptal edilmesi ile Sarıyer’imiz de mahalle dernek ve kooperatiflerimizin yürütmüş olduğu STK’ların yürütmüş olduğu demokrasi mücadelesinin vatandaşın hak arama mücadelesinin 6 Aralık tarihinde yeniden FSM‘nin Başbakan’nın ve bütün Bakanların kararı ile yeniden “Afet Riski Alan” ilan edilmesinin sonucunda Sarıyer’de yaşayan yüz binlerce insanın duyduğu telaşı, endişeyi ve şüpheyi, Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu olarak burada anlıyoruz bu meseleyi sizin endişenizin ve sizin yanınızda olduğumuzu belirtmek için bu kürsüye çıktım.
Sarıyer’in gündemi budur, Sarıyer’de yaşayan halkın gündemi emekçilerin, yoksulların mülkiyet meselesidir.

YİNE GÖZÜNÜZÜ SARIYER’E DİKTİNİZ

Bir kez daha buradan söylüyorum, İstanbul’un en güvenilir arazisine sahip kazdığınız zaman 5 metre altında “mavi taş” diye tarif ettiğimiz en sert “agrega’nın” çıktığı ve İstanbul’un bütün taş ocaklarının, maden ocaklarının bulunduğu Sarıyer bölgesinin yeniden sıkışmış, üretim kapasitesi düşmüş ciddi biçimi ile ekonomik sıkıntıya girmiş olan yandaş müteahhitlerinize ucuz ve satılabilir arazi üretmek için yine gözünüzü Sarıyer’e diktiniz.
Buradan bir kez daha söylüyorum “ bu gündemi değiştirmenize izin vermeyeceğiz” ve “Sarıyer halkı izin vermeyecek”.

MAHALLELERİ VALLAHİ BİLLAHİ SİZE YEDİRMEYECEĞİZ

KHK’lar ile Bakanlar Kurulu kararı ile meclisteki çoğunluğunuza dayanarak çıkardığınız her türlü yasaya rağmen Sarıyer’in gecekondu mahallelerini vallahide billahi de size yedirmeyeceğiz”.
Fatih Sultam Mehmet’in oğulları İstanbul’a geldiğinde Bizans’ın İstanbul’unda meleklerin cinsiyeti ile tartışırlarmış. Bugün meclis salonumuza gelen mahallelerin kooperatif, dernek başkan ve yöneticileri burada sizin ve bizim iktidarı ve muhalefeti oluşturan siyasal partilerin kendi gelecekleri, çocuklarının ve torunlarının geleceği, babalarından ve annelerinden kendilerine miras kalmış olan gecekondularının geleceği ile ilgili ne düşündüğümüzü öğrenmek istiyorlar.

“Tarih Affetmez” DERNEK VE MAHALLE KOOPERATİFLERİNE TERÖR ÖRGÜTÜ DEDİLER

Yıllarca karşı çıktınız, terör örgütü olarak nitelendirdiniz, terör örgütlerinin uzantıları tarafından yönetildiğini iddia ettiğiniz mahalle, dernek ve kooperatiflerinin tüzel kişiliklerini hukuki olarak tanımadığınız. bu konuda ilgili olarak beyanlarınız var.
“Meclis karıştı”
( Çoğunluğu Sarıyer dışında ikamet eden AKP meclis üyeleri, Yusuf Tülün dönemi ve 2019-2014 Şükrü Genç’in 1. dönemini bilmediklerinden yayınlanmış beyanları hatırlamıyorlar. Gökan Zeybek’in yayınlanmış beyanlarınız var cümlesi Akp grubunu çıldırtmaya yetti.)
Akp meclis üyeleri ayağa kalkarak ve yüksek sesle tepki gösterirken, Akp taraftarı seyirciler sözlerle sataşmalarını sürdürdüler.

GERÇEKLERİ SÖYLEMEK ZORUNUZAMI GİTTİ

Gökan Zeybek kürsü konulurken yapılan sataşmalar ve Akp grubunun tepkileri nedeni ile konuşmasına devam ederek gerçekleri duymanız, konuşmamız zorunuza mı gitti” dedi.

BURADAN MEYDAN OKUYORUM – GELİN FSM’YE SANDIK KOYALIM

Buradan meydan okuyorum.
Cumhuriyet Halk Partisi gurubu olarak meydan okuyorum.

FSM’DE %90’A %10 OY ÇIKARIN BEN SİZİN OYUNUZU 10 MİSLİ SAYARIM

Türkiye anayasal sitemini değiştirme konusunda halka gitmeyi konuşuyor, gücünü ve iradeniz yetiyorsa gelin FSM’ye sandık kuralım. Bu yeni çıkardığınız KHK’yı yeni çıkardığınız “Afet Riskli Alanları yasası’nın” arkasındaysanız hükümetinizin ve siyasal iktidarınızın aldığı kararın arkasındaysanız size iddia ediyorum “FSM’de % 90’a %10 oy çıkarın ben sizin oyunuzu ……sayarım””…

İŞİNİZE GELDİMİ HALKA SORACAĞIZ. İŞTE HALK BURADA

“İşinize geldi mi halka soracağız, işinize halk ne istiyorsa onu yapacağız, işinize geldi mi halkımız 12 yaşında çocuklarını evlendirmek istiyor, halkın sorununu çözmek için yasa çıkaracağız diyeceksiniz, işte halk burada, halkın geleceğini ilgilendiren meseleyi siyasal iktidarın yarım uzantısısınız.”

ELİ YAĞDA ELİ BAL’DA OLAN MÜTEAHHİTLER

Gücünüz yetiyorsa, FSM ilgili, Derbent, Reşitpaşa ile ilgili yürüttüğünüz Türkiye’nin eli yağda eli balda olan yandaş müteahhitlerinin eli ile yürüttüğünüz “kirli imar hareketleri’nin” karşısında nerede durduğunuzu bu mecliste söylersiniz, daha da gücünüz yetiyorsa ben sizi davet ediyorum FSM’nin son durağına gidelim orada bu kararın arkasında durup durduğunuzu halka söyleyin”.

ŞÜKRÜ GENÇ SÖZ VERDİ, AYAZAĞA’DA METREKARESİ 250 TL’DE VERİLECEK

Pazartesi günü söyledim. Değerli hazirun’un karşısında bir kez daha söylüyorum. Ferahevler mahallesinde 500 tl başlayan gayri menkul satışları 3.500-4000 tl’ye çıktı.
“Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer Belediyesi Ayazağa mahallemizde yaşayan 2981 sayılı imar affı yasası ile hak sahibi olmuş olan vatandaşlarımıza söz verdiğimiz gibi Belediye başkanımızın Ayazağa halkına söz verdiği gibi emlak raiş bedelinin bir miktar üzerinde bedelle tapularının devredildiğini söz vermiştir ve biz CHP grubu olarak buradan sizlerin huzurunda söylüyoruz, Ayazağa mahallesindeki araziler yurttaşlarımıza metrekaresi 250 tl’de verilecektir.
Meclis gündem maddeleri sakin bir şekilde oylanarak, gruplar ve seyirciler olaysız toplantıyı tamamlamış oldu.