Son Dakika Haberler

İNTİKAM DUYGUSUYLA DEVLET YÖNETİLMEZ”

İNTİKAM DUYGUSUYLA DEVLET YÖNETİLMEZ”
Okunma : 82 views Yorum Yap

img_9005adana
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Başkanlık sistemini getirmek istiyorlar. ‘Ben milli iradeyim’ diyor. Sen milli irade olamazsın. Milli iradeyi de temsil edemezsin” derken, “Demokratik parlamenter sisteme sahip çıkacağız.
Bir kişi gelecek, ‘efendim benim sayısal çoğunluğum var, ben rejimi değiştireceğim’. Bu ülkenin kuruluşunda acı vardır, kan vardır, sayısal çoğunluk yoktur, milli irade vardır. O nedenle ‘çoğunluğum var, rejimi değiştireceğim’, rahmetli İnönü’nün deyimiyle hadi canım sende, sen kim oluyorsun da bu ülkede rejimi değiştiriyorsun” şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkanı, Uğur Mumcu Meydanı’nda “Büyük Adana Buluşması”nda vatandaşlara hitap etti.

ALLAH’INA KURBAN ADANA”

CHP lideri konuşmasında özetle şunları söyledi.
“Ele ele, kol kola, omuz omuza, merhaba Adana…
Aladağ’dan geliyorum. Acının olduğu yerden geliyorum. 12 evladımızı toprağa verdik.
Neden koskoca Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerinin yurt sorununu çözememiştir. Neden 14 yıldır iktidarda olanlar öğrencilerin yurt sorununu çözememiştir?
Demek ki bu ülkenin namuslu bir politikaya, bu ülkenin kul hakkını yemeyen bir politikaya ihtiyacı var. Yani bu ülkenin CHP’ye ihtiyacı var.
Adanalıların güzel bir sözü var, Allah’ına kurban Adana der. Allah’ına kurban Adana.
Bütün annelere sözüm var. Taşımalı eğitim sistemini tümüyle kaldıracağız. Hiçbir annenin gözü arkada kalmayacak. Hiçbir çocuk namerde muhtaç olmayacak. Sözüm sözdür söz.
Her köyde aynı zamanda ziraat mühendisi olacak, veteriner olacak.
Biz eğer varsak biz eğer bu ülkeyi yöneteceksek namusumuzla, ahlakımızla vatandaşa hizmet ederek görevimizi yapacağız.
Bunların tamamını en geç 4 yıl içinde yapacağız. 14 yıl değil, 4 yılda Türkiye’yi şaha kaldıracağız.

HİÇ KİMSEYİ CHP İKTİDARINDA ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ”

Bu mitingimizin adı, Türkiye hepimizin. Türkiye hepimizin eğer Türkiye’si ise ve bunun mücadelesini yapıyorsak önce kimlik üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız, inanç üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız, yaşam tarzı üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız.
Hiç kimseyi CHP iktidarında ötekileştirmeyeceğiz.

80 MİLYONA CHP’NİN ÇATISI AÇIKTIR”

Eğer bir kişi gelirse inanç üzerinden siyaset yaparsa eğer bir kişi gelirse kimlik üzerinden siyaset yaparsa bilin ki onlar bu ülkeyi ayrıştıranlardır, bilin ki onlar bu ülkeyi bölenlerdir. Ama buna asla ve asla izin vermeyeceğiz. Çünkü biz kurucu değerlerimize sahip çıkıyoruz. 80 milyonu kucaklıyoruz, 80 milyon bizim vatandaşımız, 80 milyonun başımızın üstünde yeri vardır, 80 milyona CHP’nin çatısı açıktır.
Cumhuriyeti kuranlar savaş meydanlarından gelip cumhuriyeti kuranlar hiçbir kişiye hiçbir zümreye hiçbir aileye hiçbir sınıfa imtiyaz tanımadılar. Cumhuriyeti kurdular.

HİÇBİR DİKTATÖRE KAPI ARALAMAYACAĞIZ”

Türkiye bizim Türkiye hepimizin. Türkiye 80 milyonundur. Bir kişi kalkıp da Türkiye adına konuşamaz. Türkiye benimdir diyemez. Biz hiçbir diktaya, hiçbir diktatöre kapı aralamayacağız. Mücadelemizi yapacağız.
Omuz omuza birlikte yürüyeceğiz. Neden, hiç kimsenin kulu ve kölesi olmayacağız. Neden özgürlüğü savunuyoruz? İstiklal Marşını yazan değerli şairimizin dediği gibi ‘ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım’ diyor.
O zaman hep birlikte hangi zincir hangi çılgın bize zincir vuracakmış buna izin vermeyeceğiz.

SARAYDA OTURACAKSIN, ‘MİLLETE ZİNCİR TAKACAĞIM’ DİYECEKSİN”

Sarayda oturacaksın, ‘millete zincir takacağım’ diyeceksin, buna asla izin vermeyeceğiz

SEN MİLLİ İRADE OLAMAZSIN”

Başkanlık sistemini getirmek istiyorlar. Her şey benden sorulsun diyorlar. ‘Valiyi ben tayin edeceğim. Büyükelçiyi ben tayin edeceğim. Milletvekilini ben tayin edeceğim’. Bu millet ne olacak? Bu milli irade ne olacak? Ben milli iradeyim diyor. Sen milli irade olamazsın. Milli iradeyi de temsil edemezsin. Milli irade Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda, milli irade budur işte.
Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Farklı siyasi geleneklerden gelmiş olabiliriz. Ama bir ortak paydamızın olması lazım. Bayrak bizim ortak bayrağımızdır, vatan bizim ortak vatanımızdır. Parlamenter demokratik sistem bizim ortak paydamızdır.
Ortak paydaları büyüttüğümüz zaman göreceksiniz ki Türkiye hepimizin Türkiye’si olacaktır. Ali’nin de Türkiye’si, Veli’nin de Türkiye’si, herkesin Türkiye’si olacaktır.
Hep beraber cumhuriyeti koruyacağız.
Söyledim, yine söylüyorum.
Dedim ki bir camiye, kışlaya, askeriyeye siyaseti sokmayalım. Eğer ibadet yerine siyaseti sokarsanız toplumu ayrıştırırsınız. Toplumu bölersiniz. Oysa biz diyoruz ki Türkiye hepimizin Türkiye’sidir.
Umuyorum Ankara’da bizi dinleyen beyler de söz vermiştir.
Kışlaya siyaseti sokmayacağız.
Adliyeye siyaseti sokmayacağız.
Cumhuriyetin değerlerine, kurucu değerlerine sahip çıkacağız.
Kurucu değer cumhuriyeti kuran felsefedir.
Cumhuriyeti kuranlar savaş meydanlarından geldiler.
Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmak zorundayız.

DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEME SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Demokratik parlamenter sisteme sahip çıkacağız. Ortak değerimizdir. Demokratik parlamenter sistemimiz 140 yıllık bir gelenek var bunun arkasında. Bir kişi gelecek, ‘efendim benim sayısal çoğunluğum var, ben rejimi değiştireceğim’. Bu ülkenin kuruluşunda acı vardır, kan vardır, sayısal çoğunluk yoktur, milli irade vardır. O nedenle ‘çoğunluğum var, rejimi değiştireceğim’, rahmetli İnönü’nün deyimiyle hadi canım sende, sen kim oluyorsun da bu ülkede rejimi değiştiriyorsun.
Yargı bağımsızlığı bizim için önemlidir.
Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı siyasete alet edilmemelidir.
Yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü hepimizin üzerine titremesi gereken kavramlardır.

DİRENME HAKKI

Adalet zulme karşı direnmek demektir. O nedenle direnme hakkından söz ediyorum.
Zalime ve zulme karşı direnmek bizim görevimizdir. Zulmedenin karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz zalime karşı duracağız.

İNTİKAM DUYGUSUYLA DEVLET YÖNETİLMEZ”

Devlet akılla yönetilir. Devlet irfanla yönetilir. Bilgiyle yönetilir. Devlet kinle yönetilmez. İntikam duygusuyla devlet yönetilmez. Liyakat esastır devlet yönetiminde. Tecrübe esastır devlet yönetiminde. Bunu söylediğimiz zaman bazı çevreler diyorlar ki ‘önemli olan liyakat değil, önemli olan Müslümanlık’. Onlar Müslümanlığın da ne olduğunu bilmiyorlar.
Devlet yönetiminde onun bunun adamı değil, şu cemaatin bu cemaatin adamı değil, devlet yönetiminde liyakat esas alınmalı. Devleti yücelten adalettir, liyakattır. Devlette liyakat esasını savunacağız.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yastığınızın altında ne varsa gelin altına ve TL’ye yatırın, piyasayı düzenleyelim” sözlerine ilişkin ise “Sen ayakkabı kutusundaki dolarları bozdurdun mu?” dedi.