Son Dakika Haberler

İBB Meclisinde Gece Yarısı Operasyonu

İBB Meclisinde Gece Yarısı Operasyonu
Okunma : 95 views Yorum Yap

3-kopru-adaler

YÜREKLİ ADALET ADAMI ARANIYOR

Erdoğan’ın önemli eseri olarak kabul ettikleri 3. köprü mahkeme kararı ile planların iptali davasının üzerinden bir ay geçmeden, yeni planların İstanbul Büyükşehir Belediyesine gece yarısı sunulması büyük tepkilere neden oldu.Yeni bir dava ve iptal kararı için Yürekli Savcı ve Hakimler aranıyor..

3.köprü güzergâhını içeren plan değişikliğinin iptaline ilişkin 8. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın açıklanmasının üzerinden 1 ay geçmeden yeni planlar jet hızıyla önceki gece yarısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunuldu. Çevreciler planların apar topar meclis gündemine getirilmesine tepki gösterdi

Tatile girmeden…

İBB Meclisi dün tatile girmeden önce hareketli saatler yaşandı. İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun gündemine önceki gün geç saatlerde yargı kararıyla iptal edilen 3. köprü geçiş güzergahını içeren yeni planlar getirildi. Yılın dün yapılan son toplantısında eski planların iptal edilmesinin ardından 1 ay geçmeden hazırlanan yeni planlar görüşüldü.

İptal edilmişti

İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprünün bağlantı yollarının Beykoz ve Sarıyer Rumelifeneri’ndeki Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan geçişlerine ilişkin 5 bin ölçekli Koruma Amaçlı Nazım Planı Değişikliği geçen 27 Nisan’da iptal edildi. Kamuoyu, kararı geçen 11 Haziran’da öğrendi.

‘Bir kent suçu’

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ortak açıklamasında, “Yapıldığı takdirde İstanbul’un geleceğini derinden, geri dönüşsüz etkileyecek nitelikte bir kent suçu olan üçüncü Boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’na karşı kamu yararı ve meslek ilkelerimiz doğrultusunda yasal mücadelemizi sürdüreceğiz” denildi.

17 dava devam ediyor

İstanbul İdare Mahkemesi’nde açılan, her ilçe sınırında, 3. Köprü bağlantılarını kapsayan farklı zamanlarda yapılmış güzergâh planlarına ilişkin 17 davada halen devam ediyor