Son Dakika Haberler

HAYDİ HAYIRLISI

HAYDİ HAYIRLISI
Okunma : 104 views Yorum Yap

Ülkem ve Milletim için ne zaman güzel birşey yapılsa heyecanlanır milli duygularım kabarır gurur duyarım.
Nedense bu duyguyu Çoktandır yaşayamıyorum. Benim moralim bu yüzden bozuk, bu yüzden göğsüm kabarmıyor.
Sanırım mutlu olamamamın sebebi de bu.

Bakıyorum halkın da büyük bir kesimi benim gibi. Kime sorsam herkes benim gibi. Korktuğum şey sadece ben mutsuz isem eğer bende bir anormallik mi var korkusuydu. Çok şükür bende bişey yokmuş. Herkes benim gibi.

Şimdi işin içine birde halkımızın kafasını karıştıran Referandum meselesi dahil oldu. Malüm halkımız Evet mi Hayır mı diyecek diye bir ikilem içerisinde.

Evet derse bunun Millete mi yoksa bir Şahsamı yarıyor olacağı.
Hayır derse acaba bir fırsatı mı kaçırıyor olacak.
İşte bu kafa karışıklığı içinde Millet her gün daha fazla işin işine çekilmekte ve politize edilmektedir.

Ekonominin dibe vurduğu, hergün gelen şehit haberleri, Maaşların giderek pahalılığa karşı erdiği, Akaryakıt zamları, siyasi istikrarsızlık vs. milletin bu sıralar gündeminden hiç düşmüyor.

Ama millet bir sürü mantığıyla sanki herşeyimiz normalmiş gibi hızlıca Evet/Hayır sarmalına sürüklenmektedir.

Öteden beri yani en azından son 14 yıl şu olursa daha iyi olacağız dediğimiz belki onlarca siyasi kararlar alınmış ancak yinede bir değişiklik olmamış sadece bir kesimin beklentileri karşılanmıştır. Millet bir bütün olarak oh bu sorunuda el birliğiyle aştık diyemedik.

Muhakkak ki herkesin ortak paydaları vardır bunlar herkesi ilgilendiren paydalardır. Mesela CUMHURİYET. Yani bugün CUMHURİYET’e gelebilecek en küçük bir zaaf tüm halkımızı aynı oranda etkiliyecek olması lazım. Ama sanki bu günlerde CUMHURİYET değil de tek bir kişinin arzu ve emelleri daha ön plana çıkmış gibi.

Biz ulus olarak meselelerimizi birlik ve bütünlük içinde ortak akıl ve sağduyu ile halletmek durumundayız. Ortak paydalarımızın farkında olarak objektif ve tarafsız olmak durumundayız.

Bugün önümüze konulan bu siyasi kararın bizi gelecekte nasıl etkileyeceğini iyice anlayıp bir karar vermek durumundayız.
Mesela 95 yıllık Cumhuriyet tarihimizde önümüzdeki bu siyasi değişim kararının pardonu olmayacaktır. Aldatıldım. Ben böyle düşünmemiştim, bir daha bu durumu gözden geçirelim demek gibi bir lüksümüz olmayacak.

Neyi kim ve ne için yaptığımızı çok iyi anlamalıyız. Milletin kendini temsil etme yetkisinin elinden alınıp bir kişiye bir zumreye verilmesi kazanılmış bir hakkın elinden alınması anlamına geleceğinden bu hususu dikkatlice anlamalı ve kararımızı ona göre vermeliyiz.
Yani daha net bir anlatımla son kez bir sandıkla karşı karşıyayız. Son kez kendimizle ilgili bir karar vereceğiz ve bu karar bizim millet olarak yönümüzü ve geleceğimizi şekillendirecek.

Zaman herşeyi gösterecek. Maalesef geçmişte olduğu gibi yanlış kararların bedelini nasıl ki bugün bizler çekiyor isek bugün vereceğimiz yanlış bir kararın bedelini gelecek nesiller yani yavrularımız ödeyecek.

Benim tercihim kişilerin mutluluğu değil Milletin topyekün mutluluğundan yanadır.
Kendim için vereceğim bir kararın arkasında durup hesabını sorabileceğim bir karar vermek durumundayım.

Diğer taraftan oyumu verdiğim kişi benim için ne derse ben kabul ederim diyen bir zihniyet insan fıtratına aykırı, özgürlükten uzak, kendini hiçe saymaktan başka bişey olmazsa gerek.

Haydi Hayırlısı
Salih Akıncı/ CHP Sarıyer Meclis Üyesi