Son Dakika Haberler

İSTANBUL ÇOK BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA

İSTANBUL ÇOK BÜYÜK TEHLİKE ALTINDA
Okunma : 91 views Yorum Yap

celal-sengor-tehlike

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Profesörü Celal Şengör, İstanbul’un jeolojik açıdan çok büyük bir tehdit altında olduğunu söyledi.

Sözcü Gazetesine verdiği demeçte Prof. Celal Şengör , Son bir kaç gün içinde Marmara Denizi, Denizli ve Yunanistan’da yaşanan depremlerden yola çıkarak konuşan Şengör, ”Bugün yarın burası gidecek. İstanbul’a en yakın fay hattı Yeşilköy’den geçiyor. Bu hatta oluşacak 7,6 büyüklüğündeki bir deprem Yeşilköy’e 10 şiddetinde yansır. İstanbul’a 7 dahi yeter yıkım için” dedi.

 

Şengör, İstanbl’un en güvenli bölgelerinden birinin Anadolu Hisarı olduğunu belirterek diğer güvenli bölgeleri sıraladı. Şengör, ”Şu anda yaşanacakl bir depremde ne Nişantaşı’ndan, Ne perşembe Pazarı’ndan ne de Maslak’tan çıkmak mümkün olmaz” dedi. Önceki Gün yaşanan 4,2 büyüklüğündeki depremle ilgili ise Şengör, ”Bu hareket ile kilitli dediğimiz yer açılmaya mı başladı diye düşünmeye başladım. Bu noktadaki hareket düşündürücü” diye konuştu. Bütün dünyada bilimin giderek daha az ciddiye alındığını söyleyen Şengör, ”Çünkü giderek yöneticiler cahilleşiyor. Bilimin seviyesi yükseliyor buna karşılık yöneticiler cahilleşiyor. Bunun tek sorumlusu demokrasidir. Herkes okumuşsa demokrasi çok iyi bir şey. herkes bağımsız düşünebiliyorsa. Bir karar verebilmek için karar vereceğin konuda bilgilere sahip olmak lazım, bir de bu bilgileri değerlendirebilmen lazım. Bunları yapamayan adama demokrasi fazladır. Bunları yapamayan adamın maymundan farkı konuşmasından ibarettir” diye konuştu.

Haber: Mediha Olgun