Son Dakika Haberler

İklim Değişikliği Türkiye’yi Nasıl Etkileyecek?

İklim Değişikliği Türkiye’yi Nasıl Etkileyecek?
Okunma : 225 views Yorum Yap

İklim

İklim Merkezi, Kasım 2015 tarihinde, “Mapping Choices: Carbon, Climate and Rising Seas Our Global Legacy (Tercihlerimizin Haritası: Küresel Mirasımız’da Karbon, İklim, Deniz Seviyesinde Yükselme)” adlı bir rapor ve raporla ilgili haritalar yayınlamıştı. Rapor’da Kasım ayında, Paris Anlaşması öncesinde, eğer anlaşma olmaz ise iklim değişikliğinin 4°C derece artacağı ve bu yüzden ortaya çıkacak olan deniz seviyesindeki artışın 470 ile 760 milyon insanın yaşamını sular altında bırakacağı ifade edilmişti.

Rapor, aynı zamanda Paris’ten, iklim değişikliğini 2°C derece’de sınırlandıran bir metin çıkarsa ise, deniz seviyesindeki artıştan etkilenen insan sayısının 130 milyona düşeceğini belirtmişti.

Paris Anlaşması ile beraber, İklim Merkezi yeni bir analiz yayınladı. İklim Merkezi, ülkelerin Birleşmiş Milletler’e verdiği Ulusal Katkı Beyanı ile Paris Anlaşması’ndaki iklim değişikliğini 1.5°C derecede sınırlandırılması niyeti üzerinden yaptıkları yeni analizin, Türkiye’deki etkilerine dair verileri.

Türkiye’deki riski, 1.5°C Derece büyük ölçüde azaltıyor.

Princton, 15 Aralık 2015, İklim değişikliğine dair en önemli risklerin başında deniz seviyesindeki artış geliyor. Deniz seviyesindeki artışlar, birçok büyük şehirin olduğu kıyı şeritlerinde önemli değişikliklere sebep olabilir.

İklim Merkezi tarafından Kasım 2015’te yayınlanan “Mapping Choices: Carbon, Climate and Rising Seas Our Global Legacy (Tercihlerimizin Haritası: Küresel Mirasımız’da Karbon, İklim, Deniz Seviyesinde Yükselme)” raporuna ek olarak, Paris Anlaşması ile Ülkelerin Ulusal Katkı Niyet Beyanlarının deniz seviyesi artışı risklerini değerlendirildi.

Yapılan yeni analize göre, 1.5°C Derece, Türkiye’deki Deniz Seviyesindeki Artış Riskini 2°C Dereceye göre, yarıdan fazla azaltıyor.

Şu anda devletlerin verdiği Ulusal Katkı Niyet Beyanları’nın (INDC) iklim değişikliğini ancak 3°C derecede sınırlandıracağını belirten raporlar Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanmıştı. İklim Merkezi’nin analizi, küresel ortalama sıcaklıkların 3°C derece artması ile deniz seviyelerinin 6 metreye kadar artma riski bulunuyor. Türkiye’de ise 1.9 milyon insanın yaşadığı yerlerin su altında kalma riski olduğu belirtiliyor.

2°C Türkiye’de 1.3 milyon insanı etkileyecek

Eğer, Paris Anlaşması’nda belirtildiği üzere ülkeler, niyet beyanlarını 5 yılda bir yeniler ve iklim değişikliğini 2°C derecelik bir artışta sınırlandırabilirlerse, bu artış Türkiye’de 1.3 milyon insanın hayatını etkileyecek ve yaşam yerlerini su altında bırakacak.

İklim değişikliğini 1.°5 derecede sınırlandırmak ise deniz seviyesindeki artışı 3 metrenin altında olması anlamına geliyor. Bu miktar milyonlarca insanın hayatının kurtulması anlamına geliyor.

1.°5 derece Türkiye’deki riskleri yarıdan fazla azaltıyor.

Küresel ortalama sıcaklık artışının 1.°5 Derece’de sınırlandırılması ise, 2°C ile karşılaştırıldığında, Türkiye’de uzun vadede İzmir, Kocaeli, Mersin, ve diğer birçok kentsel alanda riskleri yarıdan fazla düşürüyor. (harita görüntülerini aşağıda görebilirsiniz)

Raporun ve yeni analizin yazarlarından ünlü iklim bilimci Benjamin Strauss “2°C ile 1.5°C’nin deniz seviyelerine etkisi arasındaki fark, özellikle büyük şehirler ve ada devletleri için oldukça kritik. Paris Anlaşması’nda gösterilen 1.5°C olarak gösterilen niyet ve isteklilik oldukça önemli” diyor.