Son Dakika Haberler

Herkes Tedirgin, Meraklı Bekleyiş Sürüyor…

Herkes Tedirgin, Meraklı Bekleyiş Sürüyor…
Okunma : 121 views Yorum Yap

geziforumBüyük Direnişin yıl dönümü bugün kutlanıyor, Türkiye de 81 ile yayılan ve her yerde eylem yapılan Gezi Direnişi Taksim Dayanışmasının çağrısı üzerine Taksimde toplanarak direnişte ölenleri anacaklar. Eylemcilere sürekli olarak tahrike ve provokasyona gelmeyin çağrıları yapılıyor.

Gezi Parkı ile başlayıp tüm Türkiye’ye yayılan direniş, 31 Mayıs 2013’te on binlerle buluşmuştu. 1 yıl önce bugün, halk AKP’ye karşı boyun eğmeyeceğini haykırmış ve dayanışmanın, direnişin ve mücadelenin en güzel örneklerini sergilemeye başlamıştı.

0 Mayıs 2013’ü 31 Mayıs 2013’e bağlayan gece, polisin ve sivil giyinimli kişilerin Gezi Parkı’nda nöbet tutan yurttaşlara saldırmasının ardından, ertesi gün saldırıyı protesto eden bir eylem için çağrı yapılmıştı.

O çağrı, yıllardır AKP karşıtı öfkeyi çeşitli vesilelerle gösteren halktan karşılık buldu. 31 Mayıs’tan itibaren milyonlarca insan, parkına, özgürlüğüne, ülkesine sahip çıktı; polis şiddetine karşı kitleselliğiyle, aklıyla ve cesaretiyle karşı durdu.

31 Mayıs gecesi, İstanbul’un, Ankara’nın, Türkiye’nin, en yalını ise halkın, AKP’yi “bitirdiği”, ona hodri meydan dediği gece olarak tarihe geçti.

31 Mayıs gecesinde yaşanan direniş ise, soL kameralarına böyle yansıdı: