Son Dakika Haberler

"İhale Fesatçıları" CHP'li olunca tutukla, AKP'li olunca 8 kişi serbest bırak.

"İhale Fesatçıları" CHP'li olunca tutukla, AKP'li olunca  8 kişi serbest bırak.
Okunma : 101 views Yorum Yap

suleymandisli_agircezaPartizanlık devam ediyor. AKP li Süleyman Dişli ekibi ve meclis üyeleri ihaleye fesat karıştırdıkları suçlaması ile Ağır cezada yargılanırken serbest bırakıldılar. aynı durum CHP belediyeleri olduğu zaman hemen tutuklanarak serbest kalıyor.
Bu ayrıcalıklı durum, iktidar partisinin kendi belediyelerini nasıl koruduğunu gözler önüne seriyor.
CHP’li belediyelere yapılan baskınlarda uyduruk suçlamalardan gözaltına alınan CHP’liler anında tutuklanırken, AKP’li Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Dişli’nin ekibi ve meclis üyelerinden oluşan 8 kişi ağır cezalık bir suç olan “ihaleye fesat karıştırmak”tan suçlanmalarına karşın serbest bırakıldı.
Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’nın belediyeye ait Sangarius Alışveriş Merkezi ihalesinde fesat karıştırıldığına ilişkin iddialar üzerine başlattığı soruşturma kapsamında dün yapılan operasyonda AKP’li belediye başkanı Dişli’nin de aralarında bulunduğu 10 kişiden 8’i tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedildimişti.
Başbakan Erdoğan’ın 2006’da özgün bir proje geliştirdi diye başarı ödülüyle ödüllendirdiği, Dişli, Dişli’nin belediyedeki kabinesi sayılan encümen üyeleri ve üç belediye meclisi üyesi çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tam 5 saat süreyle sorgulandı.
Sakarya’nın yerel televizyonlarından Medyabar’ın haberine göre; mahkeme, savcılık tarafından “ihaleye fesat karıştırmakla”suçlanan Süleyman Dişli ve 7 zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Yani mahkeme de AKP’li Dişli ve ekibinin ihaleye fesat karıştırmaktan yargılanmaları gerektiğine, ancak kaçma şüpheleri olmadığı için serbest bırakılmalarına karar verdi.
İŞE BAK! 27 MİLYON HARCA % 72’SİNİ YÜKLENİCİYE VER!
Dişli ve ekibinin, mahkemelik olmalarına neden olan Sangarius AVM’nin, belediyenin bütçesinden tam 27 milyon lira harcanmasına, kaba inşaatının bitmiş olmasına karşın yaptıkları kat karşılığı ihaleyle yüzde 72’sini inşaatı tamamlayacak Odak Grup Anonim Şirketi’ne bıraktıkları ortaya çıktı.
Yine Medyabar’ın haberine göre; Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Yardımcısı Rıdvan Özüm, meclis üyeleri ve encümen üyelerinin yargılanmasına neden olan Sangarius Projesi Adapazarı Belediyesi tarafından 2008 yılında temeli atıldı.
Adapazarı Belediyesi’ne ait, halkın malı olan 25 bin metrekare arazi üzerine Süleyman Dişli’nin “5’inci büyük proje” olarak takdim ettiği ve adına Sangarius denilen binanın temeli 20 Haziran 2008’de Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımı ile atıldı.
Çark Deresi kenarında 25 bin metrekare arazi üzerinde yapımına başlanan, adını Sakarya’nın eski adı olan “Sangarius”tan alan alışveriş merkezi inşaatı, müteahhit firma iflas edince tamamlanamadı ve inşaatı çürümeye terk edildi.
Adapazarı Belediyesi’nin, 27 milyon lira harcama yaptığı tesisi satmak için açtığı 2 ihaleye de katılan olmadı. Sangarius’un yarım kalan inşaatının tamamlanması için bu yıl Haziran ayında yeniden ihale açıldı. Kat karşılığı açılan ihaleye tek şirket katıldı. Firma AVM’den belediyeye yüzde 26 pay vermeyi ve yıllık 2.5 milyon lira işletme bedeli ödemeyi teklif ederek ihaleyi kazandı.
İhale şartnamesi gereği AVM’nin inşaatının inşaatı 14 ayda tamamlayacağı açıklanmıştı.