Son Dakika Haberler

GÖTÜRGEV'E BAĞIŞ YAPAN ŞİRKETLERİ AÇIKLAYIN

GÖTÜRGEV'E BAĞIŞ YAPAN ŞİRKETLERİ AÇIKLAYIN
Okunma : 134 views Yorum Yap

 
Goturgev
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları:
Bugün Berkin Elvan’ın doğum günü onu da sevgi ve rahmetle anıyoruz.
Eğer bir ülkede demokrasiyi kökleştirmek istiyorsak mutlaka siyaseti sorgulamalıyoz. Siyasetin sorgulanmadığı bir yerde demokrasi yoktur. Sandığa gidip oy kullanmak demokrasinin sadece bir adımıdır. Bir vatandaş olarak biz sorgulama görevini yerine getirmiyorsak demokrasiye katkıda bulunmuyoruz demektir.
Aramızda çocuklarını güle oynaya askere gönderen ama acı haber alan aileler var. Ne oldu bizim çocuklarımıza diyorlar.
2015  FELAKETLERİNİN KAYNAĞI NEDİR
Allah’ın bize verdiği en güzel şey akıldır. Çocuk dillendiği andan itibaren soru sorar. Bizim demokrasimizin en büyük zaafı vatandaşın sorgulama hakkını kullanmamasıdır. 2015’deki felaketlerin kaynağı nedir? Bunları sormamız lazım.
Yılbaşı gecesi İstanbul’u kana bulayacak canlı bombalar yakalandı. Bu atmosferi onlara kim sağladı. Nasıl oluyor da Ortadoğu geleneğinde olan bir olay 21. yüzyıl Türkiye’sinde canlanıyor.
KİM YÖNETİYOR BU ÜLKEYİ
Türkiye’de 70 ilden IŞİD terör örgütüne katılan gençlerimiz var. Bu atmosferi kim yarattı, kim yönetiyor bu ülkeyi.
Soru sorulduğu zaman bilim gelişir, insanlık yükselir. İlim Çin’de bile olsa gidip öğrenin diyor bir büyüğümüz.
Şu soruyu da sormamız lazım bir inanç uğruna camiyi bombalıyorsun, masum insanları öldürüyorsun ve kendini müslüman olarak tanımlıyorsun. Bizim öğrendiğimiz Müslümanlık böyle değil. Peki Diyanet ne yapıyor? Kendi vatandaşlarımıza müslümanlığı anlatamıyorsun.
ASGARİ ÜCRETİ KİMİN SAYESİNDE ALDIN
2016’nın ilk toplantısında yurttaşlarımdan isteğim: Soru sorun. Hiçkimseye soramıyorsanız vicdanınıza sorun.
Asgari ücretli kardeşim de sorsun. Ben 1300 lirayı kimin sayesinde aldım? Bunu ilk kim gündeme getirdi?
13 yıldır sen onların aklında bile yoktun. 900 lira net asgari ücreti de benden öğrendi bu iktidar sahipleri.
Sen de düşün beni kim düşündü, kim miting meydanlarında dile getirdi. Soruyu kendine sorarsan eminim vicdanın sana şu cevabı verecektir: CHP.
1300 lira yeterli mi hayır değil biz o yüzden 1500 demiştik.
Ama iki kazık attılar sana. Senin paranla sana propaganda yaptılar.
Sendikalar senin hakkına sahip çıkmak yerine senden aldıkları paralarla Kamboçya’ya geziye gidiyorlar. Senin hakkını biz savunuyoruz biz
Henüz asgari ücret zammını almadan mutfağın yangın yerine döndü. İğneden ipliğe herşeye zam yaptılar. Zam yaparak ülke yönetilir mi? Daha 1300 lirayı cebinde görmeden mutfağında yangın çıkardırlar.
Ne oluyor Güneydoğu’da? Biz evimizdeyken o insanlar sokağa çıkma yasağı altında ne yapıyor acaba? Bulunduğun şehri düşün on gün sokağa çıkma yasağı olursa önce sen isyan edersin Rizeli vatandaşım. 2002’de iktidara geldiklerinde terör diye bir şey yoktu. 2016 Türkiye yangın yeri. Kim yönetiyor bu ülkeyi. Efendim kabahat PKK’da diyecekler bizi kandırdı. Defalarca söyledim kandırılan hükümetten fayda gelmez. Şehirler silah deposuna döndürülürken sen neredeydin? Bunların istihbaratı yok muydu? Faturayı kim ödüyor masum vatandaş ödüyor.
50 defa söyledik sorunun çözümü TBMM’dedir. Davutoğlu’na söyledim nasıl anayasa için komisyon oluşturuyorsak bu sorunu çözmek için de toplanmalıyız.
İdris Baluken biz özerklik konusunda anlaştık diyor. Millete hesap veremeyeceğin sözler vermeyeceksin. Kendi bildiğini okudun faturayı bölge halkı çekti.
Kürtçe anadil yasağı vardı. O yasağın kaldırılması için yasanın kaldırılmasını ilk isteyen CHP’ydi.
Kimseyi etnik kimliğinden, inancından yaşam tarzından dolayı ötekileştirmedik, ötekileştirmeyeceğiz.
Analara yalancı bir bahar yaşattılar çözüm süreciyle.
19 okul yakıldı. 7 bin kişi uğradıkları zarar için valilikten yardım talep ettiler. Bütün bunların sorumlusu kim? Sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir.
Kahvaltıda otururken öldürülen Melek Anne’nin ne günahı vardı? Neden kim sorumlusu bunun?
Bu çatışmalar PKK’nın ekmeğine yağ sürüyor. Güneydoğu’daki çatışmalardan PKK besleniyor.
Önce konut yaparsın bölge halkına gelin burada oturun ben teröristleri etkisiz hale getireceğim. Akıl da yok bunlarda. Fatura masum insanlara çıkıyor.
AİHM bunlara soru soruyor. Geldiğimiz nokta iç açıcı bir nokta değil. Bunlar ülkeyi yönetemez. Ülkeyi yönetme kapasiteleri yok.
Bu ülkeye huzuru getirmek için bize hangi görevi yapmak gerekirse onu yerine getireceğiz.
TÜRGEV,GÖTÜRGEV
Geçen hafta TÜRGEV’den affedersiniz GÖTÜRGEV’den söz etmiştim. Mahkeme resmi belgeyi gönderdi. Biz zaten onu biliyorduk. Biliyorsan bizi neden mahkemeye verdin?
TÜRGEV’e bağış yapan bütün şirketlerin listesini açıklayın. E bu kamu yararına bir vakıf değil mi? Madem kamu yararına bir vakif sen niye açıklamıyorsun ve neden birilerinin koruması altındasın?
Kral Abdullah’a Sevda Tepesi’ni satıyorlar kendisine saray yapsın diye. Tepe birinci derecede sit alanı. Kanun çıkarıyorlar. Anayasa Mhakemesi iptal ediyor. İptal edince uzun süre kalıyor. 2006’da Kral bizim vatandaşlarımıza ambargo koyuyor. 2012’de Erdoğan Suudi Arabistana gidiyor. Kralla konuşuyorlar. Sevda Tepesi yine gündeme geliyor o konuşmada. Nisan ayında Kral TÜRGEV’in hesabına 999.999 bin yatıyor. Çevre ve Şehirlik Bakanlığına ben oraya saray yapmak istiyorum diyor. Bakanlık İstanbul belediyesine yapılaşma izni verin diyor. Ve AKP’lilerin oylarıyla yapılaşmaya izin veriyor. Erdoğan Bayraktar kaç yıl önce alınmış bir şey yapamıyor yazık diyor. Kendi ülkesine değil, Krala acıyor. CHP sayesinde olay yargıya gidiyor ve 2015’te bu yapılaşma izni iptal ediliyor.
Yargıyı eleştiriyoruz ama dürüst hakimler de var.
Bu yapılan ahlaki midir değil midir?
CHP’nin tavrı nettir. Kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıklar kalksın.
Çıkmış Hitler örneğini veriyor. Çıktın Hitler örneğini başkanlık modeli olarak verdin. Kendi cümlesini Cumhurbaşkanlığı sitesinde sansürledi. Kendi cü-mlesini sansürleyen ilk cumhurbaşkanı.
Hitler de halkın önüne ben fakirim diye çıkmıştı. Boşuna Hitler örneği vermiyor benzerliklere bak.
Bu diktatörlerin yalan söyleme özelliği var.
Başkanlık sisteminin özelliği nedir, ülkeyi bölmek istiyorsan, parçalamak istiyorsan başkanlık sistemini getireceksin. Neyimiz eksik bizim? Parlamenter sistem ikiyüz yıllık tecrübemiz var. Çöpe atıyorsunuz ikiyüz yılı, varsa bir eksiğimiz giderelim. ‘Hayır illa ben başkanlık istiyorum’. Yaa ülke ateş yerine dönmüş. Gencecik fidan gibi çocuklar hayatını kaybediyor. Her gün şehitlerimiz geliyor. Yurt dışında zaten perişan vaziyetteyiz. O tutturmuş illa başkanlık, illa ben başkan olacağım. Olamayacaksın kardeşim, olamayacaksın, bir kere bunu bil