Son Dakika Haberler

Hacı Bektaşi Veli, Şükrü Genç ve Sarıyerliler

Hacı Bektaşi  Veli, Şükrü Genç ve  Sarıyerliler
Okunma : 33 views Yorum Yap

imageBüyük Türk düşünürü ve Bektaşi tarikatının kurucusu Hacı Bektaş Veli, ölümünün 667. yıl dönümünde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde 15-18 Ağustos tarihlerinde törenlerle anılacak.
Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenecek olan 51. Ulusal 25. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri öncesinde sosyal demokrat belediyeler biraraya geldi.
Silivri, Beşiktaş, Ataşehir, Şişli, Bakırköy, Kartal, Yenimahalle ve Çankaya Belediyesi; Sarıyer Belediyesi’nin koordinatörlüğünde biraraya geldi.
Yapılan toplantılarda her yıl yurtiçi ve yurt dışından 50 binin üzerinde kişinin katıldığı anma ve şenliklerde sorun yaşanmaması için görev dağılımı yapıldı.
Etkinlik öncesinde Hacıbektaş’a giden belediye ekipleri misafirleri en iyi ve en sorunsuz bir şekilde ağırlayabilmek için şehri adeta yeniden inşaa etti.
İMECE usulu çalışan belediyeler yaptıkları bu çalışmayla Hacıbektaş’a uzanan sağlam bir gönül köprüsü kurdu. Kurulan bu gönül köprüsü sevgi zicirine eklenen yeni halkalarla her yıl büyüyecek.

imageSARIYER BELEDİYESİ NE YAPTI?

• Çilehane bölgesine 50 adet piknik masası kuruldu, 30 adet bank yerleştirildi.
• Olası kanalizasyon sorununa karşı bölgeye vidanjör gönderildi.
• 2 adet içme suyu tankeri, 2 adet ambulans tıbbi elemanlarla hazır bulunduruldu.
• 2 adet sokak yıkama ve 2 adet süpürme aracı bölgede çalışmaya başladı.
• 1 adet 1000 kişilik, 1 adet 500 kişilik 2 dev çadırla lojistik bir üs kuruldu.
• 10 Zabıta ve 10 Güvenlik elemanı görevlendirildi.
• Misafirler için 2 Otobüs ve 1 Minibüs ayrıldı.
• Olası elektrik kesintilerine karşı 1 adet jeneratör gönderildi.
• Mobil tuvaletler ve çok sayıda lojistik malzeme gönderildi.

image

ŞÜKRÜ GENÇ: YOLUMUZ BARIŞ OLSUN

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; Hacı Bektaş Veli’nin ölümünün 667. yıl dönümü öncesinde yayınladığı mesajda:

”Mevlana’nın, Yunus Emre’nin Hacı Bektaşi Veli’nin kurduğu gönül köprüleri gönülleri fethetmek için yüz yıllardır yol yürüyen sevgi erenlerinin önünde saygıyla eğildiğini belirtti.

Sayın Şükrü Genç, mesajında şöyle devam etti:

Gönül erenlerinin, Anadolu’nun bu verimli topraklarına ektikleri gizemli tohumunun adı aşktır, sevgidir ve barıştır.
Bu güzel toprakları kardeşlik coğrafyasına dönüştüren, bu kardeşliği ise bir yaşam biçimine çeviren bu güzelliğin ana kaynağı aşktır. Bu güzel Anadolu’nun mayası işte bu şekilde yoğrulmuştur.

Bu aşk ateşinin içinde bulunduğumuz yüzyılda da yanıyor olması başka türlü açıklanamaz. İşte Bu toprakların gerçek hazinesi Mevlana’dır, Derviş Yunus’dur, Hacı Bektaşi Veli’dir.

‘Ara, bul’ diyor. Arayıp, bulacağız. Yunus’umuz, Mevlana’mız, Hacı Bektaşi Veli’miz, yönümüzü gösteriyorlar bize. Yeter ki görmesini bilelim, yeter ki, bakmasını bilelim, yeter ki aramasını bilelim.

Anadolu erenleri, Haçlı ve Moğol saldırılarının İslam coğrafyasını yangın yerine çevirdiği 13. yüzyılın yalnızlığını ve çaresizliğini ortadan kaldıran yaşam mimarlarıdır.
Anadolu erenlerini, insanları sevgi ve barış potasında yeniden yoğurarak, manevi, yüksek erdemli bir toplum inşa ettikleri için anmalıyız.

İnsanlığın vicdan terazisi yeniden doğru tartmalı.
Kaybettiğimiz güzelllikleri yeniden arayıp bulmalıyız.
Bu güzel üklemizde bu güzel coğrafyada barış içinde, huzur içinde, kardeşlik, birlik ve dayanışma içinde yaşamasını bilelim. Dünyada barışı, Türkiye’de barışı isteyelim. Kıblemiz barış ve sevgi olsun.

imageHACIBEKTAŞ YOLLARINDA YÜZLERCE SARIYERLİ

Sarıyer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen kültür turları kapsamında, büyük Türk düşünürü ve Bektaşi tarikatı kurucusu Hacı Bektaş-i Veli’yi anma törenleri için Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine hareket eden 30 otobüs, yüzlerce yolcuyla yola çıktı.
Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Filiz Coşkun’un uğurladığı yurttaşlarımızın heyecanı görülmeye değerdi.

Sarıyer Belediye Tiyatrosu da konvoya katıldı

Ramazan Ayı süresince her akşam bir mahallede kurdukları sahneyle halkla kucaklaşan Sarıyer Belediye Tiyatrosu’nun başarılı oyuncuları da Nevşehir’e doğru yola çıktı. Büyük ses getiren 3 Günlük Dünya adlı oyunu Hacıbektaş’taki etkinliklerde sergileyecek olan Sarıyer Belediye Tiyatrosu oyuncuları orda da çok güzel tepkiler alacağa benziyorlar.