Son Dakika Haberler

IŞİD Türk Konsolosluğu’nu ele geçirdi

IŞİD Türk Konsolosluğu’nu ele geçirdi
Okunma : 97 views Yorum Yap

İsidIŞİD o barajı patlatacak iddiası!İşe Musul’dan kaçışın görüntüleri IŞİD’den konsolosluk açıklaması,2 bin Türk şoför ‘kurbanlık’ gibi bekliyor,Piyasalarda IŞİD sarsıntısı
IŞİD, 2 Türkmen’i öldürdü ABD’den IŞİD açıklaması
Irak’ta 50 bin peşmerge alarmda 10 soruda IŞİD örgütü
2 Peşmerge Tugayı Tuzhurmatu’da

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Musul’daki Türk Konsolosluğu’nu ele geçirdiği bildirildi. Reuters’a konuşan Türk hükümet yetkilileri “Militanlar Türk Konsolosluğu’nu ele geçirdi” ifadelerini kulllandı.
Irak Şam İslam Örgütü(IŞİD) Musul’daki Türk Konsolosluğu’na baskın yaptı. 900 IŞİD militanı, Konsoloslukta görevli tüm diplomatları rehin aldı. Konsolos Öztürk Yılmaz ve yardımcıları da rehineler arasında…
Musul İl Meclisi Türkmen üyesi Lokman Reşidiyeli El Cezire Türk’e yaptığı açıklamada Türk personelin IŞİD tarafından alıkonulduğunu söylemişti. Sosyal medyada, Büyükelçi Öztürk Yılmaz dahil 45′e yakın personelin, kentteki IŞİD karargahına götürüldüğü iddia ediliyor.
3 KADIN VE 2 ÇOCUK DA VAR
Rehin alınan Konsolosluk yetkililerinin arasında 3 kadın ve 2 çocuğun da bulunduğu kaydedildi.
Reuters’a konuşan bir hükümet yetkilisi konsolosluğun militanların elinde olduğunu doğruladı.
Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) yakın basın kuruluşları da IŞİD’in Musul’daki Türk Konsolosluğu’nu vurduğunu duyurdu. Musul Konsolosu’nun çalışanları bina dışına kaçırdığı ve can güvenliklerinin tehlikede olmadığı öğrenildi.
‘BAZI ÇALIŞANLAR GÖTÜRÜLDÜ’
Bir diğer iddia da Musul Eyalet Meclisi Başkanı Beşar Kiki’den geldi. Kürdistan TV’ye canlı bağlanan Kiki, “IŞİD Türk Konsolosluğu’na öğle saatlerinde saldırdı. Bir grup konsolosluk çalışanı esir olarak binadan ayrıldı. Türk Konsolosu sık sık Musul Valiliği’ne gidip gelen biriydi” bilgisini verdi.
Sosyal medyada ise 17 Temmuz semtindeki konsolosluk binasının yağmalandığı iddiaları dolaşıyor.
‘TÜM ÇALIŞANLAR ALIKONDU’
Irak Türkmen Cephesi sözcüsü Ali Mehdi ise Musul Başkonsolosluğu’ndaki Türk personelin IŞİD militanları tarafından alıkonduğunu söyledi.
Sosyal medyada ise 17 Temmuz semtindeki konsolosluk binasının yağmalandığı iddiaları dolaşıyor.
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
* IŞİD bölgede nasıl palazlandı?
IŞİD, 7-8 yıldır nüfusu 2 milyonu bulan zengin petrol yataklarının üzerinde bulunan Musul kentinin kırsalında meşgulken kimse bunu umursamadı. Örgüt yoksul Sünni kesimlerden militan devşiriyor, esnaftan vergi topluyordu. Musullu akademisyen Ziya Halis’e göre merkezi hükümet ordu ve polisteki mezhebi dengeyi kurmak için Sünnilere 3 bin kadro açtı, ama sadece 50 kişi müracaat etti. Nedeni IŞİD korkusu. Taban bulmakta zorlanmayan IŞİD aileleri orduya katılmamaları yönünde tehdit ediyor.
* Asker niye kaçtı?
Sünni Musul’un güvenliği bu nedenle Şii güvenlik mensuplarına bırakılmıştı. Paralı asker, savaşta üniformalarını çıkartıp kaçtı. Şimdi Maliki halkı silahlandırmaktan bahsediyor ama Musul’dan bir Felluce çıkarmak da hayal. Felluce Amerikan işgaline karşı zorlu bir direniş sergilerken Musul kolayca teslim olmuştu. Musul, Suriye’nin Halep kenti gibi farklı dil ve milletlerin bir arada yaşadığı ılımlı ve uzlaşmacı bir medeniyet havzası. Tabi işgalin ardından palazlanan fanatik militanizm dokuyu fena halde örseledi.
* Neden Musul?
IŞİD’ın aniden kuzeyde Musul’un başkent olduğu Ninova ve Selahaddin vilayetlerine yüklenmesinin nedeni ise ülkenin orta kesiminde emirlik kurmaya çalıştığı Sünni üçgenindeki Anbar vilayetine bağlı Ramadi ve Felluce’de aldığı darbeler olabilir. IŞİD kuzeyde yeni cepheler açarak Felluce ve Ramadi üzerindeki baskıyı azaltmış ve Bağdat’a sarsıcı bir mesaj vermiş oldu. Ayrıca Baduş Cezaevi’ni basarak saldığı bini aşkın militanla da savaşçı açığını giderdi. Daha önce Ebu Gureyp baskınıyla bırakılanlar hem Irak hem Suriye cephesini kızıştıran bir etki yaratmıştı. Son gelişmeler Kürdistan Yönetimi’ne Musul’daki ihtilaflı Kürt bölgelerinde kontrolü sağlama fırsatı sunuyor. Maliki’nin Barzani yönetiminin yardım önerisini reddetmesinin altında da peşmergenin yerleşeceği korkusu yatıyor olmalı.