Son Dakika Haberler

HAZİNE YARDIMI YOK. ADAYLIK ÇOK PAHALI

HAZİNE YARDIMI YOK. ADAYLIK ÇOK PAHALI
Okunma : 27 views Yorum Yap

Pazpaarayi
PARTİLERİN KASALARI BOŞALDI, DEVLET YARDIMI YOK.

Erken seçime girecek olan siyasi partiler devletten alacakları hazine yardımı bir kere verildiği için kasalar boşaldı.

PARTİLER ADAYLARA VE BELEDİYELERE YÜKLENECEK

Siyasi partiler bütçe kısıtlığı nedeniyle aday adayları ve mevcut adaylardan partilere yapılacak yardımlarla çalışmalarını sürdürecekler. Tüm partilerde millet vekili adaylığı açıklanan resmi rakamların dışında yapılacak bağışlar etkili olacak.

HAZİNE YARDIMI NİSAN’DA

Seçim sonrası kasaları boşalması beklenen partilerin Hazine yardımına ancak Nisan ayında kavuşabilecekleri belirtiliyor.

İLK BÜTÇE OCAK’TA YATACAK

Seçimler nedeniyle Meclis’in tatil sürecine girmesi, 2016 bütçesiyle birlikte siyasi partilerin devletten önümüzdeki yıl alacağı yardımları da çıkmaza soktu. Siyasi Partiler Yasası’na göre, siyasi partilere her yıl bütçeden Hazine yardımı yapılıyor. Bu yardım da en geç Ocak ayının 10’una kadar peşin olarak yardıma hak kazanan partilerin hesabına yatırılıyor. Bu yardım mahalli seçimlerde iki, genel seçimlerde üç kaRt olarak uygulanıyor.

BÜTÇEDE YOK, YARDIMDA YOK

Ancak Meclis, tatilde olduğu için 2016 genel bütçe kanununu bu yıl çıkaramayacak. Onun yerine 2016 yılının ilk 3 ayı geçici bütçeyle yönetilecek. Geçici bütçe, 2015 yılı bütçe başlangıç ödeneklerinin 4’te 1’i kadar olacak. Dolayısıyla yaklaşık 130 milyar liralık bir geçici bütçe yapılacak. Siyasi partilere yapılacak devlet yardımının geçici bütçeden 4’te 1 oranında ödenip ödenemeyeceği konusunda belirsizlik var. Çünkü Siyasi Partiler Kanunu ödemenin, ‘o yılki genel bütçe kanununun yürürlüğe girmesini takiben’ yapılabileceğini hükme bağlamış durumda.