Son Dakika Haberler

İslam Üniversitesi Kurmak İstiyoruz

İslam Üniversitesi Kurmak İstiyoruz
Okunma : 84 views Yorum Yap

imageİlk Okullarda türbandan sonra şimdi gündeme İslam Üniversitesi geldi.

Görmez, Mekke’deki Hac İdare Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, yaklaşan Kurban Bayramı’nın millete ve İslam’a hayırlar, bereket, barış ve huzur getirmesini temenni etti.

“IŞİD BENZERİ ÖRGÜTLERİ YARATAN SEBEPLER ARAŞTIRILMALI”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, IŞİD ve diğer terör örgütlerinin faaliyetiyle ilgili sorulara da cevap verdi.

Sadece IŞİD, Boko Haram, eş-Şebab veya Husiler değil, bütün bu yapıları ortaya çıkaran sebepleri İslam dünyasının yeniden masaya yatırması gerektiğini söyleyen Görmez, şöyle devam etti:
“Müslümanlar hep hariciye vurgu yapıyorlar, dahili sebepleri mümkün olduğu kadar ifade etmekten dahi kaçınıyorlar. Bunlar normal şartlarda İslam dünyasında ortaya çıkan hareketler değil. Bunlar şiddetin, işgalin sömürgelerin gölgesinde yaralı bilinçlerin ve ölümcül kimliklerin cehaletle buluşarak meydana getirdiği hareketlerdir. Harici sebeplerini hepimiz biliyoruz. Bunların hangi hapishanede ne tür eğitimler aldığını biliyoruz. Bu husus Müslümanlar nezdinde kullanılıyorsa dahili sebepleri var demektir. Bence din ile hayat arasında akıl ile vahiy arasında doğru ilişki kuramamaktır. Bilhassa bu hareketlerin başında ve içinde bulunan insanların hangi eğitimleri aldıklarını, hangi şeriat fakültelerinden mezun olduklarını ve fakültelerde nasıl eğitimden geçtiklerini yeniden İslam dünyasında konuşulması gerektiği, insan yetiştirme düzeneklerimizi yeniden gözden geçirmek zorunluluğumuzu her fırsatta ifade etmeye çalışıyorum.”

Görmez, şiddeti kutsayan, vahşeti takdis eden, savaşta da olsa ahlak ve hukuk tanımayan, başka bir inanca karşı soykırım uygulayan, peygamber mezarlarını bombalamayı ibadet kabul eden bir anlayışı, doğrudan İslamiyet’e mal etmenin doğru olmadığını vurguladı.

“İSLAM ÜNİVERSİTESİ KURMAK İSTİYORUZ”

Görmez, “İstanbul’da Uluslararası İslam Üniversitesi kurmak istiyoruz. Bu üniversite insanlık için önemli. Burada yetişecek alimler, sorunların kaynağı olmayacak bizzat sorunların çözümüne katkı sağlayacak” dedi.

Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı dünyanın değişik ülkelerinde ikili protokollerle fakülteler açtı. Bu fakülteleri kurmayı düşündüğümüz üniversite bünyesine toplamak istiyoruz. Bu üniversitede İngilizce, Arapça ve Farsça dillerinde eğitim verilmesini planlıyoruz” diye konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, sözkonusu üniversitenin Mısır’daki El-Ezher Üniversitesine alternatif olarak değil, destek amacıyla faaliyet göstereceğini dile getirdi.