Son Dakika Haberler

HADİ BALDIRAN ZEHİRİ İÇELİM BİZ HAZIRIZ

HADİ BALDIRAN ZEHİRİ İÇELİM BİZ HAZIRIZ
Okunma : 105 views Yorum Yap

Hdpidil
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İdil’de gerçekleştirdiği Meclis Grup toplantısında konuştu.
Özellikle hükümete “açık” ve “aleni” bir şekilde “yalan propaganda” ile destek olan medya gruplarının izlemesinin gerekli olmadığını belirterek, “Bu gazetelere vereceğiniz para israftır, o televizyonları izleyeceğiniz elektrik israftır. O kanalları izlemeyin, o gazeteleri okumayın. Zaten kendileri yazıp kendileri okuyorlar. Zorla tiraj artırmaya çalışıyorlar. Bir gazete var, kamudan ihale almış bütün iş adamlarına zorunluluk getirilmiş her iş yerine her sabah 10 tane gazete alacaksınız diye. Bu şekilde tirajlarını yüzbinler olarak yaymaya çalışıyorlar. Bunları okuyan yok. Kendilerini zavallı durumuna düşürüyorlar. Onlar da barış arayışına zarar veriyorlar. İşleri görevleri şu süreci kolaylaştırmak değil. Üç gündür buradayız, hükümet yanlısı medyanın tamamı ‘HDP Cizre’yi karıştırmak üzere yolda’ diyorlar. Cizre dedikleri de 11 cenazesi halen defnedilememiş Cizre. 9 gündür kesintisiz sokağa çıkılamayan Cizre. Orda huzur varmış biz huzursuzluk çıkarmaya gidiyoruz. Sen bu manşeti atarsan birileri de çıkar parti binalarını yakar” ifadelerini kullandı.

“ÇOK YAKLAŞMIŞTIK

“Baldıran zehri içmeye hazır olduğunu gösterebilseydi bunlar başarabilirdik, çok yaklaşmıştık çünkü” diyen Demirtaş, “28 Şubat Dolmabahçe Deklarasyonundan sonra bir hafta içerisinde Türkiye’nin bu 120 yıllık Kürt sorunu en ciddi çözüm noktasına gelebilirdi. Biz yeniden bu noktaya gelmedikçe ülkemizdeki kaosun her tarafa yayılma ihtimali maalesef ki her geçen gün artarak devam edecektir. Cizre’de 9 gündür yaşanan şeyler öyle tesadüfen çıkmış bir asayiş sorunu değildir. Cizre’yi inşallah bugün yarın çözeriz, çözeceğiz. Fakat sorun bitmiş olmuyor. Cizre’de insanlar sokağa çıkınca da sokakta özgürlüğe, demokrasiye doğru yürümüyorlar. Sorun bitmiyor. Sorunları çözmek konusunda demokratik siyasetin daha fazla rol alması konusunda hep birlikte çok daha fazla çaba sarf etmek zorundayız. Bizler gençlerimizin silah kullanmasına değil, demokratik siyasetle sonuç almasını istiyoruz” dedi.

“BU İNSANLARA DAĞIN YOLUNU GÖSTERMEKTİR

AKP’nin yapmaya çalıştığının HDP’yi işlevsizleştirerek halkın HDP’ye olan umudunu kırmaya çalışmak olduğunu ileri sürerek şunları kaydetti:
“Bu insanlara dağın yolunu göstermektir. Devletin ve hükümetin yaptığı en büyük hatalardan biri budur. Birkaç gün sonra veya birkaç yıl sonra araştırmacılar yazıp çizecekler. İşsizdiler, yoksuldurlar, fakirdiler, kandırıldılar… Hiç öyle uzatmaya gerek yok. Gelin bakın Cizre’ye gençlerin dağa niye çıktığını anlarsınız. Şimdi o gençleri nasıl demokratik siyaset yapsınlar. Bizler gençleri demokratik siyasete yaklaştırmaya çalıştıkça devletin politikaları ısrarla gençleri dağa itmeye çalışıyor. Sonra da niye 10 bin kişi dağa çıktı. Bizim suçumuz mu? Bizim yanlış politikalarımız mı? Ben ilk defa şahsen 30 yaşında olağanüstü hal dışında rahat nefes aldım. Yaşamımızın tamamı olağanüstü hal ve sıkıyönetimlerle geçti. Onun içinde büyümüş çocuklarız biz işte. Cizre’ye şimdi bunu yapıyorlar. Güvenlikçi yanlış ve hatalı politikalar böyledir işte. Cizre yanıyorsa her yer yanıyor demektir. Yarın öbür gün yeniden barış sürecini dönelim dediğimizde her yerde yakılmış parti binaları, şehitliklerde çoğalmış mezarlılar ve kırılmış halkların yüreği kalacak. Yeniden barış masasına oturalım dediğimizde öyle kolay olmayacak bu iş. Her yara kanadığı sürece biz yeniden barış aramakta zorlanıyoruz. Kanamayı durdurmadan ameliyatı da yapamazsınız.”

“YAPTIĞIMIZ ÇAĞRILARA KCK’DAN OLUMLU YANITLAR GELİYOR

“Ortada hükümet olmadığı için Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum” diye konuşan Demirtaş, “Eğer sizler yaptığımız çağrılara olumlu yaklaşıp, yaptığımız çağrılara kapıları aralarsanız işte halkımızın tümü müzakerelere ve barış konusunda hazır olduğunu hep ifade ediyor. Yaptığımız çağrılara KCK’dan olumlu yanıtlar geliyor. Biz tam olarak silahları susturmaya ve müzakereleri sürdürmeye hazırız diyorlar. Bir taraf çağrılara bu tür yanıtlar vermişken Ankara’ya düşen şey silahta, çatışmada ısrar etmek olmamalı artık. Parlementonun ‘Biz bu halka ne veriyoruz’ diye düşünüp kendini feshetmesi lazımdır” ifadelerini kullandı.

“BU GÜN ŞIRNAK VALİSİNİN YERİNDE OLSAM…

“Bu gün Şırnak Valisinin yerinde olsam şuanda kara kara düşünürdüm” diyen Demirtaş, “Biz AK Parti giderse ne yapacağız. Çünkü hukuken hesap sorulacak sizden. Ne yapacaksınız. Hadi yasadışı karar aldın sokağa çıkma yasağı ilan ettin. Sokağa çıkma yasağını ihlal etmenin cezası 100 TL’dir. Şu anda Cizre’de sokağa çıkmanın cezası infazdır. Sokağa çıkanı keskin nişancılar öldürüyorlar. Cezası 100 TL olan şeyi Kürt halkına ölümle ödetiyorlar. Burada ölen sivillerin isimlerini okuyorum. Mehmet Emin Levent, Sait Çağlı, Osman Çağlı, Maşallah Edin, Cemile Çağırgan, Meryem Süner, Özgür Taşkın, Eşref Erdinç, Bahattin Sevinik, Suphi Saral ve Sait Naici” dedi